To jest webowa wersja newslettera na który możesz się zapisać klikając tutaj

Cześć!

Jak co piątek, dostarczam Ci najnowszy przegląd branży IT ze znaleziskami wyłowionymi przeze mnie z różnych zakątków sieci w ciągu ostatniego tygodnia.

Jeśli interesuje Cię, jak powstaje to zestawienie (od strony technologicznej i organizacyjnej), to jakiś czas temu nagrałem dwa filmy na ten temat.

Porcja linków raz w tygodniu, to dla Ciebie za mało treści z branży IT? Pamiętaj, że zawsze możesz znaleźć mnie także na Twitterze i Instagramie, gdzie publikuję częściej.

Sponsorem dzisiejszego wydania jest organizowana we wrześniu w Krakowie konferencja "Sphere.IT". Więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem numer 7. Rzuć prosze okiem i zwróć uwagę na kupon zniżkowy (15%) znajdujący się w opisie linka.

Jeśli chcesz (lub Twoja firma chce) zasponsorować jedno/kilka z wydań, to odezwij się do mnie.

 

◢ #unknownews ◣

 1. Twoja strona powinna ważyć mniej niż 14kb - ale niby dlaczego?!
  https://dev.to/shadowfaxrodeo/why-your-website-should-be-under-14kb-in-size-398n
  INFO: Różnica szybkości między ładowaniem strony 14kb, a 15kb jest znaczna, a między 15kb, a 16kb już raczej pomijalna. Przecież w jednym i drugim przypadku mówimy tylko o 1kb różnicy. Skąd więc to rozróżnienie? I tutaj, cały na biało wchodzi protokół TCP…

 2. Wiesz, skąd wzięło się słowo “BUG” używane przez programistów? - wydaje Ci się, że wiesz ;)
  https://lunduke.substack.com/p/the-story-of-the-first-computer-bug
  INFO: Wszyscy znają historię Grace Hopper, która w roku 1947 znalazła martwego robala we wnętrzu superkomputera. Problem w tym, że chyba go jednak nie znalazła, to nie był ten komputer, a samo słowo BUG ma zupełnie inne pochodzenie i było używane stulecie wcześniej…

 3. Pixel Challenge 2022 - odczytywanie zapixelowanego tekstu
  https://scribe.rip/@william.fleshman/pixel-challenge-2022-577b4e6f4a89
  INFO: Opis rozwiązania zadania z kwietnia tego roku, polegającego na odczytaniu tekstu zasłoniętego przez efekt pikselizacji. Autor użył ciekawych metod pomocniczych oraz AI. Oczywiście udało mu się odczytać tekst.

 4. Jakie skrypty dodają aplikacje mobilne do przeglądanych przez Ciebie stron? [analizator]
  https://krausefx.com/blog/announcing-inappbrowsercom-see-what-javascript-commands-get-executed-in-an-in-app-browser
  INFO: Jakiś czas temu wspominałem, że aplikacje na iOS/Androida używające wbudowanej przeglądarki do otwierania linków mogą ingerować w treść tych stron. Czy jednak to robią? Istnieje strona, która to sprawdza. Artykuł wyjaśni Ci jak z niej korzystać.

 5. Jakich aplikacji SaaS używają znane firmy?
  https://www.companies.tools/
  INFO: Gdzie trzymają dokumentację, czego używają do monitoringu, jak organizują komunikację z klientem, wolą Slacka, a może Discorda? Interesujące prześwietlenie kilkudziesięciu znanych marek. Być może znajdziesz tam aplikację, o której nigdy nie słyszałeś, a która ułatwi życie Tobie lub Twojej firmie

 6. Porównanie trzech współczesnych generatorów obrazów opartych na AI
  https://petapixel.com/2022/08/22/ai-image-generators-compared-side-by-side-reveals-stark-differences/
  INFO: MidJourney, Dall-e 2 oraz Stablediffusion otrzymały do wykonania te same zadania. Który z nich poradził sobie najlepiej? Muszę przyznać, że obrazy wytworzone przy niektórych zadaniach są naprawdę niesamowite.

 7. Sphere.it conf 2022 - Konferencje IT w Krakowie, 20-21.09.2022 [sponsorowane]
  https://app.evenea.pl/event/sphereitconf2022/
  INFO: W Muzeum Manggha swoje prelekcje wygłoszą eksperci z Devopsowego świata. Będzie coś o skalowaniu systemów, o Kubernetesie, o rozwiązaniach chmurowych, optymalizacji aplikacji itp. Konferencja nie jest darmowa, ale korzystając z kodu zniżkowego unknow15 można otrzymać 15% zniżki na bilety.

 8. WarriorJS - gra online do nauki programowania w JavaScript
  https://warriorjs.com/
  INFO: Jesteś wojownikiem, a Twoim zdaniem jest wydostanie się z lochów, poprzez napisanie odpowiedniego kodu źródłowego, który pokieruje Twoimi losami. Na drodze do celu czyhają na Ciebie potwory i inne przeszkody. Prosta gra z grafiką rodem z Adoma, czy Nethacka (ascii). Miły przerywnik w pracy.

