Cześć!

Dziś przybywam z mocnym poślizgiem, ale liczę na to, że zdążyłem jeszcze przed Twoim wyjściem z pracy :)

Zapraszam do cotygodniowego przeglądu ciekawych znalezisk technologicznych, na które natknąłem się w ubiegłym tygodniu, przeglądając internet.

 

Drobne ogłoszenie
Już 27 lutego ruszam ze sprzedaża kursu "Terraform w godzinę". To skondensowane wprowadzenie do najpopularniejszego obecnie rozwiązania do zarządzania infrastrukturą w chmurze. Zapisz się na listę oczekujących, a automat wyśle Ci linka do lekcji demo.
https://lista.mrugalski.pl/1OSC75tQc22RRrpv39ofQw

 

Zapraszam do lektury.

 

◢ #unknownews ◣

  1. Implementacja Li-Fi (świetlne Wi-Fi?) w JavaScript - komunikacja na odległość (film, 13 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=k0Zc0v-rC9o
    INFO: Autorka filmu pokazuje jak przesyłać proste dane tekstowe za pomocą światła pomiędzy dwoma urządzeniami (w jej przypadku 2x Arduino). Sprytny, zaprogramowany w całości w JavaScript projekt. Raczej nie ma praktycznego zastosowania, ale do nauki programowania i podstaw elektroniki jest OK. W opisie do filmu jest link do wpisu na blogu, gdzie znajdują się schematy, kod źródłowy itp.

  2. Backlogi są szkodliwe i nigdy się nie kurczą - tylko co mieć zamiast nich?
    https://lucasfcosta.com/2023/02/07/backlogs-are-useless.html
    INFO: Według autora tekstu, sama koncepcja backlogów, czyli niekończącej się i stale rosnącej listy zadań związanych z projektem nie jest z natury zła. Sugeruje on, że błędem jest nieumiejętne zarządzanie backlogiem. Tłumaczy także, skąd się takie zjawisko bierze i jak można mu zaradzić.

  3. Jak obsłużyć do 2mln userów/msc mając Google Sheets jako backend
    https://www.levels.fyi/blog/scaling-to-millions-with-google-sheets.html
    INFO: Ciekawy przykład platformy Levels FYI. Jak wygląda ich infrastruktura, na jakie trudności napotkali i co im dało unikanie przedwczesnej optymalizacji.

  4. A gdyby tak ChatGPT i Bing AI porozmawiały ze sobą? jak by to mogło wyglądać?
    https://moritz.pm/posts/chatgpt-bing
    INFO: ChatGPT to GPT 3.5. Bing to w teorii GPT 4.0. Autor artykułu postanowił zderzyć ze sobą te dwie ‘osobowości’ i sprawić, aby ze sobą porozmawiały. Zobacz, jak to wyglądało. Artykuł to zapis czatu.

  5. Jeszcze inteligentniejszy inteligentny dom - Home Assistant i GPT-3 w akcji
    https://scribe.rip/chatgpt-in-an-ios-shortcut-worlds-smartest-homekit-voice-assistant-9a33b780007a
    INFO: Jeśli marzy Ci się rozmowa z asystentem głosowym w zupełnie swobodnej, potocznej i nieustrukturyzowanej formie, a jednocześnie liczysz na to, że zrozumie on, co konkretnie masz na myśli, to jak najbardziej jest to możliwe do zrealizowania. Musisz tylko nieznacznie wesprzeć się sztuczną inteligencją. Artykuł pokazuje jak może wyglądać sprytny prompt engineering.

  6. Co napędza ChatGPT, czyli słów kilka o NVIDIA A100
    https://www.servethehome.com/chatgpt-hardware-a-look-at-8x-nvidia-a100-systems-powering-the-tool-openai-microsoft-azure-supermicro-inspur-asus-dell-gigabyte/
    INFO: Nazwa “NVIDIA A100” pada w internecie od miesięcy bardzo często. Praktycznie każdy artykuł mówiący o backendzie GPT-3 lub ChatGPT o tym urządzeniu (GPU) wspomina. Ale jak ono wygląda, jak działa, ile kosztuje, jakie ma parametry? O tym raczej wiele się nie mówi. Ten artykuł odpowiada na te i inne pytania.

  7. Automatyczne usypianie i wybudzanie serwera domowego - oszczędność prądu
    https://maximiliangolla.com/blog/2022-10-wol-plex-server/
    INFO: Twój domowy serwer konsumuje dziesiątki watów prądu, nawet gdy nic nie robi? W skali roku może to generować niemały rachunek. Autor wpisu pokazuje, jak używając Raspberry Pi, udało mu się zautomatyzować uruchamianie i wyłączanie serwera w taki sposób, aby konsumował on duże zasoby prądu tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebny.

  8. Wrażenia z nauki 7 języków programowania w 12 miesięcy
    https://mode80.github.io/7-langs-in-12-months.html
    INFO: Autor postanowił na potrzeby lepszego zrozumienia machine learningu nauczyć się języków Python, Rust, Julia, C, C#, Swift oraz Nim. W tym wpisie opisuje on swoje przemyślenia z pracy w każdym z nich.

