Jakub MRUGALSKI.PL


Lubię czytać ksiażki i słuchać audiobooków. Postanowiłem przygotować krótki spis polecanych przeze mnie tytułów. Kolejność jest zupełnie losowa.

Beletrystyka

Chemia Śmierci (Simon Beckett)
Chemia Śmierci (Simon Beckett) Pierwszy z serii trillerów medycznych z doktorem Hunterem. Jeśli interesuje lub przynajmniej nie odstrasza Cię medycyna, a konkretnie sekcje zwłok, antropologia sądowa i rozwiązywanie tajemnic kryminalnych niekiedy z łopatą w ręce, to myślę, że Ci się spodoba. Polecam wszystkie tomy.
Nowy wspaniały świat (Aldous Huxley)
Nowy wspaniały świat (Aldous Huxley) Antyutopia w której władcy świata dążą do stworzenia człowieka idealnego (tzw. Alfy). Pięknie przedstawiony system kast i hedonistyczne podejście do życia. Bardzo działa na wyobraźnie. Dyktaturę okazuje się, można wprowadzić nie tylko przy użyciu siły, ale także przyjemności.
451 stopni Fahrenheita (Ray Bradbury)
451 stopni Fahrenheita (Ray Bradbury) Intrygująca, dystopijna wizja świata przyszłosci w której ludzie pozbawieni są dostępu do największego zagrożenia społecznego, czyli książek. Jeden ze 'strażaków' (którzy zajmują się... spalaniem literatury) przechodzi na stronę wroga, ukrywając książki w swoim domu.
Rok 1984 (George Orwell)
Rok 1984 (George Orwell) Antyutopia w której władza decyduje o wszystkim, a samodzielne myślenie jest jedną z najgorszych zbrodni. Obywatele są kontrolowani, śledzeni, podsłuchwiani. Naprawdę straszna wizja świata, ale też dość realistyczna. Warto przeczytać.
Dallas '63 (Stephen King)
Dallas '63 (Stephen King) Jeśli tylko nie odstrasza Cię idea podróży w czasie i klimat Ameryki lat 50', to myślę, że Ci się spodoba.

Bardzo fajnie przedstawiona koncepcja efektu motyla, gdzie jedno wydarzenie pociąga za sobą lawinę konsekwencji.
Cień Wiatru (Ruiz Zafon)
Cień Wiatru (Ruiz Zafon) Stara Barcelona, Cmentarz Zapomnianych Książek, sporo tajemnic do rozwiązania. Ta książka ma swój magiczny klimat, ktory trudno jest opisać słowami. Wciąga.
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Stieg Larsson)
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (Stieg Larsson) Pierwsza część serii książek z Mikaelem Blomkvistem i Lisbeth Salander. Polecam wszystkie książki z oryginalnej trylogii. Wciągająca historia o podłożu kryminalnym. Sporo nawiązań 'hackerskich' i detektywistycznych. Dobrze dopracowana fabuła. Spodoba się każdemu kto lubi takie klimaty i katalogi IKEA (kto czytał, ten wie o co chodzi :D).
Pasażer 23 (Sebastian Fitzek)
Pasażer 23 (Sebastian Fitzek) Świetna, wciągająca historia rozgrywająca się na statku rejsowym. Motyw samobójstwa, a może morderstwa, a może porwania? Zakręcona fabuła i zakończenie z podwójnym, albo i potrójnym dnem. Od tej pozycji zacząłem przygodę z książkami Fitzka, a później przeczytałem już wszystko co wyszło spod jego pióra.
Odprysk (Sebastian Fitzek)
Odprysk (Sebastian Fitzek) Nie wiem, czy czytałem jakąś książkę, która bardziej pomieszała mi w głowie. Co jest rzeczywistością? co jest fikcją? co jest spiskiem? co jest wytworem wyobraźni, a co chorobą psychiczną? Czytając miałem już nawet pomysł, że jedynym rozwiązaniem calej historii może być podróż w czasie lub jakieś zjawiska paranormalne. Co rozdział zmieniała mi się koncepcja, a i tak nie przewidziałem zakończenia. Świetne.
Zanim wystygnie kawa
Zanim wystygnie kawa Lubisz klimat tajemnicy, podróży w czasie, niewyjaśnionych zjawisk i historii w stylu "wyciskacz łez"? Ta książka może Ci się spodobać. Powstało już kilka tomów (linkuję do pierwszego). To historia japońskiej kawiarni, gdzie pracują ludzie umiejący przenosić innych w czasie. Problem polega na tym, że podczas podróży nie można ruszyć się z miejsca, nie można nigdzie zadzwonić i nie można nijak wpłynąć na przyszłość. Jaki jest więc sens takiej podróży? Okazuje się, że czasu nie da się zmienić, ale można zmienić... swoje serce i umysł.

