Cześć!

Zapraszam do lektury najnowszego przeglądu ciekawych treści z branży IT.

Ponownie długo walczyłem z tym, aby wydanie nie było monotematyczne, jednak ostatnio sporo się mówi na temat pewnej technologii, więc trudno całkowicie ją pominąć w newsletterze ;)

Mam dla Ciebie jeszcze dwa newsy z mojego podwórka:

  • "Akademia Debugowania Linuxa" - najbardziej rozbudowane z moich szkoleń ponownie jest w sprzedaży. Naucz się jak namierzać i rozwiązywać problemy w systemie Linux. Sprzedaż trwa tylko do 21 maja. Na podlinkowanej stronie znajdziesz spis zagadnień oraz przykładowe lekcje. Dołącz do ponad 1000 kursantów.
  • "GIT w godzinę" - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to sprzedaż tego kursu ruszy 22 maja. Zapisz się na listę oczekujących, aby otrzymać wideo zapowiedź kursu.
    https://lista.mrugalski.pl/laTlBCtYuGJm1wGkqgscuQ

 

A teraz zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Jak działa DNS? - wykład (40 minut)
    https://jvns.ca/blog/2023/05/08/new-talk-learning-dns-in-10-years/
    INFO: Ciekawy i sympatyczny wykład prowadzony przez Julię Evans. Autorka przedstawia jak nauczyła się zasad działania DNS-a w około 10 lat. Prezentacja przy okazji pokazuje jej podejście do nauki nowych zagadnień.

  2. Pełne nagranie Google Keynote z Google I/O ‘23 (film, 2h)
    https://youtube.com/live/cNfINi5CNbY
    INFO: Nad czym pracuje Google, jakie produkty właśnie ujrzały światło dzienne i co czeka nas w niedalekiej przyszłości? Jeśli ostatnio irytują Cię materiały na temat sztucznej inteligencji, to może bezpieczniej będzie, jeśli pominiesz to nagranie ;)

  3. Co Google zaprezentowało na swojej konferencji Google I/O?
    https://www.cnbc.com/2023/05/10/google-io-2023-live-updates.html
    INFO: Podsumowanie wszystkich nowości dla ludzi, którzy nie chcą oglądać całej prezentacji, a szukają jedynie jej streszczenia.

  4. Zainteresowanie StackOverflow spadło o 13.9% - winny ChatGPT
    https://www.similarweb.com/blog/insights/ai-news/stack-overflow-chatgpt/
    INFO: Wygląda na to, że programiści oswoili się z technologiami AI i coraz częściej korzystają z ChatGPT i CoPilota, powoli porzucając Stack Overflow. Spadek zainteresowania serwisem jest stały, a w marcu osiągnął swój szczyt.

  5. Chcesz mieć inteligentny dom? Lepiej pomiń ekosystem Google
    https://www.androidauthority.com/google-smart-home-3319869/
    INFO: Przemyślenia autora na temat podejścia Google do urządzeń do smart home. Uśmiercanie projektów, niestabilność rozwiązań, utrudnianie pracy firmom trzecim... to tylko niektóre z przewinień ich platformy. Czy z takim podejściem można traktować Google jako bazę do budowy smart rozwiązań, które mają działać przez lata? Według autora zdecydowanie nie.

  6. LibRedirect - alternatywne frontendy dla znanych serwisów
    https://libredirect.github.io/
    INFO: Męczą Cię reklamy wstrzykiwane do większości dużych portali? A może nie lubisz skryptów śledzących? Istnieją dbające o prywatność alternatywne frontendy dla znanych usług. Trzeba tylko pamiętać, aby z nich korzystać. To rozszerzenie po dodaniu do przeglądarki samoczynnie przekieruje Cię na lżejszą (od reklam i skryptów śledzących) wersję strony.

  7. Bard (AI od Google) jest publicznie dostępny - nie ma listy oczekujących
    https://bard.google.com/
    INFO: Kilka miesięcy temu informowałem, że można zapisać się na testy nowej usługi, która miała być 'killerem chatGPT'. Zapisałem się, ale się nie doczekałem. Teraz Bard jest publicznie dostępny. Niestety nie działa w Polsce. Chyba że masz VPN-a ;) Jeśli korzystasz z Google Workspace, to w konsoli administratora musisz zezwolić użytkownikom na korzystanie z aplikacji eksperymentalnych, bo bez tego nie zadziała.

