Cześć!

Kolejne wydanie mojego przeglądu internetu już na Ciebie czeka ?

Dzisiejszy newsletter ma swojego sponsora i jest nim firma Cambly (od nich jest link nr 7).

Cambly to platforma na której możesz ćwiczyć swój angielski, rozmawiając z native speakerami w krótkich sesjach. Aplikacja umożliwi Ci swobodny wybór częstotliwości i intensywności ćwiczeń. Możesz ćwiczyć rozmowę przez 15 minut, 2 dni w tygodniu, albo np. przez 30 minut codziennie, albo zbudować inny, dostosowany do siebie plan nauki.

Używając poniższego linka założysz konto na Cambly i dostaniesz w prezencie:

https://cambly.biz/unknow40

Ważna uwaga: jest to zniżka stała, co oznacza, że tak długo jak nie zrezygnujesz z konta na Cambly, tak długo płacisz 40%/50% mniej.

Zniżkę na Cambly można aktywować do 15 lipca lub do wykorzystania 100 kodów

 

A teraz przejdźmy do tego, co lubisz najbardziej, czyli zestawienia.

Zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Średnie zarobki programistów w 2022 roku z podziałem na kraje
    https://codesubmit.io/blog/software-engineer-salary-by-country/
    INFO: Pamiętaj, że na świecie wysokość zarobków podaje się zwykle w skali roku, a nie miesiąca. Wygląda na to, że w Polsce jeszcze nam daleko do legendarnego “programista15k”.

  2. GitHacker - narzędzie do wyciągania kodu z katalogów “.git”
    https://github.com/WangYihang/GitHacker
    INFO: Zdarzyło Ci się znaleźć stronę z udostępnionym katalogiem “.git”, a może sam przypadkowo taki katalog kiedyś udostępniłeś? GitHacker potrafi odtworzyć kod źródłowy aplikacji znajdującej się w takim zdalnym repozytorium

  3. Cubernetes - fizyczny lab do zabawy Kubernetesem
    https://www.justingarrison.com/blog/2022-07-06-cubernetes/
    INFO: Dokumentacja budowy fizycznego laba ze starym Apple Power Mac G4 na pokładzie i kilkoma komputerami LP-179. Może posłużyć jako inspiracja, a nie jako instrukcja do wykonania, ponieważ oryginalny model pochłonął niemal 30k PLN na budowę.

  4. Tworzenie animowanych wizualizacji danych na urządzenia mobilne
    https://www.toptal.com/designers/data-visualization/mobile-data-visualization
    INFO: Animacje mogą ułatwić zrozumienie danych przeciętnemu użytkownikowi, ale tylko wtedy, gdy przygotujemy je w poprawny sposób. Artykuł wyjaśnia, jak to zrobi dobrze.

  5. Dylemat wagonika - eksperyment myślowy z 30 pytaniami
    https://neal.fun/absurd-trolley-problems/
    INFO: Każdy z nas słyszał pewnie kiedyś o eksperymencie, w którym wagonik jedzie po torach, na których leży 5 osób, a zmiana zwrotnicy może je uratować, zabijając przy tym jedną osobę. Ta aplikacja sprawdza Twoje zachowanie przy dodatkowych 29 innych zdarzeniach tego typu. Wciągające i pozwalające porównać swoje wyniki z innymi.

  6. Lekcje wyciągnięte ze skalowania aplikacji JavaScriptowej (arkusz kalkulacyjny)
    https://www.causal.app/blog/scaling
    INFO: Firma dostosowywała swój produkt z poziomu obsługi kilku tysięcy komórek w arkuszu kalkulacyjnym do kilku miliardów. Jak to efektywnie ogarnąć w JavaScript?

  7. Cambly - nauka języka angielskiego przez Internet [sponsorowane]
    https://cambly.biz/unknow40
    INFO: Dzięki Cambly możesz porozmawiać z native speakerami, kiedy tylko zechcesz, nawet w krótkich, 15-minutowych sesjach. Możesz wybierać swoich ulubionych nauczycieli, umawiać się z nimi na konkretne godziny lub rozmawiać z tymi, którzy są online wtedy, gdy akurat masz na to czas. Z tym linkiem otrzymujesz 40% zniżki na plan półroczny, 50% na roczny i 15 minut na darmową, testową rozmowę z nauczycielem.

