Cześć!
Nadszedł kolejny piątek, a wraz z nim nowe wydanie newslettera unknowNews.
W dzisiejszym zestawieniu zdecydowanie warto rzucić uwagę na darmową książkę na temat Steve'a Jobsa (#3), prezentację na temat bezpiecznego programowania w JS (#4) oraz grę w ustawianie haseł (#2).
A na zakończenie lektury rzuć jeszcze okiem na linka nr 7, gdzie dostaniesz ode mnie paczkę ciekawych filmów związanych z branżą IT.
Znasz Tomka Zielińskiego z bloga " Informatyk Zakładowy"?
Tomek w ostatnim czasie wydał odświeżoną (pod względem audio-wizualnym) wersję swojego Mini-kursu "Process Explorera". Jeśli jesteś użytkownikiem Windowsa i chcesz usprawnić swoją pracę z tym systemem, to za cenę dużej pizzy możesz zgarnąć kurs Tomka. Więcej informacji na https://processexplorer.pl
Zapraszam do lektury :)
◢ #unknownews ◣
-
Jak Canva oszczędza miliony dolarów rocznie na korzystaniu z AWS S3?
https://www.canva.dev/blog/engineering/optimising-s3-savings/
INFO: Ciekawe podejście do optymalizacji składowania danych. Canva przetrzymuje ponad 75 milionów zdjęć ze stocka, niezliczone ilości szablonów i wszystkie prace graficzne stworzone przez użytkowników. Musi to być nie tylko składowane, ale i backupowane. Jak to zrobić taniej?
-
The Password Game - ustaw hasło spełniające wymagania (gra)
https://neal.fun/password-game/
INFO: Na początku może wydawać Ci się, że ta gra to niezły trolling i robienie sobie żartów z wymogów dotyczących ustawiania bezpiecznego hasła, ale po chwili zauważysz, że spełnianie kolejnych wytycznych wymaga sporo sprytu i kombinowania. Wciągająca zabawa.
-
"Make Something Wonderful" - Steve Jobs swoimi własnymi słowami (e-book)
https://book.stevejobsarchive.com/
INFO: Darmowa książka (dostępna do czytania online) z fragmentami prezentacji, przemówień, maili i wystąpień Steve’a Jobsa. Przeplatana licznymi zdjęciami z całej jego kariery. Jeśli lubisz książki w stylu biograficznym, to ten format także przypadnie Ci do gustu.
-
"Odpalam kod z Internetu i co mi zrobicie?" - o bezpiecznym użyciu paczek JS (film, 40 minut)
https://youtube.com/watch?v=c9yV_IPMp3w
INFO: W nowoczesnych aplikacjach JS, liczba zależności bywa ogromna. Co jednak, gdy jedna z wymaganych bibliotek zawiera złośliwy kod, a my zaimportujemy ją do projektu? Autor prezentacji pokazuje, jak sobie z tym poradzić i jak przestać się bać ataków typu 'supply chain'.
-
Pierwszy festiwal filmów współtworzonych przez AI
https://aiff.runwayml.com/
INFO: Oto zwycięskie filmy z festiwalu, na którym wszyscy artyści wspierali się sztuczną inteligencją. Efekty są naprawdę ciekawe. Jak widać, nas naszych oczach rodzi się nowa gałąź sztuki.
-
True crime w pierwszej osobie z użyciem AI?
https://www.tiktok.com/@history.detective
INFO: Lubisz opowieści w stylu "True Crime" ('Kryminatorium', 'Zbrodnie Zapomniane' lub 'Piąte: nie zabijaj')? A co powiesz na to, aby sprawcy lub ofiary morderstw opowiadały o zbrodniach w pierwszej osobie? Ktoś wpadł na pomysł stworzenia z użyciem AI wirtualnych awatarów dla uczestników zbrodni, zanimowanie ich i udźwiękowienie. Przyznam, że dość niekomfortowo słucha się, gdy ktoś opowiada Ci, że go poćwiartowano. Jakby nie patrzeć, bardzo kreatywne użycie AI (obraz+animacja+dźwięk). Autor ma też kanał na YT, ale tam nagrań jest mniej.
-
Kolekcja wideo lekcji dla DevOpsów, adminów i programistów [autopromocja]
https://lekcje.mikr.us/
INFO: Nagrania obejmują takie tematy jak Nginx, Ansible, Zabbix, GIT, Vault, Terraform, Docker, Firewalle, Routing i kilka innych. Możesz je zobaczyć zupełnie za darmo. Więcej informacji, jak i spis treści paczki znajduje się na stronie. Są to fragmenty komercyjnych kursów.
-
Lista polskich filmów po rekonstrukcji cyfrowej
http://rekonstrukcje.eu/
INFO: Kolekcja ponad 200 filmów - najczęściej czarno białych, z dawnych czasów - zrekonstruowanych pod względem obrazu i dźwięku. Nagrania pochodzą z różnych platform i na niektórych z nich trzeba założyć konto, aby dało się zobaczyć dany film.