  8. Zamki szyfrowe są bezużyteczne? (film, 8 minut)
    https://youtube.com/watch?v=BgNBZNE1PWY
    INFO: Youtuber postanowił nauczyć się otwierać różne mechaniczne zamki/blokady bazujące na kodzie dostępowym, chcąc przy okazji udowodnić, że ich bezpieczeństwo jest raczej niewielkie. Czy mu się udało? O tym w nagraniu.

  9. Niewidzialna technologia wokół nas? - TED (film, 14 minut)
    https://www.ted.com/talks/imran_chaudhri_the_disappearing_computer_and_a_world_where_you_can_take_ai_everywhere
    INFO: Komputery stają się coraz mniejsze i w postaci smartwatchy, czy smartfonów mieszczą się już swobodnie w kieszeni. Czy któregoś dnia staną się dla nas niewidzialne i będą po prostu nas otaczać i komunikować się z nami bez konieczności trzymania ich w dłoni? Imran Chauidhri przedstawia implementację technologii, która pozwala na dostęp do AI w każdym możliwym momencie.

  10. Google odetnie od YouTube użytkowników AdBlocka?
    https://www.ign.com/articles/google-responds-to-reports-of-ad-blockers-being-banned-on-youtube
    INFO: Firma potwierdziła, że eksperymentuje z nowymi technikami wykrywania blockerów reklam. Użytkownicy Reddita już się natknęli na komunikaty z prośbą o wyłączenie adblocka. Wygląda na to, że YT stanie się bardziej uciążliwy do oglądania lub Google przekona więcej osób do kupna dostępu do płatnej wersji usługi.

  11. Prompt Engineering, czy może Blind Prompting?
    https://mitchellh.com/writing/prompt-engineering-vs-blind-prompting
    INFO: Czy popularny ostatnio w świecie AI termin 'prompt engineering', to naprawdę 'engineering', czy może zwykłe generowanie promptów aż zadziałają? Autor stara się udowodnić, że projektowanie zapytań do AI to jednak umiejętność, której da się nauczyć i którą można szlifować.

  12. Kaiber - narzędzie do generowania artystycznych filmów z użyciem AI
    https://kaiber.ai/portfolio
    INFO: Z pewnością natknąłeś się już na YouTube lub w social mediach na teledyski zrealizowane z użyciem AI. Za wieloma z nich stoi Kaiber. Uploadujesz własny film, mówisz, na jaki styl ma zostać przerobiony i w odpowiedzi otrzymujesz artystyczną wizję tego, jak AI wyobraża sobie to, o co poprosisz. Można aktywować konto testowe na 5 dni za darmo. Pozwoli ono na wygenerowanie do 4 minut wideo (można ten czas rozbić na wiele filmów).

  13. Try Galaxy - czyli przetestuj interfejs OS Samsunga na iPhone
    https://trygalaxy.com/
    INFO: Genialne podejście Samsunga do przekonania użytkowników iPhone do swojego systemu. Dodaj tę stronę na pulpit swojego iOS i poczuj się jak na Androidzie. Aplikacja działa w trybie pełnoekranowym i faktycznie zachowuje się jak natywny Android.

  14. Apple wyłapało źródła przecieków na temat iOS 17 za pomocą sprytnej zasadzki
    https://www.cultofmac.com/815853/apple-busts-major-ios-17-leaker-tipster/
    INFO: O tym, że iOS 17 wniesie nowe i dość znaczące zmiany do ekosystemu Apple, słychać już od jakiegoś czasu. Pytanie jednak brzmi 'kiedy to będzie?'. Apple wykazało się sprytem i różnym pracownikom podało różne daty, sprawdzając później, która z dat trafi do mediów.

  15. RubberDuck - ChatGPT dla VS Code
    https://github.com/rubberduck-ai/rubberduck-vscode
    INFO: Nie każdy programista chce korzystać z Copilota (albo po prostu nie chce za niego płacić). Jednocześnie, wielu korzysta z ChatGPT. RubberDuck pozwala na osadzenie czatu wprost w IDE. Potrzebujesz jedynie wrzucić w konfigurację klucz API od OpenAI. W przeciwieństwie do Copilota nie udostępniasz tam całego swojego kodu.

