Cześć!

Dziś przybywam z zestawieniem nieco wcześniej :)

Po raz kolejny (trzeci już w ciągu miesiąca?) piszę do Ciebie będąc na urlopie. Tym razem zaszyłem się gdzieś nad mazurskimi jeziorami. Urlop, czy nie urlop, wydanie #unknowNews być musi!

 

Na początek podzielę się z Tobą kilkoma ciekawymi promocjami

 

A teraz zapraszam do właściwej lektury

 

◢ #unknownews ◣

  1. Ile duże korporacje płacą programistom za bycie on-call?
    https://blog.pragmaticengineer.com/oncall-compensation/
    INFO: Dyżury ‘pod telefonem’ nie są rzadkością w branży programistów. Na jakich zasadach takie dyżury się odbywają i jak są opłacane w dużych firmach? Tego dowiesz się z artykułu.

  2. Wywiad z człowiekiem mówiącym w 20 językach - jak efektywnie uczyć się języków?
    https://medium.com/age-of-awareness/i-asked-a-guy-who-studied-20-languages-about-the-best-way-to-learn-1e68f3ecdabc
    INFO: Ciekawy przegląd metod nauki języków obcych. Niekoniecznie musisz od razu celować w poznanie 20+ języków. Te metody równie dobrze sprawdzą się przy nauce jednego języka.

  3. Dlaczego codzienne standard-upy w Twojej firmie nie działają i co można z tym zrobić?
    https://lucasfcosta.com/2022/08/07/how-to-improve-daily-standups.html
    INFO: Idea codziennych stand-upów nie jest zła, jednak jeśli są one przeprowadzane przynajmniej po części w sposób opisany w tym artykule, to mogą okazać się zwykłą stratą czasu. Dowiedz się, co zrobić, aby efektywnie organizować takie spotkania.

  4. Listen Notes - narzędzie do przeszukiwania podcastów
    https://www.listennotes.com/
    INFO: Za pomocą tego narzędzia szybko przeszukasz niemal 150 milionów odcinków podkastów (głównie EN, ale znalazłem tam też swój podcast po polsku) w poszukiwaniu zadanych słów kluczowych. Masz ochotę posłuchać audycji gdzie gościem jest osoba X, albo gdzie poruszany jest temat Y? Listen Notes Ci to umożliwią.

  5. iPadOnly - jak pracować w pełni na iPadzie?
    https://ipadonly.com/book/
    INFO: Wielu użytkowników wykorzystuje iPada jako narzędzie do notowania, czy rysowania. Co jednak gdybyśmy chcieli wykorzystywać go jako swój główny komputer? Jak to zrobić? Darmowa książka Michała Śliwińskiego (szef Nozbe) nas ten temat. Wrzucałem już lata temu, ale warto zrobić powtórkę dla nowych czytelników.

  6. Insight Porn - czyli zalew głupich rad z internetu
    https://jakobgreenfeld.com/insight-porn
    INFO: W sieci można znaleźć całą masę ‘dobrych’ (zdaniem ich autorów) porad na rozwój biznesu, optymalizację pracy, zwiększenie produktywności itp. Niestety, pomijając fakt, że porady te najczęściej są niezdatne do wprowadzenia w życie, to dodatkowo ich autorzy sami ich nie stosują u siebie, a czytelnicy… także nie próbują ich zaimplementować. Artykuł omawia to ciekawe zjawisko, którego być może i Ty jesteś ofiarą.

  7. Jak bardzo rozbudowana była baza danych Reddita w 2010 roku?
    https://kevin.burke.dev/kevin/reddits-database-has-two-tables/
    INFO: Niektórzy wierzą, że wraz z rozrostem serwisu musi rozrastać się także poziom skomplikowania danych jakie on przetrzymuje. Reddit jest świetnym przykładem, jak ważne jest sprytne przetrzymywanie danych. Reddit do dziś dnia nie ma oddzielnej tabeli np. dla subredditów.

  8. Jeśli nie Facebook, Instagram, Twitter, to co? Fediverse!
    https://www.internet-czas-dzialac.pl/co-zamiast-facebooka-i-instagrama-2022-fediverse/
    INFO: Instagram niesłusznie zbanował Ci konto, Facebook uciął zasięgi, z YouTube zdemonetyzował Twój film, a Ty nie masz absolutnie żadnego wpływu na którąkolwiek z tych decyzji? Z pomocą może przyjść fediverse, który ułatwi niezależną dystrybucję Twoich treści z obejściem limitów narzucanych przez duże korporacje.

