Cześć!

Nastał kolejny piątek, a ja przybywam z nowym przeglądem ciekawych treści z branży IT. 

Sponsorem dzisiejszego wydania newslettera jest dobrze już znana subskrybentom firma Cambly, oferująca platformę do nauki języka angielskiego z native speakerami.

Do tej pory w ofercie były lekcje indywidualne, ale pewnego czasu można uczyć się także w grupach (ze znajomymi, albo z poznanymi przez sieć osobami).

Zajęcia grupowe zaczynają się już od 26zł za lekcję, o ile skorzystasz ze zniżki z tego newslettera.

Rejestrując się w serwisie z powyższych linków otrzymujesz darmową, 15-minutową lekcję próbną z native sspeakerem, która pozwoli Ci lepiej poznać to, jak działa platforma.

Gdyby zniżka nie naliczyła się automatycznie, to wpisz kod: g40unknow

OK, koniec bloku sponsora - zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Era Agile musi nareszcie się skończyć!
    https://uxdesign.cc/the-age-of-agile-must-end-bc89c0f084b7
    INFO: W branżach technologicznych wprowadzano różne metodyki pracy. Od ‘Toyota Production System’, przez Lean, Scruma, aż doszliśmy do wszechobecnego Agile. Problem polega na tym, że system ten pomimo tego, że posiada plusy, nie jest dostosowany do obecnych wymagań projektowych, a u jego podstaw leżą pewne błędne założenia. Garść przemyśleń dla ludzi pracujących w metodologii Agile. Może warto coś zmienić w swoim podejściu?

  2. Włamanie na konto bankowe z użyciem głosu generowanego przez AI
    https://www.vice.com/en/article/dy7axa/how-i-broke-into-a-bank-account-with-an-ai-generated-voice
    INFO: Niektóre z banków w USA i Europie oferują możliwość telefonicznej obsługi rachunku, używając zaawansowanych systemów rozpoznawania mowy (tego, co mówi) i barwy głosu (tego, kto i jak mówi) do autoryzacji operacji na rachunkach. Reporter udowodnił, że obecnie istniejące generatory głosu bazujące na AI mogą bez problemu obejść to zabezpieczenie.

  3. A gdyby tak wprowadzić AI do codziennej nauki w szkołach?
    https://oneusefulthing.substack.com/p/my-class-required-ai-heres-what-ive
    INFO: Nauczyciel postanowił zrobić eksperyment. Mając pod opieką trzy klasy, jednej klasie zlecał zadania, które w pełni muszą być wykonywane z użyciem AI. Druga klasa otrzymała zadania, gdzie część pracy wymagała wsparcia sztucznej inteligencji, a trzecia klasa dostawała zadania jedynie z sugestiami użycia przy nich AI. Jak wyglądał eksperyment i jakie wnioski można z niego wyciągnąć? Nie jest tak źle z tym użyciem AI w edukacji, jak mogłoby się wydawać. Więcej dowiesz się z artykułu.

  4. Scribble Diffusion - zamień swoje szkice w grafiki
    https://scribblediffusion.com/
    INFO: Naszkicuj to, co chcesz otrzymać (np. domek, kota, czy nawet całą złożoną scenerię), a następnie opisz słowami, co to jest. Po kilkunastu sekundach otrzymasz wyrenderowane przez AI zdjęcie/grafikę przedstawiające to, co narysowałeś. Proste szkice wychodzą świetnie. Te bardzo złożone wychodzą… różnie.

  5. Lista odrzuconych propozycji emoji
    https://charlottebuff.com/unicode/misc/rejected-emoji-proposals/
    INFO: Co roku pojawiają się nowe znaki emoji, ale czy wiesz, jak wyglądały projekty graficzne, które zostały odrzucone i ostatecznie nie znalazły się w standardowych zestawach emotek, którymi posługujesz się np. na smartfonie? Na tej stronie możesz je wszystkie zobaczyć.

  6. Odczyt danych z lotniskowego boarding passa
    https://infosecwriteups.com/have-a-safe-flight-hacking-the-boarding-pass-6016a2a6ff59
    INFO: Patrząc na bilety lotnicze, z pewnością zauwazyłeś dziwny kod 2D (tzw. BCBP) wydrukowany na nich. Jak go odczytać i co zawierają te tajemnicze piksele i kreski? Tego dowiesz się z artykułu.

  7. Grupowe lekcje angielskiego na Cambly. Jeszcze tańsza nauka [sponsorowane]
    https://cambly.biz/g40unknow-groups
    INFO: Dawniej Cambly stawiało głównie na pracę indywidualną z native speakerami. Teraz oferta rozszerza się także o znacznie tańszą, ale równie efektywną pracę w niewielkich grupach (2-3 osoby per grupa). Zdecydowanie warto przetestować, jeśli zależy Ci na doszlifowaniu Twojego angielskiego. Ten link daje Ci 40% zniżki na plan roczny.