  8. Jak udoskonalić projekt-monolit przed migracją na mikroserwisy?
    https://semaphoreci.com/blog/monolith-microservices
    INFO: Zanim wykonasz ten krok i zaczniesz przebudowywać wielką, monolityczną aplikację na mikroserwisy, wypada najpierw nieco ją posprzątać i ogarnąć. Artykuł da Ci listę 12 tematów do ogarnięcia na początek

  9. Waterworks! - wodociągi z Grudziądza (gra)
    https://scriptwelder.itch.io/waterworks
    INFO: Dwa lata temu wrzucałem już tę grę, ale postanowiłem zrobić powtórkę, bo pewnie niewielu czytelników jeszcze ją pamięta. W grze chodzi o to, aby zaopatrzyć mieszkańców średniowiecznego Grudziądza w odpowiednią ilość wody. Możemy w tym celu wykorzystać zarówno nosiwodów, kanały nawadniające, czy studnie. Grafika jest raczej biedna, ale gra niesamowicie wciąga.

  10. Zagadnienia, które każdy programista powinien znać
    https://github.com/mtdvio/every-programmer-should-know
    INFO: Kolekcja technicznych zagadnień, które według autora stanowią podstawową wiedzę, która programista powinien opanować i to niezależnie od technologii, w której pracuje

  11. Kubernetes jako przedwczesna optymalizacja?
    https://www.jeremybrown.tech/8-kubernetes-is-a-red-flag-signalling-premature-optimisation/
    INFO: Jeśli Twoja firma używa Kubernetes, a do tego hostuje na tym aplikację webową pisaną w wielu językach i technologiach jednocześnie, to wg autora jest to czerwona flaga oznaczająca, że przepalacie swoje moje przerobowe na głupoty ;)

  12. Używanie natywnego “udostępnij przez” na urządzeniach mobilnych (JavaScript API)
    https://dev.to/dailydevtips1/using-the-native-web-share-javascript-api-23ei
    INFO: Przeglądarki mobilne udostępniają API, dzięki któremu można w łatwy sposób wywołać natywne okno systemowe (np. na iOS/Android), dzięki któremu udostępnimy naszą stronę/zdjęcie/plik innym aplikacjom.

  13. Jak animować kursory graczy w grach multiplayer?
    https://liveblocks.io/blog/how-to-animate-multiplayer-cursors
    INFO: Pokazywanie kursora innego gracza na żywo może nie być takie proste, zwłaszcza wtedy, gdy opóźnienia sieciowe dochodzą do kilkuset milisekund. Jest na to jednak kilka sprytnych rozwiązań.

  14. Jak wymawia się nazwy znaków specjalnych używanych w Uniksie?
    https://ss64.com/bash/syntax-pronounce.html#04
    INFO: Nazwy takie jak slash, dash, czy bang pewnie obiły Ci się o uszy, ale czy wiesz np. dlaczego w Danii na ampersand mówi się ‘Donald duck’, albo co niekiedy nazywa się trąbą? Sporo ciekawostek.

  15. Lockdown Mode w iPhone - nowy mechanizm bezpieczeństwa
    https://www.apple.com/newsroom/2022/07/apple-expands-commitment-to-protect-users-from-mercenary-spyware/
    INFO: Lockdown nie jest mechanizmem dla przeciętnego Kowalskiego. Powstał raczej dla polityków, dziennikarzy i innych profesji, które są szczególnie narażone na ataki softem podobnym do np. Pegasusa. Mechanizm ten ogranicza funkcjonalność telefonu do minimum, zmniejszając tym samym potencjalne pole ataku dla hackera

  16. Drzewo genealogiczne marek samochodowych - kto jest właścicielem czego?
    https://www.whichcar.com.au/car-advice/car-manufacturer-brands-family-tree
    INFO: Kto jest właścicielem marki Lexus? Jaki koncern ma pod sobą Bentleya, Skodę i Porsche? Zbiór ciekawostek ‘samochodowo-genealogicznych’ o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś.