Inne

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi (Dale Carnegie)
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi (Dale Carnegie) To jest prawdziwy life changer. Zmienia podejście do ludzi i uczy jak ich nie ranić, nie atakować i jak polubownie postępować z tymi, którzy niekoniecznie są do nas pozytywnie nastawieni. Książka absolutnie obowiązakowa do przeczytania. Polecam wersję audio.
Erystyka (Arthur Schopenhauer)
Erystyka (Arthur Schopenhauer) Pozycja absolutnie obowiązkowa. Autor omawia manipulacje stosowane podczas prowadzenia dyskusji. Radzi jak się przed nimi bronić i na czym polega atak. Książka może być oczywiście użyta zarówno do ataku jak i obrony.
Psychologia Tłumu (Gustave Le Bon)
Psychologia Tłumu (Gustave Le Bon) Dlaczego ludzie w dużych skupiskach zachowują się zupełnie inaczej niż działając indywidualnie? Skąd biorą się ich niekiedy nieracjonalne decyzje? Poznanie zasad kierujących ludźmi w takich sytuacjach pozwala na przewidywanie ich kolejnych ruchów jak i... sterowanie tłumem, co często wykorzystują politycy.
Factfulness (Hans Rosling)
Factfulness (Hans Rosling) Spójrz na świat przez pryzmat faktów, statystyk i konkretnych liczb, a zobaczysz, jakim jest naprawdę. Książka mocno zmienia postrzeganie innych krajów, "biednej Afryki", czy tego, czym naprawdę jest skrajne ubóstwo.
Atomowe nawyki (James Clear)
Atomowe nawyki (James Clear) Interesująca książka rozbierająca na czynniki pierwsze to, jak kształtują się u nas nawyki i jak możemy to zjawisko wykorzystać na swoją korzyść, budując te dobre nawyki lub pozbywając się tych, które nam szkodzą. Zdecydowanie warto przeczytać.
Steve Jobs (Walter Isaacson)
Steve Jobs (Walter Isaacson) Wciągająca biografia twórcy firmy Apple. Świetnie się to czyta i naprawdę wciąga. Można poznać sporo mało znanych faktów z życia Jobsa i popatrzeć na niego jak na zwykłego człowieka, a nie tylko człowieka-ikonę.
Leonardo Da Vinci (Walter Isaacson)
Leonardo Da Vinci (Walter Isaacson) Sięgnąłem po tę książkę z polecenia kolegi. Zupełnie nie interesuje mnie sztuka, malarstwo i wszelkie przejawy artystycznej ekspresji. A ta książka właśnie o tym jest. Pomimo tego, że nijak nie trafia w moje zainteresowania, stwierdzam, że jest po prostu genialna. Sposób w jaki autor opowiada o życiu i twórczości Leonarda jest skrajnie wciągający. Zdarzają się oczywiście dłużyzny, ale gdy dochodzimy do opisu któregokolwiek z dzieł, to dopada czytelnika mindfuck, gdy dowie się jakie tajemnice i koncepcje stoją za jego powstaniem.
Magia słów (Joanna Wrycza-Bekier)
Magia słów (Joanna Wrycza-Bekier) Poradnik dla wszystkich twórców publikujących teksty. Jak budować zdania, aby miały lepszy wydźwięk? Jak dobierać słowa? jak wzmacniać przekaz i wywoływać emocje.
Fast Text (Joanna Wrycza-Bekier)
Fast Text (Joanna Wrycza-Bekier) Dobry poradnik dla ludzi tworzących teksty do internetu, szczególnie w z naciskiem na te krótsze formy jak np. wpisy na Twittera, Instagrama, Facebooka itp. Porządna porcja porad jak to robić efektywnie.
Oszustwa Pamięci (Julia Shaw)
Oszustwa Pamięci (Julia Shaw) Niemal wszystko co pamiętasz jest w jakimś stopniu kłamstwem. Twój mózg generuje wspomnienia, których nie było. Nieważne jak bardzo starasz się zapamietać faktyczne wydarzenie, zawsze Twoje wspomnienia będą zmanipulowane. Pozycja obowiązkowa - zwłaszcza, gdy uważasz się za nieomylnego.
Pogo (Jakub Siczko)
Pogo (Jakub Siczko) Praca ratownika medycznego - relacja z pierwszej ręki. Ratownik opisuje swoją codzienną pracę w sposób skrajnie realistyczny i naturalistyczny. Nie jest to lekka i przyjemna lektura, a historia pokazująca smutną rzeczywistość. Warte przeczytania.

