To jest webowa wersja newslettera na który możesz się zapisać klikając tutaj

Cześć!

Dzisiaj przybywam trochę później niż zawsze, ale to dlatego, że 'zarobiony jestem'...

Przygotowuję się na coś wielkiego... już tłumaczę.

Na początu 2020 roku ogłosiłem w Internecie, że chciałbym przygotować Kurs Debugowanie Linuksa. Mega poradnik wideo na temat rozwiązywanie problemów na Linuksie. Problemy z aplikacjami, kontenerami, dyskami, siecią, systemem plików i wszystkim innym, co może się przytrafić na serwerach. Taki tutorialowy raj dla devopsa i admina ?

Niestety, wszyscy wiemy co stało się w marcu 2020 i to mocno pokrzyżowało moje plany. Teraz, po niemal dwóch latach pracy, skończyłem swoje dzieło ?

W poniedziałek, 27 czerwca rozpoczynam sprzedaż mojego kursu (37 nagrań wideo z tutorialami, praktyką i teorią).

Zapisz się na listę oczekujących na start sprzedaży (to do niczego nie zobowiązuje):

➤ https://lista.mrugalski.pl/H763m9kluR763892yjuEMx75Xhrg

 

A teraz zapraszam do lektury dzisiejszego zestawienia :)

 

◢ #unknownews ◣

 1. IDEA - graficzna metoda prezentacji algorytmów w stylu IKEA :)
  https://idea-instructions.com/
  INFO: Popularne algorytmy zostały zaprezentowane bez użycia słów, a jedynie z wykorzystaniem grafik stylizowanych na tych, które znamy z instrukcji sklepów IKEA. Urzekły mnie nazwy algorytmów w stylu KVICK SÖRT ;)

 2. Siedem nieefektywnych nawyków programistów - prelekcja (film, 55 minut)
  https://www.youtube.com/watch?v=SUIUZ09mnwM
  INFO: Autor pokazuje nawyki programistów, które prowadzą do nadmiernego skomplikowania kodu i powodują, że kod jest mniej czytelny i trudniejszy do ogarnięcia. Czasami nawet takie drobiazgi jak formatowanie kodu mogą mieć wpływ na produktywność programisty. Ciekawa prelekcja, momentami nawet zabawna.

 3. Jak wytropić pilota drona? (film, 12 minut)
  https://www.youtube.com/watch?v=YpGmqnEkdtA
  INFO: Latasz dronem i czasami łamiesz przepisy? Sporo osób myśli, że jeżeli nikt ich nie widzi, to wszystko jest w porządku. Tak jednak nie jest. Namierzenie pilota jest stosunkowo proste, a autor tłumaczy, jak to wygląda.

 4. Stack Overflow Developer Survey 2022 - analiza wyników
  https://survey.stackoverflow.co/2022/
  INFO: W maju tego roku, ponad 70 tysięcy developerów na StackOverflow wypełniło ankietę dotyczącą ich pracy, używanych technlogii, frameworków itp. Warto rzucić okiem, jak obecnie wygląda świat IT i co jest popularne

 5. DOLT - coś jak GIT, ale do baz SQL
  https://github.com/dolthub/dolt
  INFO: Autorzy nazywają tę aplikację ‘gitem dla danych’. W praktyce, DOLT uruchamia kompatybilny z MySQL serwer baz danych, z którego korzystasz jak z każdej innej bazy, z tą tylko różnicą, że możesz robić tam commity, branche, cofać się w czasie, czy sprawdzać kto zmodyfikował konkretne dane. Przydatne do baz z narzędziami wewnętrznymi lub do środowisk developerskich

 6. Pełen, nieocenzurowany raport z testów penetracyjnych Canal+
  https://sekurak.pl/zobacz-pelen-nieocenzurowany-raport-z-testow-penetracyjnych-canal/
  INFO: Sporo czytania (56 stron), ale dla ludzi zainteresowanych pentestingiem i szukających materiałów w języku polskim, może to być interesująca lektura. Z poważnych rzeczy znajdziemy tam buga log4shell.

 7. Usprawnienia UX w realnym świecie, stosowane na co dzień w Japonii
  https://nitter.net/richardker/status/1535570110114541569
  INFO: Zbiór ciekawych i zazwyczaj niezwykle prostych, a zarazem i genialnych usprawnień używanych przez Japończyków.

