Cześć!

W dzisiejszym wydaniu newslettera zderzają się ze sobą dwa światy. Natrafiłem zarówno na artykuły o dyskietkach i płytach winylowych, jak i Tesli, sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologiach. Wierzę, że znajdziesz coś dla siebie.

 

Sponsorem tego wydania newslettera już po raz trzeci jest firma Berops, będąca producentem oprogramowania Claudie.

Claudie to narzędzie do zarządzania Kubernetesem w wielu publicznych chmurach jednocześnie. Nie ma znaczenia, czy wolisz AWS, GCP, czy Azure. Pozwala ono uniknąć związania z jednym dostawcą (vendor lock-in) i zapewnia szybki powrót aplikacji do życia w przypadku ewentualnej awarii. 

Jest to rozwiązanie otwartoźródłowe.

Wypróbuj Claudie na https://github.com/berops/claudie

 

Zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Jak to jest z prywatnością kamer Tesli? - z jaką prywatnością?!
    https://www.reuters.com/technology/tesla-workers-shared-sensitive-images-recorded-by-customer-cars-2023-04-06/
    INFO: Samochody Tesli mają wiele wbudowanych kamer. Do nagrań ma dostęp producent, ale zapewnia, że używa ich tylko w skrajnych sytuacjach (np. analiza wypadków itp.). Jak się jednak okazało, w latach 2019-2022, pracownicy Tesli dzielili się najfajniejszymi i najbardziej intymnymi z nagrań na zamkniętych grupach dyskusyjnych.

  2. Raport na temat stanu sztucznej inteligencji 2023 - analiza
    https://trojanczyk.pl/raport-na-temat-stanu-sztucznej-inteligencji-2023/
    INFO: Uniwersytet Stanford wydał ogromny, 386-stronicowy raport na temat stanu sztucznej inteligencji w 2023 roku. To artykuł omawiający w bardzo zwięzły sposób (z obrazkami! :D) najważniejsze elementy tego raportu.

  3. Jak to się dzieje, że płyta winylowa posiada zapis stereofoniczny? (film, 18 minut)
    https://youtube.com/watch?v=3DdUvoc7tJ4
    INFO: Nagranie dźwięku 'mono' na płytę można sobie łatwo wytłumaczyć. Jedna igła zapisuje jedną ścieżkę. Ale jak to się dzieje przy dźwięku stereo? Przecież gramofon odtwarzający dźwięk stereofoniczny ma tylko jedną igłę. Film wyjaśnia to zjawisko.

  4. Historia Phishingu - od 1987 roku do dziś
    https://newsroom.cisco.com/c/r/newsroom/en/us/a/y2023/m02/security-history-the-evolution-of-phishing.html
    INFO: W obecnych czasach mamy do czynienia z phishingiem niemal na co dzień. Nie jest to jednak nowy wynalazek, jednak jego forma zmieniała się w czasie. Warto zobaczyć jak agresorzy oszukiwali ludzi w dawnych czasach.

  5. Tworzenie i sprzedaż technicznych kursów online? - wywiad: Mrugalski i Bartnik (film, 42 minuty)
    https://youtube.com/watch?v=ksW1z2MI7RA
    INFO: Jak wygląda tworzenie skondensowanych ('w godzinę') kursów online, jakich narzędzi używam, gdzie jest tutaj rola AI i kilka innych zagadnień. Wywiad zrealizowany przez firmę Imker.

  6. Dyskietki już wymarły? No... niezupełnie
    https://www.wired.com/story/why-the-floppy-disk-just-wont-die/
    INFO: Zaskakująco wiele gałęzi przemysłu do dziś dnia bazuje na dyskietkach. Niestety, liczba dyskietek na świecie jest ograniczona, a same nośniki mają skrajnie niską żywotność. Nie ma także łatwego dostępu do nowych egzemplarzy, więc najczęściej skupuje się je z rynku wtórnego (eBay).

  7. Rób lepsze code review - na co zwracać uwagę?
    https://dev.to/kolodziejczakm/16-donts-when-javascript-code-review-feels-like-watching-a-thriller-movie-4dbb
    INFO: Lista 16 częstych przewinień w JavaScript, które powinny zwrócić Twoją uwagę przy analizie kodu.

