Cześć!

Przybywam z nowym przeglądem interesujących treści z branży IT.

Dzisiaj sponsorem wydania jest firma Future Mind, która aktualnie szuka pracowników na kilka stanowisk w branży IT - więcej na ten temat w linku nr 7.

Już tylko do niedzieli, do północy możesz dostać kurs "GIT w godzinę" w niższej, premierowej cenie. Opis kursu i fragmenty lekcji znajdziesz na stronie:

https://git.mikr.us

 

Zapraszam do lektury dzisiejszego wydania unknowNews :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. DevEx - co naprawdę napędza produktywność programisty?
    https://queue.acm.org/detail.cfm?id=3595878
    INFO: Podejście DevEx ma na celu poprawę produktywności u programistów i polepszenie ich warunków pracy poprzez usprawnienia w kilku głównych aspektach ich pracy.

  2. Wytwarzanie oprogramowania okiem... jaskiniowca? ;)
    https://grugbrain.dev/
    INFO: Doświadczenia związane z rozwojem oprogramowania spisane w humorystycznej firmie z punktu widzenia programisty o dużym stażu pracy, ale niezbyt dużym intelekcie. Pomimo zastosowania bardzo humorystycznej formy, czyta się to dobrze i można wyciągnąć z tekstu użyteczne porady do zastosowania w codziennym życiu programisty.

  3. Kieszonkowy komputer na bazie Raspberry Pi
    https://bytewelder.com/posts/2023/05/20/building-a-handheld-pc.html
    INFO: Autor dzieli się swoim najnowszym projektem, którym jest bazujący na Raspberry Pi, miniaturowy komputer, przypominający rozmiarami palmtopa. Urządzenie działa pod kontrolą systemu Linux.

  4. Nauka podstaw AI z użyciem... GitHub Copilota (kurs, 6 filmów)
    https://techcommunity.microsoft.com/t5/educator-developer-blog/learning-ai-with-github-copilot/ba-p/3815078
    INFO: Ciekawe podejście do nauki podstaw sztucznej inteligencji z użyciem asystenta bazującego na sztucznej inteligencji. Kurs został przygotowany przez Microsoft i składa się z 6 lekcji.

  5. Czy ten serial został przerwany? - wyszukiwarka
    https://www.isitcutshort.com/
    INFO: Strona z listą ponad 540 seriali, których producenci postanowili już nie rozbudowywać i zakończyć w nagły sposób. Jeśli znajomy poleci Ci stary serial, to sprawdź, czy przypadkiem nie ma go na liście, aby się nie rozczarować w trakcie oglądania.

  6. Czy znajdziesz buga w kodzie JavaScript? (film, 25 minut)
    https://www.freecodecamp.org/news/can-you-find-the-bug-javascript-security-vulnerabilities-course/
    INFO: FIlm zawiera przykłady 10 dziurawych fragmentów kodów napisanych w JS. Autor omawia, na czym polega zagrożenie wynikające z konkretnej podatności.

  7. Jesteś programistą Angulara, Analitykiem, DevOpsem lub Testerem? [Sponsorowane]
    https://www.futuremind.com/career/
    INFO: firma Future Mind (znana z aplikacji takich jak Żappka, Super-Pharm, Hebe, Sinsay, Reserved i wielu innych) szuka ludzi do pracy zdalnej w 170-osobowym zespole z dużym doświadczeniem i dobrze przemyślanym procesem wytwórczym. Gwarantują ciekawe projekty (ostatnio np. trwają prace nad aplikacją do zarządzania portami jachtowymi na Morzu Śródziemnym) i dobre wynagrodzenie.

  8. Dobre rady dla stron logowania i rejestracji
    https://evilmartians.com/chronicles/html-best-practices-for-login-and-signup-forms
    INFO: Przegląd 11 sugestii na temat tego, jak ulepszyć strony logowania/rejestracji w Twojej aplikacji. Poradnik skupia się przede wszystkim na subtelnych ulepszeniach w HTML/CSS, które mogą bardzo poprawić komfort użytkowania wspomnianych komponentów.

