Cześć!

Dzisiaj przybywam trochę później niż zawsze, ale to dlatego, że 'zarobiony jestem'...

Przygotowuję się na coś wielkiego... już tłumaczę.

Na początu 2020 roku ogłosiłem w Internecie, że chciałbym przygotować Kurs Debugowanie Linuksa. Mega poradnik wideo na temat rozwiązywanie problemów na Linuksie. Problemy z aplikacjami, kontenerami, dyskami, siecią, systemem plików i wszystkim innym, co może się przytrafić na serwerach. Taki tutorialowy raj dla devopsa i admina ?

Niestety, wszyscy wiemy co stało się w marcu 2020 i to mocno pokrzyżowało moje plany. Teraz, po niemal dwóch latach pracy, skończyłem swoje dzieło ?

W poniedziałek, 27 czerwca rozpoczynam sprzedaż mojego kursu (37 nagrań wideo z tutorialami, praktyką i teorią).

Zapisz się na listę oczekujących na start sprzedaży (to do niczego nie zobowiązuje):

➤ https://lista.mrugalski.pl/H763m9kluR763892yjuEMx75Xhrg

 

A teraz zapraszam do lektury dzisiejszego zestawienia :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. IDEA - graficzna metoda prezentacji algorytmów w stylu IKEA :)
    https://idea-instructions.com/
    INFO: Popularne algorytmy zostały zaprezentowane bez użycia słów, a jedynie z wykorzystaniem grafik stylizowanych na tych, które znamy z instrukcji sklepów IKEA. Urzekły mnie nazwy algorytmów w stylu KVICK SÖRT ;)

  2. Siedem nieefektywnych nawyków programistów - prelekcja (film, 55 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=SUIUZ09mnwM
    INFO: Autor pokazuje nawyki programistów, które prowadzą do nadmiernego skomplikowania kodu i powodują, że kod jest mniej czytelny i trudniejszy do ogarnięcia. Czasami nawet takie drobiazgi jak formatowanie kodu mogą mieć wpływ na produktywność programisty. Ciekawa prelekcja, momentami nawet zabawna.

  3. Jak wytropić pilota drona? (film, 12 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=YpGmqnEkdtA
    INFO: Latasz dronem i czasami łamiesz przepisy? Sporo osób myśli, że jeżeli nikt ich nie widzi, to wszystko jest w porządku. Tak jednak nie jest. Namierzenie pilota jest stosunkowo proste, a autor tłumaczy, jak to wygląda.

  4. Stack Overflow Developer Survey 2022 - analiza wyników
    https://survey.stackoverflow.co/2022/
    INFO: W maju tego roku, ponad 70 tysięcy developerów na StackOverflow wypełniło ankietę dotyczącą ich pracy, używanych technlogii, frameworków itp. Warto rzucić okiem, jak obecnie wygląda świat IT i co jest popularne

  5. DOLT - coś jak GIT, ale do baz SQL
    https://github.com/dolthub/dolt
    INFO: Autorzy nazywają tę aplikację ‘gitem dla danych’. W praktyce, DOLT uruchamia kompatybilny z MySQL serwer baz danych, z którego korzystasz jak z każdej innej bazy, z tą tylko różnicą, że możesz robić tam commity, branche, cofać się w czasie, czy sprawdzać kto zmodyfikował konkretne dane. Przydatne do baz z narzędziami wewnętrznymi lub do środowisk developerskich

  6. Pełen, nieocenzurowany raport z testów penetracyjnych Canal+
    https://sekurak.pl/zobacz-pelen-nieocenzurowany-raport-z-testow-penetracyjnych-canal/
    INFO: Sporo czytania (56 stron), ale dla ludzi zainteresowanych pentestingiem i szukających materiałów w języku polskim, może to być interesująca lektura. Z poważnych rzeczy znajdziemy tam buga log4shell.

  7. Usprawnienia UX w realnym świecie, stosowane na co dzień w Japonii
    https://nitter.net/richardker/status/1535570110114541569
    INFO: Zbiór ciekawych i zazwyczaj niezwykle prostych, a zarazem i genialnych usprawnień używanych przez Japończyków.

  8. Fuzzy search w PostgreSQL - jak zbudować wyszukiwarkę odporną na błędy?
    https://blog.brendanscullion.com/postgresql-text-search?source=newsletter
    INFO: Chcesz napisać wyszukiwarkę, która korzysta z danych podawanych przez użytkowników. Niestety, użytkownicy często popełniają literówki, robią błędy ortograficzne, a czasami wymyślą zapis obcojęzycznego słowa, na który nigdy byś nie wpadł. Jak to wszystko uwzględnić w wyszukiwarce? Na pomoc przychodzi PostgreSQL i kilka jego modułów.