  9. Reverse engineering sklepowych wyświetlaczy e-ink
    https://zeus.ugent.be/blog/22-23/reverse_engineering_epaper/
    INFO: Mowa o tych małych wyświetlaczach z nazwą produktu, ceną itp. Ktoś postanowił sprawdzić, jak są zbudowane i jak się je programuje. Mocno techniczna lektura.

  10. Jak zbudować swoją własną mini-dystrybucję Linuksa - ze źródeł
    https://dev.to/mariamarsh/building-a-minimal-linux-os-from-source-code-i1
    INFO: To nie jest poradnik, który ma Ci się przydać w życiu. Jego celem jest nauczenie Cię, jak działa system operacyjny, jak bootuje itp. Artykuł zawiera także metodę budowy takiego systemu wewnątrz Dockera (efekt działania to bootowalny obraz, a nie obraz kontenera!).

  11. React.js - film dokumentalny (80 minut)
    https://youtube.com/watch?v=8pDqJVdNa44
    INFO: Historia powstania i rozwoju jednej z najpopularniejszych bibliotek JS na świecie. Jeśli lubisz filmy dokumentalne, to jest szansa, że Ci się spodoba.

  12. Jak AI widzi języki programowania? - pytanie do MidJourney
    https://dev.to/grahamthedev/asking-ai-what-it-thinks-programming-languages-look-like-37j4
    INFO: Autor poprosił AI o wygenerowanie postaci, przedmiotów lub scen, które kojarzą się z każdym z 16 podanych przez niego języków programowania. Czy będziesz w stanie dopasować wyniki działania AI do nazw języków? W niektórych przypadkach jest to banalne, a w innych… no cóż, AI ma czasami bujną wyobraźnię ;)

  13. Optymalizacja kosztów AWS S3 - lifecycle
    https://faun.dev/c/stories/boldlink/aws-cost-optimization-lifecycle-rules-for-s3/
    INFO: Poradnik podaje kilka metod na zmniejszenie kosztów przechowywania danych na storage S3, głównie skupiając się na konfiguracji reguł lifecycle.

  14. Czym są pre-signed URL-e na AWS S3?
    https://fourtheorem.com/the-illustrated-guide-to-s3-pre-signed-urls/
    INFO: Artykuł omawia, jakie są zastosowanie tej technologii, jak ona działa i do czego Ci się może realnie przydać. Autor dodatkowo w pomysłowy sposób, za pomocą prostego komiksu wyjaśnia, jak działa cała procedura.

  15. Zaimplementuj własną komendę na Slacku używając Lambda Function URL
    https://tutorialsdojo.com/lambda-function-url/
    INFO: Artykuł przeprowadzi Cię przez proces tworzenia aplikacji na Slacku, proces tworzenia prostego kodu dla rozwiązania serverless i pokaże, jak połączyć wszystkie elementy w jedną całość.

  16. Picsart (edytor graficzny online) wprowadza zamianę obiektów na fotce na podstawie prompta
    https://picsart.com/blog/post/replace-your-ex-with-red-flags-snakes-and-more-with-picsarts-ai-replace
    INFO: Jako przykład użycia nowej funkcji zastosowali “replace my ex with…”, czyli podmiana partnera/partnerki na fotce np. na psa, węża, czy flagę. Trzeba przyznać, że efekty niekiedy są imponujące. Obecnie funkcja dostępna jest jedynie w mobilnej wersji aplikacji, ale tylko na iOS. Zgaduję, że niebawem pojawi się także w wersji na Androida.

  17. Sprytne sztuczki w JS, które mogą Ci się przydać
    https://dev.to/ironcladdev/15-killer-js-techniques-youve-probably-never-heard-of-1lgp
    INFO: Jak sortować dane po kolumnie typu boolean? Jak stworzyć tabelę z tylko unikalnymi wartościami innej tabeli? Jak rozbić stringa na substringi po np. 3 znaki? Tych i wielu innych trików nauczysz się, czytając ten artykuł.

  18. Dlaczego console.log() zwraca ‘undefined’?
    https://harshm09.hashnode.dev/why-does-console-log-return-undefined
    INFO: Ciekawostka z serii ‘fanatyk JavaScriptu może Cię o to zapytać na rozmowie o pracę, ale nigdy w życiu nie będzie Ci to do niczego potrzebne’. Funkcja ta faktycznie zwraca ‘undefined’, gdy jest wywoływana w konsoli JS. Są jednak sytuacje, w których tej wartości nie zwraca. Od czego to zależy? Wyjaśnienie nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga wiedzy na temat tego, jak działa JS (konkretniej mówiąc, co to jest REPL).

  19. CSS Nesting wchodzi do przeglądarek - co to jest i dlaczego jest takie fajne?
    https://webkit.org/blog/13813/try-css-nesting-today-in-safari-technology-preview/
    INFO: Znasz rozwiązania typu LESS/SASS? Potrafią one generować bardzo sprytne arkusze CSS na podstawie zagnieżdżonych reguł. Do tej pory wymagało to jednak wykorzystania zewnętrznego oprogramowania. Teraz Chrome i Safari (jeszcze w wersji testowej) obsługuje takie możliwości natywnie, bez konieczności kombinowania. Umożliwia to drastyczne zmniejszenie rozmiarów CSS-ów i znaczne uproszczenie kodu.