  8. Czy ChatGPT może wygenerować klucze do Windowsa 95? (film, 7 minut)
    https://www.tomshardware.com/news/windows_95_chatgpt_keys
    INFO: Klucze rejestracyjne do wspomnianego systemu były generowane według pewnego mało bezpiecznego algorytmu, który niestety stał się publiczny. Czy da się poprosić ChatGPT o wygenerowanie działających kluczy na podstawie opisu tej metody? Oczywiście!

  9. Uruchom LLaMA + Alpaca na własnym komputerze (AI)
    https://github.com/cocktailpeanut/dalai
    INFO: Dużo się mówi o alternatywnych do ChatGPT rozwiązaniach. Działają na wszystkim. Nie wymagają GPU, uruchomiono je nawet na Raspberry Pi itp. Fajnie się czyta, że komuś działa, ale pytanie brzmi, jak to uruchomić samemu? Oto poradnik dla Windows/Mac/Linux opisujący najprostszą (wg autora) możliwą metodę na instalację LLaMA i Alpaca na własnym komputerze.

  10. CURL z ciasteczkami z przeglądarki Chrome
    https://github.com/fipso/ccurl.sh
    INFO: Używanie terminalowego klienta HTTP zwanego Curlem nie jest wcale skomplikowane. No, chyba że potrzebujesz używać w nim wielu ciasteczek i utrzymywać zalogowaną sesję. Wtedy poziom trudności wzrasta. A gdyby tak po prostu podpiąć się CURL-em do pamięci Chrome? Ktoś wpadł na pomysł jak to zrealizować i to za pomocą zaledwie kilku linii kodu.

  11. Kod źródłowy algorytmu rekomendacji Twittera
    https://github.com/twitter/the-algorithm
    INFO: Elon obiecał i dostarczył. Kod odpowiedzialny za decyzję, które Tweety należy promować, a które raczej ukrywać, jest teraz powszechnie dostępny. W sieci znajdziesz wiele analiz tego kodu. Od czasu publikacji usunięto z niego już kilka wpadek (np weryfikacja w rekomendacji 'author_is_elon').

  12. Anori - Twoja personalizowana strona startowa (Chrome)
    https://anori.sinja.io/
    INFO: Gdy klikasz na 'new tab' w Chrome, otwiera się prawdopodobnie pusta zakładka lub wyszukiwarka. Anori podmienia nowego taba na edytowalny, schludny dashboard z wieloma widgetami. Przyjemnie wyglądający i użyteczny dodatek do przeglądarki.

  13. Prompt engineering w GPT-4 na przykładzie bota do obsługi pizzerii - zapis webinaru (film, 2 godziny)
    https://www.youtube.com/live/So7WgNxD1b8?feature=share&t=331
    INFO: Niemal dwugodzinna pogadanka na temat prompt engineeringu, czyli sprytnego budowania zapytań do ChatGPT API z punktu widzenia programisty. Możesz zacząć oglądać od 5:31, ponieważ na początku były pewne problemy z łączem.

  14. Jak sprzedawano pierwsze NFT w Polsce - śledztwo dziennikarskie
    https://spidersweb.pl/plus/2023/04/aukcja-nft-desa
    INFO: "Pierwszy" NFT sprzedany w Polsce na aukcji poszedł za ponad pół miliona złotych. Tylko czy faktycznie 'poszedł', a jeśli tak, to dlaczego nie zmienił właściciela? Ciekawa i nieco pokręcona sprawa.

  15. Emoji są fajne i poprawiają czytelność tekstu? Nie dla wszystkich
    https://uxdesign.cc/accessibility-vs-emojis-ec17fddb07ec
    INFO: Używanie emoji jako punktorów w długich listach w social mediach to już klasyka. Stosowanie ich zamiast niektórych słów także jest częste. Wpisy wyglądają wtedy schludniej, a i tak są zrozumiałe. Czy jednak jest tak dla każdego? Co z osobami używającymi czytników ekranu? Warto posłuchać (załączony film), co słyszy taka osoba.

  16. Tester algorytmu Twittera
    https://twitter-algorithm.vercel.app/
    INFO: Algorytm rekomendacji Twittera został ostatnio opublikowany na GitHubie. Ktoś napisał aplikację oceniającą tweety wg tego algorytmu. Możesz wkleić dowolną treść i zobaczyć ile punktów zdobędzie. Niestety, narzędzie oceniające (w przeciwieństwie do algorytmu) działa jedynie w języku angielskim.