 9. Kultura picia (alkoholu) w branży IT - może NIE chodźmy na piwo?
  https://www.dewanahmed.com/alcohol-obsession-in-tech/
  INFO: Krótkie i dla niektórych przewrotne przemyślenia na temat podejścia do tematu alkoholu w branży IT. Wrzuciłem tego linka na Twittera i Linkedin i jestem zaskoczony, że wywołał takie poruszenie. Wydaje mi się, że niektóre osoby pijące poczuły się tym tekstem zaatakowane/urażone. Tekst nie jest o zachęcaniu do niepicia, a o braniu pod uwagę istnienia osób niepijących w Twojej firmie. Jako abstynent, niestety dostrzegam ten problem.

 10. M2 MacBook Air vs Dell XPS Plus - na którym szybciej działa Windows 11?
  https://www.cultofmac.com/788405/m2-macbook-air-runs-windows-11-faster-than-pricier-dell-laptop/
  INFO: Ciekawy eksperyment. Uruchomienie Windowsa 11 na tańszym Macbooku Air i drogim Dellu. Wyniki nie są subiektywne, a mierzone za pomocą Geekbench 5. Windows na macOS został zainstalowany przez Parallels 18.

 11. Generator Viralowych postów na Linkedin
  https://viralpostgenerator.com/
  INFO: Aplikacja pyta Cię o jedno proste osiągnięcie z Twojego życia i jedną radę motywacyjną, a następnie na podstawie tych danych wejściowych buduje wpis z odpowiednim poziomem cringe. Po stworzeniu posta musisz jedynie zrobić screenshota i go opublikować. Klikając ‘more options’ można ustawić imię i nazwisko osoby publikującej i fotkę. Traktuj to jako ŻART. To ma jedynie zobrazować jak wyglądają niektóre wpisy z Linkedin.

 12. Starlink obniża ceny o połowę - także w Polsce
  https://www.telepolis.pl/wiadomosci/taryfy-promocje-uslugi/elon-musk-starlink-internet-satelitarny-nizsza-cena
  INFO: Od 24 sierpnia zaczął obowiązywać nowy cennik internetu satelitarnego oferowanego w ramach usługi Starlink. Cena abonamentu została ścięta o połowę, koszty wysyłki obniżone do zera, a opłata za sprzęt zredukowana o prawie 700zł. Projekt Elona staje się bardziej dostępny dla przeciętnego użytkownika.

 13. NeRF - projekt Google (AI) poprawiający jakość mocno zaszumionych i niedoświetlonych fotek
  https://www.youtube.com/watch?v=JtBS4KBcKVc
  INFO: Muszę przyznać, że efekty są niesamowite. Powoli sceny, jakie znam z serialów typu ‘CSI’ przestają być zupełną abstrakcją, a stają się rzeczywistością.

 14. Otwartoźródłowy klon Canvy - self-hosted
  https://github.com/layerhub-io/react-design-editor
  INFO: Celem projektu jest odtworzenie tego, co oferuje Canva, z tą różnicą, że mamy to za darmo i na własnym serwerze. Może być użyteczne dla każdego, kto chce wkomponować opcje canvo-podobne do swojego projektu.

 15. Jak brzmią czarne dziury? NASA prezentuje nagranie
  https://www.sciencealert.com/nasa-recorded-the-sound-from-a-black-hole-and-its-super-eerie
  INFO: Brzmi trochę creepy. Oczywiście jest to dźwięk wygenerowany tak, aby był słyszalny dla człowieka. Gdyby zdarzyło Ci się wpaść do czarnej dziury, to raczej go nie usłyszysz ;)

 16. Książka ucząca pisania zapytań do DALL·E 2
  https://dallery.gallery/the-dalle-2-prompt-book/
  INFO: Użytkownicy przy pierwszym zetknięciu z generatorami obrazów bazującymi na AI po prostu opisują prostymi słowami, co chcą osiągnąć. Znając jednak kilka dodatkowych operatorów (określeń zastosowanych w opis), można zasugerować silnikowi, jakie kolory, oświetlenie, czy styl w malarstwie/fotografii powinien wybrać.

 17. A gdyby tak zmienić flow weryfikacji mailowej?
  https://blog.yossarian.net/2022/08/20/Why-dont-we-do-email-verification-in-reverse
  INFO: Jaki problem mamy z obecnym przebiegiem weryfikacji mailowej i co możemy zrobić, aby temu zaradzić? Ciekawe przemyślenia na ten temat. Zaproponowane rozwiązanie nie podoba mi się, ale artykuł skłania do przemyśleń, więc dzielę się nim.