  9. Jak powstał Townscraper? - aplikacja do generowania wirtualnych miast
    https://www.gamedeveloper.com/blogs/how-townscaper-works-a-story-four-games-in-the-making
    INFO: Możesz przeczytać artykuł lub zobaczyć film (około 40 minut) opowiadający o algorytmach używanych przy tworzeniu wirtualnych miast w Townscraperze. Jeśli nie znasz tej aplikacji, to przy okazji możesz się nią pobawić (działa online).

  10. Dlaczego webkamery są takie kiepskie i czego używać w zamian?
    https://reincubate.com/support/how-to/why-are-webcams-bad/
    INFO: Według autora artykułu/testu, nie istnieje coś takiego jak ‘dobry webcam’. Testowane są najpopularniejsze (i przy okazji dość drogie) kamerki w zestawieniu z np. smartfonami. Okazuje się, że nawet przestarzały iPhone 6 (do nabycia w Polsce za jakieś 2-3 stówki) jest lepszy od każdej z tych kamer.

  11. Mobile-First CSS - może warto to przemyśleć?
    https://alistapart.com/article/mobile-first-css-is-it-time-for-a-rethink/
    INFO: Przyjęło się w świecie frontendowym, że podejście mobile-first bywa tym najczęściej rekomendowanym i używanym. Jakie są dobre i złe strony takiego podejścia? Jakie mamy alternatywy poza desktop-first? Ciekawa garść przemyśleń dla frontendowców.

  12. Zimny prysznic dla ludzi zajawionych na najnowsze trendy
    https://github.com/hwayne/awesome-cold-showers
    INFO: Wdrażamy wszędzie mikroserwisy? Wszystko ma być statycznie typowane, a do big data potrzebujemy 128-corowy serwer? Czasami trwa na coś hype. Ludzie zachwycają się danym tematem i na ślepo idą w jego kierunku. Ta strona to zbiór kilku informacji na ochłodzenie tych zapędów.

  13. Tango - wtyczka do Chrome do szybkiego przygotowywania tutoriali
    https://www.tango.us/
    INFO: Chcesz stworzyć poradnik jak wykonać coś w aplikacji webowej? Po prostu włącz wtyczkę, wykonaj to i gotowe. Aplikacja przygotuje za Ciebie dokumentację całego procesu (screenshoty, zaznaczone elementy, na które należy kliknąć itp.), który właśnie wykonałeś. Tobie pozostanie jedynie słowne opisanie tych kroków.

  14. Czym jest Server-Side Rendering? - to zależy, kogo zapytamy
    https://www.zachleat.com/web/ssr-overloaded/
    INFO: Definicja SSR wydaje się dość prosta i intuicyjna, jeśli jednak rzucimy okiem na to, jak różne frameworki definiują to pojęcie, to sprawa może się komplikować. Niektórzy mylą także SSG (Static Site Generation) z SSR (Server-Side Rendering)

  15. Dans Tools - kolekcja drobnych narzędzi online dla developerów
    https://www.danstools.com/
    INFO: Głównie są to konwertery i narzędzia formatujące kod, ale myślę, że każdy znajdzie w tej kolekcji coś ciekawego.

  16. AlDente - aplikacja na Maca do dbania o baterię
    https://apphousekitchen.com/
    INFO: Nowe Macbooki mają niesamowicie pojemne baterie, jednak przez nieumiejętne posługiwanie się baterią, można taką pojemność mocno ograniczyć. AlDente pozwala ustawić inteligentne limity ładowania, rozładowania i kalibracji baterii, co może przedłużyć życie baterii, a także umożliwi to siedzenie na kablu całymi dniami, bez konsekwencji dla urządzenia (bateria fizycznie po prostu się nie ładuje, gdy nie musi). Wersja darmowa obsługuje tylko dolny i górny limit ładowania, ale dla ‘ludzi na kablu’ to w zupełności powinno wystarczyć.