 8. Fuzzy search w PostgreSQL - jak zbudować wyszukiwarkę odporną na błędy?
  https://blog.brendanscullion.com/postgresql-text-search?source=newsletter
  INFO: Chcesz napisać wyszukiwarkę, która korzysta z danych podawanych przez użytkowników. Niestety, użytkownicy często popełniają literówki, robią błędy ortograficzne, a czasami wymyślą zapis obcojęzycznego słowa, na który nigdy byś nie wpadł. Jak to wszystko uwzględnić w wyszukiwarce? Na pomoc przychodzi PostgreSQL i kilka jego modułów.

 9. Jak powstał Townscraper? - aplikacja do generowania wirtualnych miast
  https://www.gamedeveloper.com/blogs/how-townscaper-works-a-story-four-games-in-the-making
  INFO: Możesz przeczytać artykuł lub zobaczyć film (około 40 minut) opowiadający o algorytmach używanych przy tworzeniu wirtualnych miast w Townscraperze. Jeśli nie znasz tej aplikacji, to przy okazji możesz się nią pobawić (działa online).

 10. Dlaczego webkamery są takie kiepskie i czego używać w zamian?
  https://reincubate.com/support/how-to/why-are-webcams-bad/
  INFO: Według autora artykułu/testu, nie istnieje coś takiego jak ‘dobry webcam’. Testowane są najpopularniejsze (i przy okazji dość drogie) kamerki w zestawieniu z np. smartfonami. Okazuje się, że nawet przestarzały iPhone 6 (do nabycia w Polsce za jakieś 2-3 stówki) jest lepszy od każdej z tych kamer.

 11. Mobile-First CSS - może warto to przemyśleć?
  https://alistapart.com/article/mobile-first-css-is-it-time-for-a-rethink/
  INFO: Przyjęło się w świecie frontendowym, że podejście mobile-first bywa tym najczęściej rekomendowanym i używanym. Jakie są dobre i złe strony takiego podejścia? Jakie mamy alternatywy poza desktop-first? Ciekawa garść przemyśleń dla frontendowców.

 12. Zimny prysznic dla ludzi zajawionych na najnowsze trendy
  https://github.com/hwayne/awesome-cold-showers
  INFO: Wdrażamy wszędzie mikroserwisy? Wszystko ma być statycznie typowane, a do big data potrzebujemy 128-corowy serwer? Czasami trwa na coś hype. Ludzie zachwycają się danym tematem i na ślepo idą w jego kierunku. Ta strona to zbiór kilku informacji na ochłodzenie tych zapędów.

 13. Tango - wtyczka do Chrome do szybkiego przygotowywania tutoriali
  https://www.tango.us/
  INFO: Chcesz stworzyć poradnik jak wykonać coś w aplikacji webowej? Po prostu włącz wtyczkę, wykonaj to i gotowe. Aplikacja przygotuje za Ciebie dokumentację całego procesu (screenshoty, zaznaczone elementy, na które należy kliknąć itp.), który właśnie wykonałeś. Tobie pozostanie jedynie słowne opisanie tych kroków.

 14. Czym jest Server-Side Rendering? - to zależy, kogo zapytamy
  https://www.zachleat.com/web/ssr-overloaded/
  INFO: Definicja SSR wydaje się dość prosta i intuicyjna, jeśli jednak rzucimy okiem na to, jak różne frameworki definiują to pojęcie, to sprawa może się komplikować. Niektórzy mylą także SSG (Static Site Generation) z SSR (Server-Side Rendering)

 15. Dans Tools - kolekcja drobnych narzędzi online dla developerów
  https://www.danstools.com/
  INFO: Głównie są to konwertery i narzędzia formatujące kod, ale myślę, że każdy znajdzie w tej kolekcji coś ciekawego.

 16. AlDente - aplikacja na Maca do dbania o baterię
  https://apphousekitchen.com/
  INFO: Nowe Macbooki mają niesamowicie pojemne baterie, jednak przez nieumiejętne posługiwanie się baterią, można taką pojemność mocno ograniczyć. AlDente pozwala ustawić inteligentne limity ładowania, rozładowania i kalibracji baterii, co może przedłużyć życie baterii, a także umożliwi to siedzenie na kablu całymi dniami, bez konsekwencji dla urządzenia (bateria fizycznie po prostu się nie ładuje, gdy nie musi). Wersja darmowa obsługuje tylko dolny i górny limit ładowania, ale dla ‘ludzi na kablu’ to w zupełności powinno wystarczyć.