Biznes i finanse

Siła subskrypcji (John Warrillow)
Siła subskrypcji (John Warrillow) Świetna książka dla każdego, kto planował lub planuje wystartować z biznesem subskrypcyjny. Sporo porad, trików i przykładów realnych biznesów, którym udało się to dobrze zrobić. Zdecydowanie warto przeczytać.
Finansowy Ninja (Michał Szafrański)
Finansowy Ninja (Michał Szafrański) Absolutne podstawy finansów osobistych. Nie było tutaj wielu odkrywczych dla mnie rzeczy, ale po przeczytaniu stwierdziłem, że jest to książka, którą chciałbym aby przeczytał każdy dorosły człowiek jeszcze przed rozpoczęciem swojej kariery zawodowej.
Fastlane Milionera (MJ DeMarco)
Fastlane Milionera (MJ DeMarco) Z tą książką mam pewien problem. Mniej więcej 30% jej treści można uznać za motywacyjny bullshit. Przedstawia ona jednak spojrzenie na świat biznesu, pieniędzy i budowania majątku, które moim zdaniem powinien poznać każdy człowiek. Istnieje szansa, że książka obrazi Ciebie i Twój aktualny styl życia, klasyfikując Cię jako typowego "chodnikowca" lub człowieka z grupy "slowline". Jakakolwiek zmiana wymaga jednak uświadomienia sobie na początku swojej aktualnej pozycji.
Mit Przedsiębiorczości (Michael Gerber)
Mit Przedsiębiorczości (Michael Gerber) Pozycja przeznaczona dla specjalistów chcących zbudować własną firmę. Uświadamia czytelnika, że robienie za pieniądze tego co się lubi, wcale nie musi być tak fajne i przyjemne jak mogłoby się wydawać. Podaje także rozwiązanie jak temu zaradzić. To poradnik na temat metodologii budowania firmy i sposobu myślenia. Nie znajdziesz tam rad krok po kroku, ale uświadomisz sobie, co można zrobić już na początku prowadzenia/zakładania działalności, aby po latach być gotowym na jej rozrost.
Wojny Biznesowe (David Brown)
Wojny Biznesowe (David Brown) Adidas kontra Puma, H&M w walce z Zarą, ciemna strona słuchawek Dr Dre, niechlubna historia Tindera i kilkanaście innych historii. Dająca do myślenia i ciekawa zarazem książka opisująca wojny pomiędzy markami. Można z niej wyciagnąć zarówno pomysły na ciekawe strategie marketingowe, jak i unikalne rozwiązania niektórych problemów biznesowych. Można także mocno zniechęcić się do pewnych firm, gdy pozna się stojące za nimi historie, oszustwa i manipulacje.