 18. Program samodzielnej naprawy MacBooków - ile to naprawdę kosztuje?
  https://www.theverge.com/2022/8/23/23318736/apple-macbook-part-prices-self-service-repair-program
  INFO: Apple już od jakiegoś czasu wspominało, że zezwoli użytkownikom na naprawdę swoich sprzętów (przynajmniej tych najnowszych, bo tylko one są dostosowane do samodzielnego grzebania w nich). Firma niedawno umożliwiła zamawianie części zamiennych i opublikowała ich cennik. Nie jest drogo, ale np. baterii w modelach sprzed 2021 nie wymienisz…

 19. Odwzorowanie świata na mapach - wizualizacja
  https://axbom.com/world-map/
  INFO: Przyzwyczailiśmy się do map z tzw. odwzorowaniem Merkatora. Istnieje jednak wiele innych. Które używane są w jakim celu? Interesujące. Przy okazji, czy umiesz wyznaczyć na mapie, najdłuższą trasę po linii prostej (bez zakrętów), którą można przebyć po wodzie na naszej planecie? Rozwiązanie zagadki Cię zaskoczy :)

 20. Apple zaprezentowało własną wizję świata bez haseł
  https://www.tomsguide.com/news/apple-passkeys
  INFO: Urządzenia Apple od iOS 16 i macOS Ventura będą wyposażone w technologie umożliwiające logowanie się nie tylko do nich (bo to już mają od wielu lat), ale także do usług firm trzecich z użyciem biometrii, czy rozwiązań w stylu U2F. Docelowo, użytkownicy Apple mogą nie potrzebować, kupować dodatkowych zabezpieczeń takich jak np. klucze Yubico, ponieważ ich obecne urządzenia będą pełniły tę samą rolę.

 21. Czym jest ‘scroll snapping’ i dlaczego może Ci się przydać?
  https://css-tricks.com/how-i-added-scroll-snapping-to-my-twitter-timeline/
  INFO: Mowa o prostym efekcie ‘przyciągania’ podczas przewijania strony. Niezwykle przydaje się w różnego rodzaju stronach sprzedażowych prezentujących produkty, ale korzystając z niewielkiego snippetu można ten sam efekt uzyskać na dowolnej stronie (tutaj przykład z Twitterem)

 22. Czym jest overflow:clip w CSS?
  https://kilianvalkhof.com/2022/css-html/do-you-know-about-overflow-clip/
  INFO: Wartości takie jak visible, hidden, scroll czy auto zna prawie każdy frontendowiec, ale czym jest ‘clip’ i dlaczego zrobiło się o nim ostatnio głośniej?

 23. F5Bot - prosta aplikacja do śledzenia słów kluczowych na Reddit/Hacker News/Lobsters
  https://f5bot.com/
  INFO: Zakładasz konto, ustawiasz listę słów kluczowych i od tej chwili dostajesz maila za każdym razem, gdy w którymkolwiek z wymienionych serwisów ktoś użyje podanego przez Ciebie słowa. Użyteczne do śledzenia wzmianek o swojej firmie, ulubionym produkcie lub dowolnym innym temacie, który da się opisać keywordsami.

 24. CSS Grid i niestandardowe kształty obiektów
  https://css-tricks.com/css-grid-and-custom-shapes-part-1/
  INFO: Grid to taka kratka na stronie, gdzie w rzędach i kolumnach poukładane są obiekty? No nie do końca. A co jeśli powiem Ci, że to nie musi być kratka, a obiekty mogą być np. haxagonalne i będzie to działać całkiem spoko?

 25. Outline w CSS jest przydatny - nie chowaj go!
  https://www.matuzo.at/blog/2022/focus-outline/
  INFO: Wielu frontendowców wyłącza outline z prostego powodu… jest brzydki. Zamiast jednak się go pozbywać i implementować jego namiastkę a pomocą np. stylowania ramki czy tła elementu, lepiej nauczyć się poprawnie używać outline i o tym jest ten artykuł.

 26. PostgreSQL playground - pobaw się prawdziwym psql w przeglądarce
  https://www.crunchydata.com/developers/playground/psql-basics
  INFO: Nigdy nie pracowałeś z postgresem? A może pracowałeś, ale jedynie z GUI? Ta aplikacja pozwoli Ci na uruchomienie w przeglądarce Twojej osobistej kopii postgresa i używania go jako superuser. Po lewej masz polecenia. Warto się z nimi zaznajomić i spróbować wykonać. Sugeruję nie uruchamiać na smartfonie, bo ze względu na wielkość okien, aplikacja jest nieużywalna.

 27. Słuchanie pewnego utworu Janet Jackson może uszkodzić Ci laptopa ;)
  https://devblogs.microsoft.com/oldnewthing/20220816-00/?p=106994
  INFO: Ja wiem, że nagłówek brzmi niczym rodem z tabloida, ale tym to jednak prawda. Konkretnie mowa o utworze ‘Rhytm Nations’, który zawiera dźwięki o pewnych częstotliwościach…

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

 1. Lista pytań, jakie programista powinien zadań swojemu przyszłemu pracodawcy
  https://uw7.org/un_d662c0896111e
  INFO: Pytania o stanowisko, o zespół, procesy w firmie, dyżury on-call, praca zdalna i wiele innych ważnych do poruszenia kwestii.

 2. Ogromna kolekcja narzędzi dla pentesterów WEBowych
  https://uw7.org/un_cb3662ce9d7da
  INFO: Skanery, łamacze haseł, dodatki do Burpa i ZAPa, rozszerzenia do przeglądarek i wiele innych

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  ?

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.