  9. Wyślij spamerów do ‘hasłowego czyśćca’ ;)
    https://www.troyhunt.com/sending-spammers-to-password-purgatory-with-microsoft-power-automate-and-cloudflare-workers-kv/
    INFO: Bardzo ciekawa metoda (wymyślona przez Troya Hunta - speca od security) na znęcanie się nad spamerami. Możesz wysłać ich na prostą stronę na której muszą się zarejestrować, aby robić z Tobą interesy. Jednak rejestracja to prawdziwy koszmar. Możesz później sprawdzić ile czasu łącznie zmarnowałeś spamerom :D

  10. Apprise - najprostsza metoda na implementację powiadomień PUSH na dowolnej platformie
    https://github.com/caronc/apprise
    INFO: Chcesz wysyłać powiadomienia przez SMS? a może przez Signala, WhatsAppa, Slacka lub Discorda? Ta jedna biblioteka obsłuży dziesiątki możliwych platform.

  11. Kolekcja darmowych filmów online (kinowych / telewizyjnych)
    https://cinetimes.org/en/
    INFO: Przeważnie są to starsze produkcje umieszczone na YouTube, Vimeo, DailyMotion i tym podobnych serwisach. Jest z czego wybierać. Moim dzieciom spodobały się oryginalne kreskówki z Supermanem i Różową Panterą.

  12. Jak wybrać odpowiednie API do obsługi operacji współbieżnych w Pythonie?
    https://superfastpython.com/python-concurrency-choose-api/
    INFO: Współbieżne wykonywane zadań w Pytjonie można zrealizować na kilka sposobów. Jak wybrać ten właściwy i czym różne metody różnią się od siebie?

  13. Instagram może śledzić 100% akcji wykonywanych we wbudowanej przeglądarce
    https://krausefx.com/blog/ios-privacy-instagram-and-facebook-can-track-anything-you-do-on-any-website-in-their-in-app-browser
    INFO: Klikasz w linki na Instagramie i otwierasz je we wbudowanej w aplikacje przeglądarce? Okazuje się, że aplikacja doskonale wie, co dokładnie robisz na otwieranych stronach, co wpisujesz, w co klikasz itp.

  14. Jak rozpoznać Deepfake podczas wideo rozmowy? - skrajnie prosta metoda
    https://metaphysic.ai/to-uncover-a-deepfake-video-call-ask-the-caller-to-turn-sideways/
    INFO: Naprawdę rozmawiasz z prezydentem Polski na Zoomie, czy to tylko deepfake? Jak to sprawdzić podczas gdy współczesny soft potrafi naprawdę genialnie imitować twarze znanych osób? Okazuje się, że jest jedna rzecz z którą nie radzi sobie żadne współczesne oprogramowanie do deepfake…

  15. Dark patterny spotykane na stronach internetowych - przegląd
    https://neal.fun/dark-patterns/
    INFO: Przedstawione w nieco prześmiewczy sposób rozwiązania stosowane przez autorów stron, które mają wprowadzić Cię w błąd, a niekiedy zmusić do wykonania niechcianej akcji w serwisie.

  16. Jak samodzielnie wydrukować sobie słuchawki bluetooth?
    https://homebrewheadphones.com/3d-printed-bluetooth-headphones/
    INFO: Ciekawy projekt dla majsterkowiczów. Autor opisuje jak zbudować z gotowych części własne słuchawki BT i jak wydrukować na drukarce 3D obudowę do nich.

  17. Cron Prompt - narzędzie tłumaczące ‘z ludzkiego’ na język crona
    https://cronprompt.com/
    INFO: Opisz po angielsku kiedy chcesz, aby wykonywało się Twoje zadanie w cronie, a skrypt wyjaśni Ci jak to zapisać. Oczywiście nie wszystkie konfiguracje są możliwe, a wynika to z ograniczeń samego crona.

  18. Znajdź znak w Unicode rysując go - wyszukiwarka
    https://shapecatcher.com/
    INFO: Potrzebujesz znaczka, który wygląda jak uśmiechnięta buźka? A może takiego, który przypomina flagę. Po prostu narysuj to, czego potrzebujesz. W Unicode jest wiele tysięcy symboli - z pewnością znajdziesz coś zbliżonego do poszukiwanego przez Ciebie wzoru.