  8. Opowiedz mi o Twojej największej porażce - jak odpowiedzieć na to pytanie?
    https://hbr.org/2023/01/how-to-answer-tell-me-about-a-time-you-failed-in-a-job-interview
    INFO: Jeśli aplikujesz na stanowisko związane z zarządzaniem ludźmi lub projektami, to pytanie o porażki to klasyka w rekrutacji. Warto nauczyć się, jak na nie sprytnie odpowiadać tak, aby nie unikać odpowiedzi, a jednocześnie niczego sobie nie ujmować.

  9. Zróbmy rozszerzenie do Chrome, które kradnie… wszystko!
    https://mattfrisbie.substack.com/p/spy-chrome-extension
    INFO: Artykuł opisuje próbę stworzenia rozszerzenia z maksymalnymi możliwymi uprawnieniami. Następnie autor stara się te uprawnienia wykorzystać i sprawdzić, jak wiele jest w stanie wykraść danych z przeglądarki użytkownika.

  10. Tworzenie strony korzystając z narzędzi AI i rozwiązań no-code
    https://www.samdickie.me/writing/experiment-1-creating-a-landing-page-using-ai-tools-no-code
    INFO: To nie jest tutorial, a pewnego rodzaju eksperyment. Autor sprawdza, czy byłby w stanie bez programowania i umiejętności graficznych stworzyć sprzedażowy landing page z grafikami, filmami reklamowymi itp. Wszystko to oczywiście z pomocą sztucznej inteligencji.

  11. Jak ChatGPT może pomóc Ci w web scrapingu?
    https://scribe.rip/geekculture/i-found-a-loophole-to-successfully-web-scrape-using-chatgpt-heres-how-it-works-135f6c077d4d
    INFO: Obecnie narzędzia od OpenAI nie są w stanie łączyć się z internetem i pobierać danych. Można je jednak wykorzystać do generowania spersonalizowanego kodu aplikacji, która takie dane dla Ciebie pobierze.

  12. Zarządzanie usługami Linuksa z użyciem polecenia systemctl
    https://faun.pub/systemctl-command-detailed-explanation-and-use-tutorial-504306cdd4a8
    INFO: Proste operacje typu uruchomienie, wyłączenie, czy restart usługi, prawdopodobnie każdy z nas zna. Artykuł pokazuje jednak jeszcze kilka mniej znanych, a użytecznych w pracy admina/devopsa sztuczek.

  13. Mniej znane, ale użyteczne sztuczki w CSS
    https://www.builder.io/blog/css-tips-for-better-web-development
    INFO: Sprytne zastosowanie pozycji ‘sticky’, flexboxa, obsługa scrolla, lepsze definiowanie animacji i inne.

  14. Zastosowanie znaków wodnych w branży IT (film, 11 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=InAOhcmHvbo
    INFO: Jak wykryć, kto był źródłem wycieku maili firmowych? Jak udowodnić, że konkurencja kradnie Twoje dane? Kacper Szurek w swoim najnowszym filmie prezentuje metody znakowania cyfrowych treści.

  15. Przełączniki skórek w CSS - aktywuj dark mode
    https://toggles.dev/
    INFO: Przełącznik aktywujący ‘dark mode’ w aplikacji nie musi być ani nudny, ani statyczny. Na tej stronie znajdziesz kilkanaście naprawdę kreatywnych grafik mogących służyć za przełączniki. Kliknij każdą z nich, aby zobaczyć, na czym polega zmiana.

  16. ChatGPT jest niczym algorytm stratnej kompresji danych?
    https://www.newyorker.com/tech/annals-of-technology/chatgpt-is-a-blurry-jpeg-of-the-web
    INFO: Ciekawe rozważania przyrównujące ChatGPT do algorytmu stratnej kompresji dla tekstów, na których został wytrenowany. Poruszono między innymi problem spadku jakości kolejnych modeli językowych, gdy internet zostanie zalany tekstami wygenerowanymi przez AI, które następnie zostaną wykorzystane do trenowania kolejnych wersji GPT (sytuacja jak z wielokrotnym kompresowaniem tego samego pliku).

  17. OWASP Kubernetes Top 10 - najczęstsze wpadki w konfiguracji Kubernetesa
    https://sysdig.com/blog/top-owasp-kubernetes/
    INFO: Monolityczne aplikacje ustępują miejsca rozwiązaniom chmurowym, często opartym o Kubernetesa. Konfigurując środowisko tego typu, można zaliczyć wiele wpadek związanych z bezpieczeństwem aplikacji. Nie linkuję wprost do TOP10 od OWASP-a, a do artykułu, który omawia tę listę. Warto rzucić okiem, jeśli interesujesz się tematem bezpieczeństwa aplikacji, a w Twojej firmie wykorzystuje się Kubernetes

  18. YOU AI - konkurencja dla wyszukiwarki Google z zestawem narzędzi AI?
    https://scribe.rip/data-driven-fiction/you-com-ai-is-the-new-google-chatgpt-midjourney-and-code-writer-combined-3b12b49bfc98
    INFO: Wyobraź sobie wyszukiwarkę, która potrafi nie tylko wyświetlać wyniki wyszukiwania, ale także wnioskować na ich podstawie, odpowiadać na pytania, pisać kod, generować obrazki, przygotowywać teksty w stylu ChatGPT, nie śledzi użytkowników, a to wszystko… zupełnie za darmo. Znasz już YOU?