-
Stack Overflow Developer Survey 2023 - analiza wyników
https://survey.stackoverflow.co/2023/
INFO: Miesiąc temu, ponad 90000 developerów wypełniło ankietę w serwisie StackOverflow. Jak prezentuje się świat programistów widziany oczami użytkowników wspomnianego serwisu? Jak ci ludzie pracują, jakich technologii używają, czy wykorzystują AI? Interesująca analiza.
-
Wyszukiwarka rozwiązań no-code
https://www.nocodetools.pl/
INFO: Znajdziesz tu ponad 150 aplikacji wspomagających produktywność oraz ułatwiające i przyśpieszające codzienną pracę. Wszystko oczywiście bez programowania.
-
Sketchplanations - rysunkowe wyjaśnienie trudnych zagadnień
https://sketchplanations.com/
INFO: Ciekawa koncepcja przedstawiania interesujących tematów w za pomocą prostych szkiców. Nie jest to bezpośrednio związane z IT, ale wierzę, że może Ci się spodobać.
-
Transformacie w CSS - wszystko, co musisz wiedzieć
https://www.freecodecamp.org/news/complete-guide-to-css-transform-functions-and-properties/
INFO: Rozbudowany poradnik wprowadzający w temat transformacji obiektów w czystym CSS. Dowiesz się, czym jest transform, rotate, rotate3D, scale, skew, perspective, matrix i kilka innych funkcji użytecznych przy przekształceniach w CSS.
-
ARC - nowe spojrzenie na przeglądarkę internetową (film, 10 minut)
https://www.youtube.com/watch?v=KIzr2YTY47Y&feature=youtu.be
INFO: Przeglądarka ARC od pewnego czasu podbija serca użytkowników Maców. Co jest w niej takiego wyjątkowego, że użytkownicy twierdzą, że "zmienia ona sposób korzystania z przeglądarki"? Ciekawy mini przegląd możliwości ARCa.
-
Jeden prompt i 5 silników AI generujących grafikę
https://blog.usmanity.com/comparing-adobe-firefly-dalle-2-and-openjourney/
INFO: Autor wrzucił tego samego prompta do Adobe Firefly, Dalle-2, OpenJourney, Stable Diffusion i Midjourney. Zobacz efekty pracy każdego z tych modeli.
-
Lista 15 użytecznych sztuczek do DevToolsów
https://www.smashingmagazine.com/2023/06/popular-devtools-tips/
INFO: Porady, które mogą przydać Ci się w codziennej pracy jako frontend developer, jak i podczas zwykłęgo używania przeglądarki.
-
Architektura StackOverflow - jak to działa 'pod spodem'? (film, 4 minuty)
https://www.youtube.com/watch?v=fKc050dvNIE
INFO: Z jakich komponentów zbudowana jest ich infrastruktura i jakie technologie są wykorzystywane do utrzymania serwisu z tak ogromnym ruchem jak StackOverflow? Tego dowiesz się z filmu.
-
Migoczący LED zdradzi Twoje sekretne hasło?
https://www.nassiben.com/video-based-crypta
INFO: Badacze udowadniają, że nagrywając mrugającą diodę na urządzeniu, są w stanie odtworzyć sekretny klucz, które urządzenie przesyłało przez sieć.
-
Torq - rozszerzenie do Google Chrome wspomagające pracę z pocztą email za pomocą AI
https://www.torq.live/
INFO: Dzięki temu rozwiązaniu, streszczanie maili, podsumowywanie ustaleń, tłumaczenie na inne języki i generowanie odpowiedzi na nie, to zaledwie kilka kliknięć myszką. Obecnie rozszerzenie jest darmowe, ale można zakładać, że projekt docelowo ma być dochodowy, więc prawdopodobnie za jakiś czas wprowadzone zostaną opłaty. Weź pod uwagę, że rozszerzenie po uruchomieniu asystenta czyta aktualnie otwartego maila i wysyła jego treść do OpenAI, co może stanowić zagrożenie i np. naruszenie polityki bezpieczeństwa firmy, w której pracujesz.
-
Zrób sobie Time Machine dla Maca - krok po kroku
https://tomverbeure.github.io/2023/06/25/ThinMachine-a-Thin-Client-MacOS-Time-Machine-Appliance.html
INFO: Masz pod ręką stary komputer lub Raspberry Pi? Jest szansa, że możesz je przerobić na najlepszy backup dla komputerów Mac. Nie jest to skomplikowany proces, a dzięki wykorzystaniu protokołu AFP urządzenie będzie widoczne w sieci niczym oryginalna TimeCapsule od Apple.