  17. GitHub Copilot dla linii poleceń (CLI)
    https://christianheilmann.com/2023/03/29/github-copilot-for-the-command-line-is-amazing/
    INFO: Wszyscy znamy Copilota uzupełniającego kod dla programisty, a co powiesz na identyczne rozwiązanie, ale dla adminów Linuksa? To narzędzie pozwala generować nawet bardzo złożone sekwencje komend. Oczywiście przed ich wykonaniem admin otrzymuje podgląd polecenia i prośbę o akceptację jego wykonania.

  18. TabbyML - Copilot w wersji selfhosted
    https://github.com/TabbyML/tabby
    INFO: Nie używasz Copilota ze względu na ochronę swojego kodu i obawę przed przypadkowym łamaniem praw autorskich? Tabby rozwiązuje ten problem. Aplikacja pozwala postawić lokalny serwer działający niczym wspomniany Copilot. Twoje kody źródłowe pozostają w Twojej firmie i nikt nie ma do nich dostępu. W kolejnej edycji autorzy zapowiedzieli, że model będzie można doszkolić samodzielnie wyselekcjonowanymi kodami źródłowymi, więc o łamaniu prawa nie powinno być już mowy.

  19. debugHunter - wtyczka do Chrome szukająca trybu debugu w aplikacji
    https://github.com/devploit/debugHunter
    INFO: Wtyczka ta sprawdza, czy serwis, który aktualnie odwiedzasz, reaguje jakkolwiek na przesłanie w URL-u testowych parametrów w stylu debug, testing itp. Niekiedy można dzięki temu odkryć pewne sekrety developerów.

  20. Absolutne podstawy koncepcji API - co to jest, jak działa, jakie mamy rodzaje itp.
    https://nerdleveltech.com/a-full-guide-understand-everything-about-apis-with-examples/
    INFO: API REST-owe, GraphQL, XML-RPC, JSON-RPC, SOAP, OpenAPI... trochę tego jest. Artykuł opisuje (dość wysokopoziomowo) różnice między różnymi typami API, a także prezentuje przykłady implementacji ich użycia.

  21. Homerow - sterowanie aplikacjami na MacOS z klawiatury
    https://www.homerow.app/
    INFO: Znasz dodatki do przeglądarek takie jak Vimium lub Vimperator? Jeśli lubisz nawigację po stronach, jaką one zapewniają, to z pewnością spodoba Ci się także Homerow. Realizuje on dokładnie to samo, ale nie na stronach WWW, a na poziomie systemu operacyjnego. Możesz 'kliknąć' dowolny element dowolnego otwartego okna za pomocą klawiatury. Aplikacja jest płatna, ale działa niczym WinRar - pokazuje prośbę o zakup co 50 uruchomień.

  22. Użyteczne techniki przy projektowaniu elementów wizualnych
    https://anthonyhobday.com/sideprojects/visualtechniques/
    INFO: Chcesz osiągnąć tekst na rozmytym tle, atrakcyjnie wyglądające cienie, zaokrąglone narożniki i wiele innych efektów? Ten krótki poradnik podpowie Ci jak to zrobić w sposób estetyczny

  23. Checklista frontendowa - czy Twoja aplikacja spełnia wszystkie wymagania?
    https://frontendchecklist.io/
    INFO: Jeśli jesteś frontendowcem, to sprawdź, czy stworzony przez Ciebie kod aplikacji spełnia współczesne wymagania i czy nie zapomniałeś o jakimś drobiazgu. Jeśli nie wiesz, o co chodzi w konkretnym punkcie, to rozwiń go, klikając na strzałkę koło jego nazwy.

  24. Ślad węglowy najpopularniejszych witryn internetowych
    https://keyprint.backspace.eco/
    INFO: Strony internetowe (a konkretniej mówiąc serwery i łącza, których używają) także zanieczyszczają środowisko, ale który z serwisów robi to najmocniej? Oto lista 250 największych 'kopciuchów'. Możesz kliknąć "Measure yours now", aby sprawdzić, jaki wpływ na środowisko ma Twoja strona.