  17. viddy - nowoczesna alternatywa dla linuksowego ‘watch’
    https://github.com/sachaos/viddy
    INFO: Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta komenda daje tylko ładniejszy output z watcha, ale w praktyce dostajemy jeszcze np. dostęp do ‘time machine’, czyli możliwość cofnięcia się w czasie niczym przewinięcie filmu, mamy możliwość użycia opcji start/pause na obserwowanej aplikacji, a samo viddy obsługuje też aliasy z shella

  18. DevDocs - platforma gromadząca dokumentację do różnych projektów
    https://devdocs.io/
    INFO: To jedno centralne miejsce, które możesz przeszukiwać w poszukiwaniu dokumentacji do frameworków, bibliotek, języków programowania, projektów OpenSource i innych.

  19. Nastawiona na prywatność alternatywa dla Google Fonts
    https://fonts.bunny.net/about
    INFO: Fonty od Google są fajne i wygodne w użyciu, ale niestety ze względu na zbieranie danych na temat użytkowników mogą być niezgodne z RODO/GDPR i polityką prywatnośći Twojej firmy. Podlinkowane fonty nie zbierają żadnych danych o odwiedzających i również korzystają z super szybkiego CDNa, więc nie wpływają bardzo negatywnie na szybkość ładowania Twojej strony.

  20. I fucking hate Jira - lista powodów do nielubienia Jiry
    https://ifuckinghatejira.com/
    INFO: Prawdziwe opinie na temat Jiry zebrane z internetu i dostarczone przez ochotników. To krótkie notatki na temat tego, co w Jirze nie działa lub co irytuje ludzi. Może się przydać jako argumenty w dyskusji, czy Twoja firma powinna wdrożyć Jirę ;)

  21. Jak wyglądałaby przyszłość technologii WEB, gdyby chromium było jedynym używanym silnikiem?
    https://www.mnot.net/blog/2022/06/22/chromium-only
    INFO: Ciekawe przemyślenia na temat konsekwencji tego, jak mógłby dalej wyglądać rozwój przeglądarek i standardów webowych, gdyby z rynku zniknęła cała konkurencja w postaci alternatywnych silników. Co ciekawe, taka wizja nie jest zupełnie nierealna.

  22. Jak utrzymać prawidłową pozycję podczas pracy przy komputerze
    https://ergonomictrends.com/proper-ergonomic-typing-posture-at-computer/
    INFO: kilka użytecznych porad, jak nie zrobić sobie krzywdy przy wielogodzinnym korzystaniu z fotela, myszki, klawiatury i monitora.

  23. REST vs GraphQL vs gRPC - porównanie technologii tworzenia API
    https://blog.bitsrc.io/rest-vs-graphql-vs-grpc-684edfacf810
    INFO: Użyteczny artykuł dla osób, które nie mogą się zdecydować, którą technologię chcieliby użyć w swoim projekcie i dla tych, które szukają argumentów do przekonania szefa, że to właśnie ich rekomendacja jest tą właściwą ;)

  24. Jednolinijkowiec do operacji na plikach CSV przy użyciu języka SQL
    https://til.simonwillison.net/sqlite/one-line-csv-operations
    INFO: Interesujące podejście wykorzystujące tymczasowe tabele w SQLite do przechowywania danych w formacie CSV. Oczywiście nie trzeba uczyć się tego długiego polecenia na pamięć, a można po prostu ustawić sobie alias, który wrzuci CSV do pamięci i jako drugi parametr przyjmie zapytanie do wykonania

  25. Kursy i Materiały do nauki Machine Learning i data engineering
    https://ksopyla.com/kursy-materialy-do-nauki-machine-learning-data-engineering/
    INFO: Materiały do nauki machine learningu - od fundamentów, poprzez deep learning, przez specjalizację, po tematy data engineering. Materiały są podzielone pod względem tematyki oraz stopnia zaawansowania (początkujący, średniozaawansowany, ekspert).

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Krytyczny błąd na Instagramie - opis buga zgłoszonego w ramach bugbounty
    https://uw7.org/un_1d60abe418661
    INFO: Błąd umożliwiał podmianę okładek reelsów na dowolnym koncie na inne, zdefiniowane przez atakującego. Instagram wycenił tego buga na 49500 USD. Artykuł opisuje techniczną stronę buga i metodę jego użycia (błąd został już oczywiście załatany).

  2. Efektywne używanie shella - jak opanować linuksowe CLI?
    https://uw7.org/un_79f2b115cfac9
    INFO: Książka online przeprowadzająca czytelnika przez wszystkie tajniki efektywnej pracy w powłoce Linuksa. Omawia podstawowe polecenia, przydatne aplikacje, programowanie w shellu, korzystanie z aplikacji dodatkowych, a także przedstawia kilka bardziej zaawansowanych sztuczek. Sporo czytania, ale moim zdaniem warto.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!