-
Zaprogramuj własnego Dockera - od podstaw
https://akashrajpurohit.com/blog/build-your-own-docker-with-linux-namespaces-cgroups-and-chroot-handson-guide/
INFO: Aby dobrze zrozumieć temat konteneryzacji, najlepszym sposobem będzie... zaimplementowanie własnej konteneryzacji. Autor tłumaczy, jak zrobić to z użyciem natywnych narzędzi i technologii dostępnych w Linuksie (np. cgrupy i namespace).
-
Engineering Blog - dlaczego firmy zakładają takie blogi?
https://www.thediff.co/archive/the-economics-of-engineering-blogs/
INFO: Naturalnym podejściem od zawsze było chronienie tajemnicy firmowej i ukrywanie technologii i tego, w jaki sposób osiąga się swoje wyniki. W świecie software i SaaS jest odwrotnie. Dlaczego firmy chwalą się swoim statkiem technologicznym i opisują, jak to u nich wszystko razem działa?
-
Na niektórych urządzeniach Apple możesz wyświetlić kolor znacznie jaśniejszy niż biały (#FFFFFF)
https://github.com/dtinth/superwhite
INFO: Ciekawy efekt. Niestety, zobaczysz go w praktyce jedynie, gdy masz nowoczesnego MacBooka lub któryś z wysokiej jakości monitorów od Apple.
-
Kiedy nowy feature w silniku przeglądarki? - powiadomienia
https://botsin.space/@intenttoship
INFO: Bot na Mastodonie, informujący o tym, kiedy silniki webowe mają zamiar wdrożyć jakąś nową funkcję, istotną z punktu widzenia frontendowców. Jeśli nie masz konta na Mastodonie, zawsze możesz subskrybować za pomocą RSS.
-
Zestaw komponentów do Tailwind UI i Alpine
https://devdojo.com/pines
INFO: Slidery, toggle switche, kalendarze, taby, tooltipy i wiele innych. Wejdź w dział 'elements' i znajdź, co Cię interesuję, a później programuj metodą Copiego-Pasta ;)
-
Jak zabić aplikację prostym wyrażeniem regularnym
https://medium.com/textmaster-engineering/performance-of-regular-expressions-81371f569698
INFO: Ciekawy artykuł na temat tego, jak działają algorytmy weryfikujące wyrażenia regularne i jak tę metodę działania wykorzystać, aby np. zapętlić aplikację.
-
DevPod - narzędzie do tworzenia gotowych środowisk developerskich
https://devpod.sh
INFO: Z użyciem tego narzędzia szybko skonfigurujesz środowisko DEV na lokalnej maszynie, na serwerze, czy w chmurze (obsługuje wielu dostawców). Dzięki takiemu rozwiązaniu deployment aplikacji do nowego providera chmury staje się bardzo prosty, a całe zarządzanie środowiskiem odbywa się przez GUI. Aplikacja działa na Windowsie, Linuksie i Macu.
-
UnDB - baza danych "no-code" (self-hosted)
https://www.undb.xyz
INFO: Kolejna baza podobna do Airtable, która potrafi przechowywać i prezentować dane w formie zbliżonej do arkuszy kalkulacyjnych. Idealnie nadaje się do rozwiązań no-code i wszelkich automatyzacji. Jaką ma przewagę nad Airtable? Przede wszystkim działa w Twojej infrastrukturze, a więc nie wysyłasz poufnych danych do chmury.
-
TRY - narzędzie do testowania efektu komendy
https://github.com/binpash/try
INFO: Ciekawi Cię, jakie będą efekty wywołania konkretnej komendy w systemie, ale jednak boisz się, że coś zepsujesz sprawdzając? Narzędzie Try utworzy dla Ciebie wirtualne środowisko i w bezpiecznych warunkach sprawdza działanie komendy, po czym możesz zatwierdzić jej efekty i nanieść modyfikacje na dysk lub je odrzucić.
LINKI TYLKO DLA PATRONÓW
-
Lista 700+ artykułów na temat startupów IT i ich strategii biznesowych
https://uw7.org/un_ba344b543737a/
INFO: Dobra lektura dla każdego, kto planuje wystartowanie z własnym komercyjnym projektem. Jaki model biznesowy wybrać? czy iść w model freemium? Sporo case study projektów, z których można się uczyć.
-
Chcesz wkręcić się do branży security? Oto plan nauki
https://uw7.org/un_9ace38f38717c/
INFO: Nie ma znaczenia, czy chcesz zostać pentesterem, specem od bezpieczeństwa aplikacji, chcesz zajmować się zabezpieczeniami chmur, czy być DevSecOpsem, to ta kompilacja materiałów Ci w tym pomoże.
Zobacz poprzednie wydania newslettera:
Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️
Wersja webowa aktualnego wydania
Do zobaczenia za tydzień 👋
Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.
|