  16. Final Cut Pro oraz Logic Pro zawitały na iPada
    https://www.apple.com/newsroom/2023/05/apple-brings-final-cut-pro-and-logic-pro-to-ipad/
    INFO: Apple wypuściło edycje iPadowe swoich najpopularniejszych aplikacji do produkcji wideo i obróbki dźwięku. To podejście ma szansę przekonać do iPadów także twórców, którzy do tej pory byli przywiązani tylko do MacOS.

  17. Czy zapis/odczyt sekwencyjny ma jeszcze znaczenie na dyskach SSD NVMe?
    https://jack-vanlightly.com/blog/2023/5/9/is-sequential-io-dead-in-the-era-of-the-nvme-drive
    INFO: Zapis losowy jest szybszy od sekwencyjnego. Niestety przy odczycie tak zapisanych danych mamy straty na wydajności. Tak przynajmniej uczono wszystkich w czasach powszechnego użycia dysków talerzowych. Czy najnowsze modele dysków SSD mają podobne problemy, czy termin zapisu i odczytu sekwencyjnego możemy już uznać za archaizm?

  18. Jak duże drzewo DOM wpływa na wydajność stron?
    https://web.dev/dom-size-and-interactivity/
    INFO: To, że DOM powinien być możliwie mały, to słyszał już prawie każdy, kto zajmuje się frontendem. Jednak ile to jest mało, a ile dużo? Na co to realnie wpływa, jak to policzyć i jak zredukować liczbę nodów w DOM-ie?

  19. Unlighthouse - googlowy Lighthouse uwzględniający podstrony
    https://unlighthouse.dev/
    INFO: Twój serwis składa się z dziesiątek różnego rodzaju podstron, a Ty masz je wszystkie zoptymalizować? Uruchomienie Lighthouse na każdej z nich może zająć niezwykle dużo czasu. Ta aplikacja przejdzie po wszystkich podstronach, uruchomi skanowanie, a następnie zaprezentuje Ci wyniki w przystępnej formie. Fajne!

  20. Transformers Agents od Hugging Face
    https://huggingface.co/docs/transformers/transformers_agents
    INFO: Platforma Hugging Face opublikowała swoje nowe API do odpytywania o akcje za pomocą naturalnego języka. Generowanie głosu, opisywanie obrazków, generowanie grafik, a wszystko to za pomocą jednej biblioteki.

  21. Warunkowe zaciąganie CSS-a w zależności od urządzenia/rozdzielczości
    https://pepelsbey.dev/articles/conditionally-adaptive/
    INFO: O istnieniu media query raczej nie muszę nikomu przypominać. Nie każdy jednak wie, że taką konstrukcję można stosować nie tylko na poziomie treści samego arkusza CSS, ale już w momencie jego ładowania. Dzięki takiemu podejściu możemy np. pominąć zaciąganie danego CSS-a, gdy np. niespełnione są pewne warunki (np. rozdzielczość jest za mała).

  22. Cala - głosowanie na meetingi w stylu Tinderowym
    https://meetcala.com/
    INFO: Masz w kalendarzu zaplanowane dziesiątki spotkań, ale myślisz, że większość z nich jest zbyteczna? Jest szansa, że Twoi koledzy myślą podobnie. Ta aplikacja importuje Twoje spotkania i pozwala na nie głosować niczym na osoby na Tinderze. Swipe w lewo to odrzucony meeting, a w prawo to zatwierdzony. Jeśli 100% Twojego teamu odrzuci meeting, to zostanie on odwołany, bo znaczy to, że nikt go nie potrzebuje. Aplikacja nie ujawnia, kto jak głosował.

  23. Sprawdź, czy nazwa Twojego projektu nie jest już zajęta
    https://namae.dev/
    INFO: Wpadłeś na pomysł super aplikacji i wymyśliłeś nawet świetną nazwę dla niej? Ten serwis pozwoli Ci sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to już nazwa wykorzystywana przez kogoś innego np. w popularnych nazwach domen, czy w świecie OpenSource (GitHub/GitLab).

  24. Kalkulator SLA dla usług
    https://uptime.is/
    INFO: Jeśli serwis gwarantuje 99% dostępności, to jak długie awarie są akceptowalne i ile to jest średnio dziennie? Podawane przez dostawców usług wartości SLA często nic nam nie mówią, więc ten kalkulator pozwoli przedstawić te tajemnicze liczby w bardziej przystępnych jednostkach (np. w godzinach).