  9. Aplikacja full stack z użyciem ChatGPT (film, 2h i 16 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=GizsSo-EevA
    INFO: Rozbudowany poradnik pokazujący jak z użyciem ChatGPT wygenerować w pełni funkcjonalną aplikację składająca się zarówno z części frontendowej, jak i backendowej. Nie jest to takie proste, jak się wydaje i zajmuje trochę czasu.

  10. Jak PayPal przetwarza 350 miliardów operacji na dzień? JunoDB
    https://blog.quastor.org/p/paypal-built-database-serves-350-billion-requests-per-day
    INFO: Ciekawe rozwiązanie technologiczne stosowane przez PayPala oparte na prostej bazie typu klucz/wartość.

  11. Wykonaj face swap w MidJourney - poradnik (film, 8 minut)
    https://www.loom.com/share/bcfbc51ef52c4ebeb87f67ad05306041
    INFO: Aby wykonać to, co widać na filmie, potrzebujesz dwóch botów. Jednym jest płatny bot Midjourney działający na Twoim serwerze Discorda, a drugim jest Insight face swap, który będzie sprytnie sterował tym pierwszym. Efekty podmiany twarzy są dobrej jakości.

  12. Co nowego pojawiło się w CSS i UI?
    https://developer.chrome.com/blog/whats-new-css-ui-2023/
    INFO: Przegląd 20 nowości, które w ostatnich miesiącach pojawiły się w CSS-ie oraz w UI. Użyteczne zwłaszcza dla frontendowców.

  13. Watchtower - aplikacja do automatycznego aktualizowania obrazów Dockera
    https://github.com/containrrr/watchtower
    INFO: Aplikacja dba o to, aby Twoje kontenery zawsze były uruchomione na najnowszej dostępnej wersji obrazu. Jeśli wykryje nieaktualny obraz, wyłączy kontener, zaktualizuje obraz i podniesie go ponownie z tymi samymi parametrami startowymi, ale z nowy obrazem. Użyteczne, gdy robisz deploy swojej aplikacji i pchasz nowe wersję np. na Docker Huba lub do prywatnego docker registry.

  14. Mniej znane sztuczki z Chrome DevTools
    https://utilitybend.com/blog/chrome-devtools-tricks-that-deserve-a-spotlight
    INFO: Używasz Chrome i pracujesz z wbudowanymi DevToolsami? Z artykułu dowiesz się o kilku mniej popularnych rozwiązaniach, które mogą usprawnić Twoją pracę.

  15. Interesujące mechaniki z gry Tiny Glade.
    https://80.lv/articles/tiny-glade-s-window-clutter-mechanic-demonstrated/
    INFO: W 2024 ma zostać wydana gra Tiny Glade (symulator tworzenia zamku). Zerknij na postępy tworzenia tej gry i niesamowite mechaniki, które są wprowadzane przez developerów. Ciekawe rozwiązanie.

  16. Jak podzielić się obrazem Dockera bez użycia docker registry?
    https://blog.devgenius.io/how-to-share-docker-images-without-docker-hub-or-any-registry-2d747cfb07c6
    INFO: Metoda przenoszenia obrazów dockerowych między systemami bez użycia zewnętrznego mechanizmu składowania tych danych (np. Docker Huba).

  17. Weekle - wylicz dzień tygodnia dla dowolnej daty (metoda pamięciowa)
    https://benjoffe.com/weekle
    INFO: Być może widziałeś na YouTube osoby, które po podaniu absolutnie dowolnej daty z przyszłości lub przeszłości, były w stanie krzyknąć np. 'to jest wtorek!'. Jedni mają taką zdolność, a inni... mogą posłużyć się matematyką. Nie jest to na tyle łatwe, aby opanować to w kilka minut, ale da się to zrobić. Na stronie znajdziesz zarówno opis metody, ćwiczenia usprawniające obliczenia, jak i interaktywną grę sprawdzającą jak dobrze Ci idzie.