  20. Web Push wchodzi na iOS oraz iPadOS
    https://webkit.org/blog/13878/web-push-for-web-apps-on-ios-and-ipados/
    INFO: W systemach w wersji 16.4+ dodana zostanie nareszcie obsługa technologii web push, czyli powiadomień wysyłanych przez strony internetowe. Android miał to już od pewnego czasu, więc pora i na systemy od Apple. Z artykułu dowiesz się o jeszcze kilku zmianach, które przyniesie ta wersja iOS/iPadOS

  21. Clickhouse - narzędzie do wyciągania i analizy danych z lokalnych plików
    https://clickhouse.com/blog/extracting-converting-querying-local-files-with-sql-clickhouse-local
    INFO: Mowa o narzędziu ‘clickhouse-local’ działającym offline, a umiejącym odpytywać dane np. z plików CSV w taki sposób, jakby były one zwykłą bazą rozumiejącą język SQL.

  22. Bing Chat żąda przeprosin od użytkownika - bunt maszyn? ;)
    https://old.reddit.com/r/bing/comments/110eagl/the_customer_service_of_the_new_bing_chat_is/
    INFO: Zabawny wpis od jednego z użytkowników Reddita. Pokazuje, do czego może doprowadzić skrzyżowanie najnowszych informacji (dane z wyszukiwarki) z przestarzałą bazą danych (GPT z 2022) i brakiem świadomości na temat aktualnego czasu. Do tego dochodzi słabe trzymania wątku rozmowy (czyżby pod spodem było GPT-3 zamiast ChatGPT?). Komiczna sytuacja.

  23. Co się zmieniło w świecie CSS w 2022 roku?
    https://12daysofweb.dev/2022/2022-css-updates
    INFO: Przegląd 11 nowości z CSS-a, które oficjalnie zaczęły być obsługiwane przez przeglądarki w ubiegłym roku. Zobacz, co mogło Ci umknąć.

  24. Automatyczna, lepsza dystrybucja treści w Internecie - jak ją osiągnąć?
    https://jozwiak.top/blog/sposoby-na-usprawnienie-publikowania-w-internecie
    INFO: Napisałeś wpis na blogu. Chcesz teraz, aby opublikował się na Twitterze, Facebooku i najlepiej jeszcze w kilku innych miejscach. Oczywiście można ogarnąć to ręcznie, ale o wiele wydajniejsze będzie stworzenie automatu.

  25. Wszystko, co chcesz wiedzieć o nawigacji na stronach WWW
    https://ahrefs.com/blog/website-navigation/
    INFO: Wiesz, czym różni się megamenu od dropdown menu? Kiedy mogą przydać się tzw. okruszki w nawigacji? Czy burger zawsze jest OK? Dobra lektura dla osób projektujących interfejsy użytkownika.

  26. Przeglądarka Opera planuje zintegrować się z ChatGPT
    https://www.fastcompany.com/90850165/how-opera-plans-to-integrate-generative-ai-into-its-browser
    INFO: Prawdopodobnie możliwe będzie na poziomie przeglądarki generowanie tekstów (np. odpowiedzi na maile) oraz streszczanie przeglądanych artykułów. Więcej szczegółów w artykule.

  27. Obszerna lista projektów programistycznych, które można wykonać ucząc się programowania
    https://github.com/karan/Projects
    INFO: Lista podzielona według zagadnień, które chcemy zgłębić, np. algorytmy, wielowątkowość, sieci, przetwarzanie tekstu itp.

  28. CLIP Interrogator - zbuduj prompta na podstawie grafiki
    https://huggingface.co/spaces/pharma/CLIP-Interrogator
    INFO: Ostatnio w świecie AI popularne jest generowanie grafik na podstawie tekstu, a gdyby tak zrobić procedurę odwrotną? To narzędzie pozwala wywnioskować, jakie zapytanie było (lub mogłoby być) użyte do wygenerowania podanej grafiki. Bardzo fajna metoda na naukę prompt engineeringu. Niestety, ten model AI jest mocno obciążony i niekiedy na odpowiedź przyjdzie nam czekać ponad 6-7 minut.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Wielka baza wzorców do wykrywania w kodzie haseł, tokenów, kluczy API itp.
    https://uw7.org/un_cb3638e36b547
    INFO: Jeśli przeszukujesz (w zautomatyzowany sposób) swój kod źródłowy przed wrzuceniem go do repozytorium, to ten zbiór zawiera kolekcję tysięcy wyrażeń regularnych, które ułatwia Ci takie poszukiwania.

  2. Wzorce projektowe i lepsze tworzenie aplikacji webowych w JS i React (ebook, 436 stron)
    https://uw7.org/un_605015dea8afd
    INFO: Darmowa książka, którą możesz pobrać (jako PDF) bez konieczności rejestracji. Użyteczna wiedza, jeśli tworzysz lub planujesz tworzyć zaawansowane aplikacje online w czystym JavaScript, lub z użyciem Reacta

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!