  17. Integracja VS Code z 1Password - ukrywanie sekretów
    https://blog.1password.com/1password-visual-studio-code/
    INFO: To rozszerzenie potrafi znaleźć w kodzie wszelkie klucze dostępowe, hasła i inne wrażliwe dane, a następnie zaproponować developerowi ich przeniesienie do 1Password, zostawiając w kodzie referencję do oryginalnych danych. Dzięki temu zabiegowi, przypadkowy commit tajnych danych np. do GitHuba raczej się nie zdarzy.

  18. Nie każde pole z liczbami na stronie musi być typu ‘number’
    https://kilianvalkhof.com/2022/css-html/are-you-sure-thats-a-number-input/
    INFO: Kiedyś wrzucałem już na ten temat podobny artykuł, jednak tutaj autor w zwięzłej formie sugeruje, co powinien zrobić Twórca strony, aby czerpać benefity, jakie daje mu type=“number”, a jednocześnie nie projektować błędnego interface użytkownika.

  19. “Defensywny CSS” - czym jest i jak go wdrożyć?
    https://defensivecss.dev/articles/intro-defensive-css/
    INFO: To podejście do tworzenia stylów CSS w taki sposób, aby były odporne na niespodziewaną zawartość do wyświetlenia, która mogłaby doprowadzić do rozsypania się layoutu.

  20. Jak ekstremalnie szybko zrestartować Windowsa? - drobny hack
    https://old.reddit.com/r/sysadmin/comments/vqcf67/windows_undocumented_emergency_restart/
    INFO: Sztuczka ta umożliwia najszybsze możliwe (różne od wyjęcia wtyczki/baterii) zrestartowanie komputera. Ogranicza się do naciśnięcia trzech, wszystkim znanych klawiszy i wykonania jednego, dodatkowego kliknięcia. Poznaj “Emergency restart”.

  21. Bun - nowy, szybki runtime dla server-side JavaScriptu
    https://bun.sh/
    INFO: Gdy mówimy o wykonywaniu JS po stronie serwera, do głowy przychodzi nam Node lub Deno. A co jeśli powiem Ci, że istnieje jeszcze Bun, który bez trudu bije wydajnością dwa poprzednie projekty? Warto rzucić okiem.

  22. Zbiór firm, które angażują się w ruch Open Source
    https://companies.autiomaa.org/
    INFO: Spis zawiera linki do repozytoriów GitHuba znanych firm, gdzieznajdziemy ich otwartoźródłowe projekty. Koło każdego z linków podano także technologie, jakie są w jego ramach wykorzystywane.

  23. Zestaw generatorów z przykładowymi danymi do UI
    https://www.uifiller.com/
    INFO: Nie chcesz, aby w Twoim projekcie wszyscy użytkownicy nazywali się John Smith i pochodzili z New York? Te generatory wygenerują dla Ciebie wiarygodnie wyglądające dane (a nawet fotki).

  24. Twój aparat zostawia w zdjęciu unikalne szumy umożliwiające jego identyfikacje
    https://petapixel.com/2022/07/01/police-can-trace-cameras-thanks-to-sensor-imperfection-fingerprints/
    INFO: Jak udowodnić, że zdjęcie zostało zrobione aparatem należącym do podejrzanego? Można przeanalizować szumy, jakie zapisały się w fotce, a wygenerowane przez niedoskonałość sensorów w aparacie. Badacze twierdzą, że szumy te są na tyle unikalne, że mogą pomóc w identyfikacji urządzenia.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Nagrania z konferencji security NahamCon 2022
    https://uw7.org/un_59e1d016c6dea
    INFO: Głównie tematy około webowe. Hackowanie aplikacji enterprise, aplikacji crypto, debugowanie kodu itp.

  2. Plan nauki do wejścia w branżę cybersecurity
    https://uw7.org/un_76d28384c27c5
    INFO: Chcesz wykonywać pentesty, być specem od Cloud Security, a może pracować jako DevSecOps? Ten poradnik to plan nauki stworzony dla takich ludzi jak Ty.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!