  19. Baza materiałów o tworzeniu samodzielnych stron nastawionych na działanie “lokalne”
    https://localfirstweb.dev/
    INFO: W sieci pełno jest materiałów związanych z tworzeniem “aplikacji online”. Co jednak, gdy chcesz stworzyć aplikację działającą głównie offline? Ten zbiór linków pomoże Ci taką aplikację zbudować i dobrać do niej odpowiednią technologię (bazy danych, metody synchronizacji)

  20. Jak działa programowanie asynchroniczne w JavaScript?
    https://www.freecodecamp.org/news/asynchronous-javascript/
    INFO: Artykuł wyjaśnia różnicę między typowym, synchronicznym kodem, a jego asynchronicznym odpowiednikiem i wyjaśnia zalety tego drugiego. Dobry wstęp dla ludzi chcących lepiej zgłębić wspomnianą tematykę.

  21. Do czego służy ‘randomart’ w SSH?
    https://bytes.zone/posts/what-is-the-randomart-image-for/
    INFO: Jeśli generowałeś kiedykolwiek klucze SSH, to na końcu tego procesu widziałeś prawdopodobnie dziwny, kwadratowy ascii-art z kropkami, kółkami, plusikami itp. Pytanie brzmi, do czego to jest potrzebne? Okazuje się, że tę tekstową grafikę można sprytnie wykorzystać.

  22. Ile kosztują jajka w USA? - interaktywna mapa
    https://eggspensive.net/
    INFO: Idea tej strony może wydawać się absurdalna. Ktoś śledzi cenę tuzina jajek w różnych sklepach w USA i uaktualnia te dane co kilka godzin. Ten eksperyment pokazuje jednak, jak ogromna różnica w cenie życia występuje między wschodnim i zachodnim wybrzeżem USA.

  23. SIPS - skryptowalny edytor grafiki na MacOS
    https://til.simonwillison.net/macos/sips
    INFO: Ciekawostka polega na tym, że niczego nie musisz instalować. Tę aplikację masz już w swoim systemie, ale prawdopodobnie nie wiesz o jej istnieniu. Może Ci się przydać np. do konwertowania plików WEBP na jakiś bardziej znośny format.

  24. Staticrypt - generator szyfrowanych plików HTML
    https://github.com/robinmoisson/staticrypt
    INFO: Zabezpieczona hasłem strona napisana w HTML i JS, to coś, co przypomina klimatem końcówkę lat 90. Tutaj autor jednak zrobił to w sposób profesjonalny. Dzięki tej aplikacji możesz zaszyfrować dowolny plik HTML w taki sposób, że jego otworzenie zakończy się pytaniem o hasło i w przypadku podania poprawnej wartości, nastąpi odszyfrowanie dokumentu. Sprytna metoda np. na publikowanie artykułu dostępnego tylko dla wąskiej grupy osób. Plusem jest to, że rozwiązanie działa w pełni po stronie użytkownika i jest bezpieczne.

  25. The GDPR Checklist
    https://gdprchecklist.io/
    INFO: Checklista związana z RODO/GDPR compliance’m. Nie jest to oczywiście instrukcja wdrożenia, a jedynie lista rzeczy, które warto sprawdzić, gdy mamy już te normy wdrożone.

  26. Noya - aplikacja generująca frontend aplikacji na podstawie szkicu
    https://www.noya.io/home
    INFO: To tzw. ‘wireframing tool’. Szkicujesz w nim jakie elementy mają być widoczne na stronie oraz jak mają wyglądać (tutaj działa lekkie wsparcie od AI), a generator tworzy na żywo design, który powinien spełniać Twoje wymagania. Nie musisz traktować tych designów jako gotowe na produkcję, a jako np. startery graficzne do dalszej rozbudowy i doszlifowania. Zdecydowanie warto zobaczyć film prezentujący możliwości narzędzia.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Jak zostać DevOpsem w 2023 roku?
    https://uw7.org/un_db1f76f019232
    INFO: To niezwykle rozbudowany i bardzo szczegółowy artykuł przedstawiający pełną drogę do zdobycia wiedzy niezbędnej dla współczesnego DevOpsa. Niby zwie się to artykułem, ale informacji tam jest tyle, że niektórzy twórcy wydaliby to pewnie jako e-booka ;)

  2. Prompt Engineering - poradniki i materiały do nauki
    https://uw7.org/un_af9b62f87286e
    INFO: Sztuczna inteligencja wchodzi w każdą dziedzinę życia. Nieunikniona będzie konieczność nauczenia się sprawnej komunikacji z nią. Do tego służy prompt engineering. Dzięki tym materiałom dowiesz się, jak budować zapytania np. do GPT-3 lub ChatGPT w taki sposób, aby uzyskać sensowne odpowiedzi.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!