  25. Jak używać pseudoklasy :not() w CSS?
    http://devyoma.hashnode.dev/using-the-css-not-pseudo-class
    INFO: Klasyczne style CSS skupiają się na selektorach wybierających elementy, które chcemy ostylować. Istnieje jednak instrukcja odwrotna, która styluje wszystko poza elementami wybranymi przez selektor. Jak i dlaczego warto jej używać? O tym w artykule.

  26. Jak przenieść się z WebSQL do SQLite w wersji przeglądarkowej?
    https://developer.chrome.com/blog/from-web-sql-to-sqlite-wasm/
    INFO: Artykuł wyjaśnia jak przemigrować swoje dane z przestarzałego już Web SQL do implementacji SQLite działającej z użyciem Wasm. Procedura jest dość prosta, a po migracji możesz używać składni znanej już z SQLite.

  27. Wrzuć swoją aplikację PWA do App Store (Google/Apple/Microsoft/Meta)
    https://web.dev/pwas-in-app-stores/
    INFO: Opis narzędzia umożliwiającego przerobienie Twojej aplikacji na format akceptowalny przez główne platformy z aplikacjami. Klikając na nazwę konkretnej platformy, zobaczysz procedurę, jaką należy przejść w celu opublikowania i podpisania własnej aplikacji w wybranym App Store.

  28. Croner - biblioteka do uruchamiania kodu JavaScript/TypeScript o zadanym czasie
    https://github.com/hexagon/croner
    INFO: Jako jeden z parametrów podajemy czas uruchomienia (zgodnie z notacją vixie-cron), a jako kolejny uchwyt funkcji do wykonania. Skrajnie proste rozwiązanie.

  29. 12 technicznych pytań rekrutacyjnych o relacyjnych bazach danych
    https://devszczepaniak.pl/programista-pytania-rekrutacyjne-bazy-danych/
    INFO: Lista kilkunastu pytań, które teoretycznie możesz usłyszeć na rozmowie o pracę, a które powiązane są z RDMS. Artykuł poza samą listą pytań zawiera oczywiście także odpowiedzi na nie wraz z wyjaśnieniami.

  30. Nowe opcje w iOS 16.4, które powinny Cię zainteresować
    https://scribe.rip/macoclock/ios-16-4-released-9-settings-you-need-to-change-immediately-bd599a855052
    INFO: Najnowsze wydanie iOS przeszło raczej bez większego echa i zawierało głównie poprawki błędów. Jednak wraz z nowym systemem pojawiło się kilka interesujących funkcji, które warto ustawić wg własnych potrzeb. 'Izolacja głosu' oraz nowe ustawienia dla hotspota zdecydowanie mogą się przydać.

  31. Każda kopia MacOS zawiera w sobie... ciekawy dokument
    https://waxy.org/2023/04/the-bitcoin-whitepaper-is-hidden-in-every-modern-copy-of-macos/
    INFO: Nie chce używać w mailu wrażliwych słów kluczowych, więc napiszę tylko, że jest to najsłynniejszy dokument stworzony przez Satoshi Nakamoto ;)

  32. Jak zdobyć darmowy VPS od Oracle - instrukcja krok po kroku
    https://blog.tomaszdunia.pl/oracle-free-tier/
    INFO: Mowa oczywiście o serwerze z puli 'Oracle Cloud Free Tier'. Opinie w sieci głoszą, że to oczywiście działa, ale są także i ciemne strony projektu. Głównie mowa o losowym blokowanie serwerów przez dostawcę. Ciekawe rozwiązanie do niezobowiązującej nauki, ale do pracy lub postawienia czegoś, co ma być online 24h/dobę, lepiej to dwa razy przemyśleć.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Katalog projektów niezależnych twórców
    https://uw7.org/un_e10c159c2efa3
    INFO: Coś podobnego do ProductHunt, ale w wersji minimalistycznej i skierowanej do niewielkich twórców, a nie super dofinansowanych startupów. Przy każdej kategorii jest przycisk "Explore All". Użyj go, aby zobaczyć wszystkie wpisy.

  2. Lista promptów do ChatGPT do szybkiego tworzenia treści do social mediów i nie tylko
    https://uw7.org/un_685755b2397ce
    INFO: Chcesz przygotować wpisy na Twittera, Facebooka, Linkedin itp., ale nie masz pomysłów? Zapytaj ChatGPT o inspirację. Kolekcja zawiera tysiące gotowych, mniej lub bardziej zaawansowanych promptów podzielonych na kategorie.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!