 17. viddy - nowoczesna alternatywa dla linuksowego ‘watch’
  https://github.com/sachaos/viddy
  INFO: Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta komenda daje tylko ładniejszy output z watcha, ale w praktyce dostajemy jeszcze np. dostęp do ‘time machine’, czyli możliwość cofnięcia się w czasie niczym przewinięcie filmu, mamy możliwość użycia opcji start/pause na obserwowanej aplikacji, a samo viddy obsługuje też aliasy z shella

 18. DevDocs - platforma gromadząca dokumentację do różnych projektów
  https://devdocs.io/
  INFO: To jedno centralne miejsce, które możesz przeszukiwać w poszukiwaniu dokumentacji do frameworków, bibliotek, języków programowania, projektów OpenSource i innych.

 19. Nastawiona na prywatność alternatywa dla Google Fonts
  https://fonts.bunny.net/about
  INFO: Fonty od Google są fajne i wygodne w użyciu, ale niestety ze względu na zbieranie danych na temat użytkowników mogą być niezgodne z RODO/GDPR i polityką prywatnośći Twojej firmy. Podlinkowane fonty nie zbierają żadnych danych o odwiedzających i również korzystają z super szybkiego CDNa, więc nie wpływają bardzo negatywnie na szybkość ładowania Twojej strony.

 20. I fucking hate Jira - lista powodów do nielubienia Jiry
  https://ifuckinghatejira.com/
  INFO: Prawdziwe opinie na temat Jiry zebrane z internetu i dostarczone przez ochotników. To krótkie notatki na temat tego, co w Jirze nie działa lub co irytuje ludzi. Może się przydać jako argumenty w dyskusji, czy Twoja firma powinna wdrożyć Jirę ;)

 21. Jak wyglądałaby przyszłość technologii WEB, gdyby chromium było jedynym używanym silnikiem?
  https://www.mnot.net/blog/2022/06/22/chromium-only
  INFO: Ciekawe przemyślenia na temat konsekwencji tego, jak mógłby dalej wyglądać rozwój przeglądarek i standardów webowych, gdyby z rynku zniknęła cała konkurencja w postaci alternatywnych silników. Co ciekawe, taka wizja nie jest zupełnie nierealna.

 22. Jak utrzymać prawidłową pozycję podczas pracy przy komputerze
  https://ergonomictrends.com/proper-ergonomic-typing-posture-at-computer/
  INFO: kilka użytecznych porad, jak nie zrobić sobie krzywdy przy wielogodzinnym korzystaniu z fotela, myszki, klawiatury i monitora.

 23. REST vs GraphQL vs gRPC - porównanie technologii tworzenia API
  https://blog.bitsrc.io/rest-vs-graphql-vs-grpc-684edfacf810
  INFO: Użyteczny artykuł dla osób, które nie mogą się zdecydować, którą technologię chcieliby użyć w swoim projekcie i dla tych, które szukają argumentów do przekonania szefa, że to właśnie ich rekomendacja jest tą właściwą ;)

 24. Jednolinijkowiec do operacji na plikach CSV przy użyciu języka SQL
  https://til.simonwillison.net/sqlite/one-line-csv-operations
  INFO: Interesujące podejście wykorzystujące tymczasowe tabele w SQLite do przechowywania danych w formacie CSV. Oczywiście nie trzeba uczyć się tego długiego polecenia na pamięć, a można po prostu ustawić sobie alias, który wrzuci CSV do pamięci i jako drugi parametr przyjmie zapytanie do wykonania

 25. Kursy i Materiały do nauki Machine Learning i data engineering
  https://ksopyla.com/kursy-materialy-do-nauki-machine-learning-data-engineering/
  INFO: Materiały do nauki machine learningu - od fundamentów, poprzez deep learning, przez specjalizację, po tematy data engineering. Materiały są podzielone pod względem tematyki oraz stopnia zaawansowania (początkujący, średniozaawansowany, ekspert).

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

 1. Krytyczny błąd na Instagramie - opis buga zgłoszonego w ramach bugbounty
  https://uw7.org/un_1d60abe418661
  INFO: Błąd umożliwiał podmianę okładek reelsów na dowolnym koncie na inne, zdefiniowane przez atakującego. Instagram wycenił tego buga na 49500 USD. Artykuł opisuje techniczną stronę buga i metodę jego użycia (błąd został już oczywiście załatany).

 2. Efektywne używanie shella - jak opanować linuksowe CLI?
  https://uw7.org/un_79f2b115cfac9
  INFO: Książka online przeprowadzająca czytelnika przez wszystkie tajniki efektywnej pracy w powłoce Linuksa. Omawia podstawowe polecenia, przydatne aplikacje, programowanie w shellu, korzystanie z aplikacji dodatkowych, a także przedstawia kilka bardziej zaawansowanych sztuczek. Sporo czytania, ale moim zdaniem warto.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.