  19. Gra z T-Rexem z Chrome w wersji 3D
    https://elgoog.im/t-rex/3d/
    INFO: Tytuł w pełni oddaje z czym mamy do czynienia. Ktoś pokusił się o zaimplementowanie znanej gry ze skaczącym dinozaurem (pojawia się gdy nie masz dostępu do internetu) w trójwymiarowym świecie.

  20. Jak efektywnie wykorzystać selektor :has() w CSS?
    https://developer.chrome.com/blog/has-m105/
    INFO: Nowy selektor, który pojawił się już w silniku Chromium (właśnie testowałem na Safari - też działa) udostępnił programistom nowe możliwości z których mogą korzystać przy tworzeniu sprytniejszych selektorów w CSS.

  21. Jak poczta w USA radzi sobie z nieczytelnie zapisanymi adresami?
    https://youtube.com/watch?v=XxCha4Kez9c&feature=share
    INFO: Ciekawy system dopasowania adresów do realnych lokalizacji na mapie. Wykorzystują do tego specjalną, przyspieszającą pracę klawiaturę. Pomysłowe rozwiązanie.

  22. Ujemne opóźnienie animacji w CSS
    https://css-irl.info/quick-tip-negative-animation-delay/
    INFO: Do czego mogą nam się przydać ujemne wartości opóźnienia? Do uzyskania znacznie bardziej naturalnych animacji elementów. Zobacz demo, a zrozumiesz o co chodzi.

  23. mCaptcha - niewidzialna captcha bazująca na Proof of Work (PoW)
    https://github.com/mCaptcha/mCaptcha
    INFO: Działa ona podobnie do popularnych niegdyś skryptów zmieniających użytkownika w koparkę kryptowalut. W tej wersji przeglądarka usera otrzymuje zadanie (bazujące na algorytmie sha256) do rozwiązania. Tylko poprawne rozwiązanie zadania umożliwia przejście dalej. Pozwala to w pewien sposób limitować requesty użytkowników (i potencjalnych spamerów).

  24. GameReady - przystosuj swoją dystrybucję Linuksa do obsługi gier
    https://github.com/NayamAmarshe/gameready
    INFO: Skrypt współpracuje z Ubuntu, Linux Mint, EmenetaryOS i kilkoma innymi. Dodaje do systemu wszelkie niezbędne dodatki (wine, winetricks itp.) do uruchamiania współczesnych gier.

  25. Prosta wizualizacja grubości składanego papieru
    https://neal.fun/paper/
    INFO: Jakiej grubości byłby złożony 5 razy arkusz papieru? a jakiej taki, który złożymy na pół 10x? Wizualizacja kończy się na 42 złożeniach. Nie ma oczywiście fizycznie możliwości złożenia papieru taką liczbę razy, ale wrzucam jako ciekawostkę.

  26. GUM - narzędzie do pisania wygodniejszych i lepiej wyglądających skryptów shellowych
    https://github.com/charmbracelet/gum
    INFO: Tak na pierwszy rzut oka to coś na wzór linuxowego ‘dialoga’. Umożliwia zgrabniejsze pobieranie danych od użytkownika, dzięki czemu możliwe jest tworzenie wygodniejszych w obsłudze skryptów.

  27. Jak stworzyć prostego scrappera do Linkedin?
    https://chryzcode.hashnode.dev/tutorial-how-to-build-your-own-linkedin-profile-scrapper-in-2022
    INFO: Artykuł przedstawia metodę na pozyskiwanie danych z Linkedin z użyciem gotowej biblioteki i języka programowania Python. Metoda opiera się na użyciu w tle przeglądarki pracującej w trybie headless i scrappowanie za jej pomocą potrzebnych nam danych.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Narzędzie do szybkie tworzenie efektownych infografik
    https://uw7.org/un_d801632d44d28
    INFO: To narzędzie w stylu Canvy, dzięki któremu korzystając z gotowych szablonów możesz szybko przygotować infografikę lub wizualizację danych potrzebnych Ci np. do prezentacji. Usługa udostępnia możliwość założenia darmowego konta.

  2. Narzędzie do testowania podatności na ataki DDoS (dla pentesterów)
    https://uw7.org/un_046e8c527ec4b
    INFO: Skrypt napisany jest w Pythonie i potrafi zrealizować ataki DDoS na 56 sposobów. Dobre narzędzie do testowania zabezpieczeń anty-ddos. Użycie takiego softu bez wiedzy i zgody właściciela testowanego systemu jest złamaniem prawa.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!