Jakub MRUGALSKI.PL


Lubię czytać ksiażki i słuchać audiobooków. Postanowiłem przygotować krótki spis polecanych przeze mnie tytułów. Kolejność jest zupełnie losowa.

Beletrystyka

Chemia Śmierci (Simon Beckett)
Chemia Śmierci (Simon Beckett) Pierwszy z serii trillerów medycznych z doktorem Hunterem. Jeśli interesuje lub przynajmniej nie odstrasza Cię medycyna, a konkretnie sekcje zwłok, antropologia sądowa i rozwiązywanie tajemnic kryminalnych niekiedy z łopatą w ręce, to myślę, że Ci się spodoba. Polecam wszystkie tomy.
Nowy wspaniały świat (Aldous Huxley)
Nowy wspaniały świat (Aldous Huxley) Antyutopia w której władcy świata dążą do stworzenia człowieka idealnego (tzw. Alfy). Pięknie przedstawiony system kast i hedonistyczne podejście do życia. Bardzo działa na wyobraźnie. Dyktaturę okazuje się, można wprowadzić nie tylko przy użyciu siły, ale także przyjemności.
451 stopni Fahrenheita (Ray Bradbury)
451 stopni Fahrenheita (Ray Bradbury) Intrygująca, dystopijna wizja świata przyszłosci w której ludzie pozbawieni są dostępu do największego zagrożenia społecznego, czyli książek. Jeden ze 'strażaków' (którzy zajmują się... spalaniem literatury) przechodzi na stronę wroga, ukrywając książki w swoim domu.
Rok 1984 (George Orwell)
Rok 1984 (George Orwell) Antyutopia w której władza decyduje o wszystkim, a samodzielne myślenie jest jedną z najgorszych zbrodni. Obywatele są kontrolowani, śledzeni, podsłuchwiani. Naprawdę straszna wizja świata, ale też dość realistyczna. Warto przeczytać.
Dallas '63 (Stephen King)
Dallas '63 (Stephen King) Jeśli tylko nie odstrasza Cię idea podróży w czasie i klimat Ameryki lat 50', to myślę, że Ci się spodoba.

Bardzo fajnie przedstawiona koncepcja efektu motyla, gdzie jedno wydarzenie pociąga za sobą lawinę konsekwencji.
Cień Wiatru (Ruiz Zafon)
Cień Wiatru (Ruiz Zafon) Stara Barcelona, Cmentarz Zapomnianych Książek, sporo tajemnic do rozwiązania. Ta książka ma swój magiczny klimat, ktory trudno jest opisać słowami. Wciąga.
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Stieg Larsson)
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Stieg Larsson) Pierwsza część serii książek z Mikaelem Blomkvistem i Lisbeth Salander. Polecam wszystkie książki z oryginalnej trylogii. Wciągająca historia o podłożu kryminalnym. Sporo nawiązań 'hackerskich' i detektywistycznych. Dobrze dopracowana fabuła. Spodoba się każdemu kto lubi takie klimaty i katalogi IKEA (kto czytał, ten wie o co chodzi :D).
Pasażer 23 (Sebastian Fitzek)
Pasażer 23 (Sebastian Fitzek) Świetna, wciągająca historia rozgrywająca się na statku rejsowym. Motyw samobójstwa, a może morderstwa, a może porwania? Zakręcona fabuła i zakończenie z podwójnym, albo i potrójnym dnem. Od tej pozycji zacząłem przygodę z książkami Fitzka, a później przeczytałem już wszystko co wyszło spod jego pióra.
Odprysk (Sebastian Fitzek)
Odprysk (Sebastian Fitzek) Nie wiem, czy czytałem jakąś książkę, która bardziej pomieszała mi w głowie. Co jest rzeczywistością? co jest fikcją? co jest spiskiem? co jest wytworem wyobraźni, a co chorobą psychiczną? Czytając miałem już nawet pomysł, że jedynym rozwiązaniem calej historii może być podróż w czasie lub jakieś zjawiska paranormalne. Co rozdział zmieniała mi się koncepcja, a i tak nie przewidziałem zakończenia. Świetne.

Inne

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi (Dale Carnegie)
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi (Dale Carnegie) To jest prawdziwy life changer. Zmienia podejście do ludzi i uczy jak ich nie ranić, nie atakować i jak polubownie postępować z tymi, którzy niekoniecznie są do nas pozytywnie nastawieni. Książka absolutnie obowiązakowa do przeczytania. Polecam wersję audio.
Finansowy Ninja (Michał Szafrański)
Finansowy Ninja (Michał Szafrański) Absolutne podstawy finansów osobistych. Nie było tutaj wielu odkrywczych dla mnie rzeczy, ale po przeczytaniu stwierdziłem, że jest to książka, którą chciałbym aby przeczytał każdy dorosły człowiek jeszcze przed rozpoczęciem swojej kariery zawodowej.
Steve Jobs (Walter Isaacson)
Steve Jobs (Walter Isaacson) Wciągająca biografia twórcy firmy Apple. Świetnie się to czyta i naprawdę wciąga. Można poznać sporo mało znanych faktów z życia Jobsa i popatrzeć na niego jak na zwykłego człowieka, a nie tylko człowieka-ikonę.
Magia słów (Magia słów)
Magia słów (Magia słów) Poradnik dla wszystkich twórców publikujących teksty. Jak budować zdania, aby miały lepszy wydźwięk? Jak dobierać słowa? jak wzmacniać przekaz i wywoływać emocje.
Oszustwa Pamięci (Julia Shaw)
Oszustwa Pamięci (Julia Shaw) Niemal wszystko co pamiętasz jest w jakimś stopniu kłamstwem. Twój mózg generuje wspomnienia, których nie było. Nie ważne jak bardzo starasz się zapamietać faktyczne wydarzenie, zawsze Twoje wspomnienia będą zmanipulowane. Pozycja obowiązkowa - zwłaszcza, gdy uważasz się za nieomylnego.