  25. INK - React dla aplikacji działających w terminalu
    https://github.com/vadimdemedes/ink
    INFO: React jest fajny dla aplikacji przeglądarkowych. A gdyby tak zaimplementować dokładnie takie samo podejście dla narzędzi CLI? Okazuje się, że INK właśnie to robi i idzie mu to całkiem nieźle. To rozwiązanie jest już stosowane w wielu aplikacjach.

  26. Prostsze powiadomienia o ciasteczkach - nowe API do Cookie
    https://www.thomasvantuycom.com/writing/simpler-cookie-notices/
    INFO: O temacie 'Cookie Store API' wspominałem już kilka wydań newslettera temu. Autor tego artykułu przedstawia, w jaki sposób można użyć tego mechanizmu w celu łatwiejszej implementacji powiadomień o ciasteczkach. Niestety, przez to, że nowe API nie jest jeszcze obsługiwane przez wszystkie przeglądarki, w kodzie jest sporo fallbacków do starego kodu.

  27. Atuin - historia shella w bazie SQLite
    https://github.com/ellie/atuin
    INFO: Interesujące rozwiązanie pozwalające bardzo dokładnie przeszukiwać historię wydawanych w terminalu poleceń. Chcesz wiedzieć, jakie polecenia zawierające komendę 'rm' wydawałeś np. 2 tygodnie temu po 20:15? Dałoby się to osiągnąć rozbudowanym grepem (o ile trzymasz timestampy w historii), ale po co kombinować, gdy jest Atuin?

  28. The 10 najszybciej rozwijających się aplikacji w 2023 roku
    https://blog.curiosity.ai/the-10-fastest-growing-apps-in-2023-some-will-certainly-surprise-you-95b62f8ba83b
    INFO: Ranking został przygotowany rzez analityków z firmy Okta i uwzględnia wzrost liczby użytkowników z roku na rok (YoY). Przyznam, że nigdy nie słyszałem o niektórych z tych produktów, a numer pierwszy mnie zaskoczył.

  29. Flexbox Froggy - prosta gra do nauki Flexboxa
    https://flexboxfroggy.com/#pl
    INFO: Kilka lat temu już wrzucałem tego linka do zestawienia, ale myślę, że warto go przypomnieć. Aplikacja w prosty i sympatyczny sposób uczy podstaw obsługi flexboxa w CSS.

  30. Lista aplikacji w których działają skróty z VIM-a
    https://github.com/erikw/vim-keybindings-everywhere-the-ultimate-list
    INFO: Po co się uczyć skrótów klawiszowych z edytora VIM? A no po to, że mnóstwo współczesnych aplikacji korzystają dokładnie takich samych skrótów. W części z tych programów binding klawiszy działa z automatu, a w części można go uruchomić.

  31. Wprowadzenie do Reduxa dla początkujących
    https://www.freecodecamp.org/news/redux-and-redux-toolkit-for-beginners/
    INFO: Bardzo przystępne przedstawienie podstawowych koncepcji i idei stojącymi za tą technologią.

  32. Dobra praktyki dla programistów nodeJS - aktualizacja z maja 2023
    https://github.com/goldbergyoni/nodebestpractices
    INFO: Kompilacja najlepszych praktyk - architektonicznych i programistycznych - dla developerów NodeJS

  33. Co nowego w AutoHotKey (AHK)?
    https://www.hillelwayne.com/post/ahk-v2/
    INFO: Fani automatyzacji zadań korzystający z Windowsa, prawdopodobnie wcześniej, czy później natrafią na królujący na tym systemie AHK. Chwilę później zorientują się, jak bardzo złe jest programowanie w jego wewnętrznym języku. Okazuje się jednak, że wiele z koszmarków AutoHotKey zostało naprawionych w edycji v2, która wyszła pod koniec stycznia tego roku.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Jak przygotować się do rozmowy o pracę będąc developerem
    https://uw7.org/un_bddf1ce823bab
    INFO: Zbiór porad, lista zagadnień i materiałów, które niewielkim nakładem pracy pozwolą Ci lepiej przygotować się do technicznej rozmowy podczas rekrutacji na nowe stanowisko pracy. Przy okazji na stronie masz linka do poradnika przeznaczonego dla frontendowców.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!