  18. Oficjalna aplikacja ‎ChatGPT na iOS
    https://apps.apple.com/us/app/chatgpt/id6448311069
    INFO: Teraz możesz używać ChatGPT wprost ze swojego iPhone/iPada. Aplikacja pojawiła się jakiś tydzień temu, ale dopiero od wczoraj dostępna jest także i w Polskim App Store.

  19. Windows Copilot - asystent AI wbudowany w system?
    https://blogs.windows.com/windowsdeveloper/2023/05/23/bringing-the-power-of-ai-to-windows-11-unlocking-a-new-era-of-productivity-for-customers-and-developers-with-windows-copilot-and-dev-home/
    INFO: Microsoft pracuje nad rozwiązaniem, które miałoby pełnić funkcję asystenta pomagającego użytkownikowi w codziennych czynnościach. Nazwano to Copilotem, ale rozwiązanie nie ma nic wspólnego z generowaniem kodu. To tylko zbieżność nazw.

  20. Pluginy do VS Code do zwiększenia produktywności
    https://madza.hashnode.dev/19-vs-code-extensions-to-boost-your-productivity
    INFO: Jak lepiej pracować z kodem, repozytorium GIT, dockerem itp? Oto lista 19 wtyczek, które usprawnią Twoją pracę.

  21. privateGPT - porozmawiaj ze swoimi dokumentami
    https://github.com/imartinez/privateGPT
    INFO: Ciekawa koncepcja. Wrzucasz dokumenty (Worda, PowerPointa, dokumenty tekstowe, e-booki, PDF-y itp.) do jednego katalogu, a następnie uruchamiasz skrypt indeksujący dane i możesz o nie odpytywać za pomocą modelu AI, zbliżonego zachowaniem do ChatGPT. Wszystko odbywa się na lokalnym komputerze i działa nawet bez dostępu do internetu.

  22. DeviceScript - środowisko TypeScript dla IoT
    https://microsoft.github.io/devicescript/
    INFO: Jeśli chcesz programować mikrokontrolery z użyciem TypeScriptu zamiast innych, często trudniejszych języków programowania, to to środowisko zintegrowane z VSCode jest dla Ciebie.

  23. Jak stworzyć nową właściwość w CSS z użyciem JavaScript?
    https://fullystacked.net/posts/custom-properties/
    INFO: Elementy w CSS styluje się za pomocą ograniczonego zbioru właściwości (properties), którym nadaje się wartość. Możliwe jest jednak rozbudowanie tego zbioru o nowe właściwości i zaprogramowanie tego w taki sposób, aby przeglądarka reagowała na nie w określony sposób. Nowych właściwości używamy na poziomie CSS-a, ale rejestrujemy je i odczytujemy w JS.

  24. Instagram wypuszcza nową aplikację - konkurenta Twittera?
    https://liahaberman.substack.com/p/icymi-instagrams-new-app-could-be
    INFO: Nie będzie to aplikacja do dzielenia się fotkami, ale podobnie jak Twitter, platforma skierowana mocniej w stronę wpisów tekstowych. Nazwa appki nie jest jeszcze znana. Obecnie funkcjonuje ona pod pseudonimem 'Projekt 92' lub 'Barcelona'.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW (zostań jednym z nich)

  1. Kompletny i darmowy kurs Rusta od podstaw
    https://uw7.org/un_b2a2d0b8ff3ae
    INFO: Jeśli nigdy nie miałeś styczności z językiem Rust i planujesz uczyć się od zera, to ten kurs może być dobrym wstępem. Obejmuje on także temat tworzenia aplikacji w Rust na Androida i na systemy embeded.

  2. Modele AI bez cenzury - na użytek edukacyjny
    https://uw7.org/un_97023d53bbcd1
    INFO: Jeśli cenzura narzucona np. na ChatGPT, czy Binga w jakiś sposób ogranicza Twoją pracę jako np. pentestera, czy speca od cybersecurity, to podlinkowane modele pozbawione są wszelkich form cenzury. Aby je uruchomić (instrukcja jest w artykule) trzeba dysponować dostatecznie mocnym sprzętem.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!