Cześć!

Gdy czytasz te słowa, ja już powoli pakuję się na wyjazd z rodziną. Stąd też tak wczesna dzisiejsza wysyłka, ale nie przyzwyczajaj się do takiej pory ;)

Za tydzień nie będzie wydania newslettera - wybieram się na krótki urlop w warunkach, które uniemożliwią mi przygotowanie treści. Zobaczymy się ponownie 7 czerwca. Do zobaczenia.

A teraz "pora na sponsora":

Sponsorem tego wydania newslettera jest podcast Patoarchitekci. Chłopaki opublikowali kalendarz szkoleń na ten rok – praktyczne warsztaty online z architektury systemowej, DevOps, automatyzacji rozwiązań bazujacymi na chmurze Azure jak i na CNCF. Kursy prowadzone sa w formie warsztatów online na żywo.

Wśród zbliżających się szkoleń z ich platformy, znajdziesz:

Architektura 101
Observability
Azure Container App Masterclass
• Modelowanie Danych
• Azure Networking Masterclass
• Azure AKS Masterclass
• Kubernetes the Hard Way

Pełną ofertę szkoleń wraz z opisami znajdziesz na poniższej stronie:

➤ https://patoarchitekci.io/szkolenia/

 

Zapraszam do lektury.

 

◢ #unknownews ◣

  1. Inżynieria wsteczna aplikacji Electron w poszukiwaniu API
    https://danaepp.com/reverse-engineering-electron-apps-to-discover-apis
    INFO: Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co dzieje się pod maską aplikacji desktopowej, której używasz? Autor przedstawia techniki reverse engineeringu na przykładzie konkretnej aplikacji. Dzięki temu udaje mu się dobrać do endpointów API, z których ona korzysta.

  2. Czy to koniec internetu jaki znamy? - zatrucie źródeł wiedzy (film, 21m)
    https://youtu.be/EXk0IYtSpes?si=kxjf0KkpmvLZQ9-p
    INFO: Czy można zatruć źródło wiedzy, z którego uczą się LLM-y? Czy zatrucie LLM-ów wpłynie bezpośrednio na cały Internet? Jaki związek z tym wszystkim mają Reddit, Wikipedia i Google? O wszystkim dowiesz się z filmu.

  3. "Atomowe nawyki" w wersji programistycznej? (film, 31 minut)
    https://youtu.be/WvRWQGCo5Cg
    INFO: Podczas prelekcji autor przedstawia cztery filary zmiany zachowania, wspomniane w książce "Atomowe nawyki", i prezentuje metodę na ich zastosowanie w pracy programisty. Celem jest wznieść swoje umiejętności programistyczne na wyższy poziom, szybciej wchodzić w stan flow i łatwiej uczyć się nowych rzeczy.

  4. Uruchamianie lokalnych LLMów za pomocą Ollama i Open WebUI
    https://linuxtldr.com/setup-ollama-and-open-webui-on-linux/
    INFO: ChatGPT jest fajny, ale wysyłanie danych firmowych do chmury OpenAI już takie fajne nie jest. Istnieje jednak dość prosta metoda na uruchomienie dowolnego (z puli open source) wybranego LLM na lokalnej maszynie i obsługiwania go przez przeglądarkę, tak jak robimy to w przypadku ChatGPT.

  5. Kiedy chmura Google zawodzi - utrata danych i backupów klienta
    https://niebezpiecznik.pl/post/google-skasowalo-im-konto-firmowe-i-backupy-tez/
    INFO: Czy można sobie wyobrazić sytuację, w której fundusz emerytalny traci dostęp do swoich danych w chmurze Google Cloud - wraz z kopiami zapasowymi? Artykuł opisuje realny przypadek australijskiego funduszu UniSuper, który musiał zmierzyć się z utratą krytycznych danych i dwutygodniową walką o odzyskanie sprawności operacyjnej. To przestroga dla wszystkich użytkowników usług chmurowych, aby nie lekceważyć konieczności posiadania zewnętrznych kopii bezpieczeństwa.

  6. Nowoczesne layouty CSS - bez frameworka
    https://smashingmagazine.com/2024/05/modern-css-layouts-no-framework-needed/
    INFO: Artykuł pokazuje, jak nowoczesne funkcje CSS pozwalają na stworzenie elastycznych i konfigurowalnych układów, bez konieczności używania jakichkolwiek frameworków.

  7. Warsztaty online z architektury IT - zobacz spis! [sponsorowane]
    https://patoarchitekci.io/szkolenia/
    INFO: Zobacz aż 7 szkoleń dla osób chcących lepiej poznać tematykę projektowania architektury aplikacji ze szczególnym uwzględnieniem platformy Azure. Pełne opisy i ceny szkoleń znajdziesz na stronie.

  8. Delegowanie zadań jest łatwiejsze, gdy lepiej wyjaśniasz swoje pomysły
    https://newsletter.weskao.com/p/delegating-and-explaining
    INFO: Tytuł może wydawać się dość oczywisty, ale umiejętność efektywnego przekazywania innym swojej wizji to coś, czego można, a może i trzeba, się nauczyć. Jest to umiejętność niezbędna dla osób delegujących zadania innym. Lecz, jak robić to dobrze?

  9. Ćwiczenia przeciwpożarowe vs. testy phishingowe - co je łączy?
    https://security.googleblog.com/2024/05/on-fire-drills-and-phishing-tests.html?m=1
    INFO: Artykuł przedstawia ciekawe porównanie między historycznymi testami ewakuacyjnymi a współczesnymi testami phishingowymi, jako metodami na podnoszenie bezpieczeństwa. Zwraca uwagę na nieefektywność testów phishingowych i proponuje alternatywne podejście, które bardziej przypomina współczesne ćwiczenia przeciwpożarowe. Warto rzucić okiem.

  10. Tajemnicza znikająca kropka w mailu - o SMTP słów kilka
    https://tjaart.substack.com/p/the-curious-case-of-the-missing-period
    INFO: Ciekawostka technologiczna prosto z codziennej pracy programistów: zespół twórców bada, dlaczego w treści e-maila wysłanego do jednego z klientów zniknęła kropka. Z treści drugiego maila, ten znak zniknął bez problemów. To jest interesująca historia, która ostatecznie prowadzi do nieoczywistych odkryć w specyfikacji i implementacji protokołu SMTP.

  11. Lokalny zestaw narzędzi webowych do zabawy plikami PDF
    https://github.com/Stirling-Tools/Stirling-PDF
    INFO: W sieci jest mnóstwo narzędzi webowych do operowania na plikach PDF (tworzenie PDF-ów z obrazów, scalanie plików, konwersja, dzielenie na strony itp.). Ich wadą jest jednak to, że działają one 'gdzieś w chmurze', co wyklucza ich użycie w poważnych biznesach. Wrzucanie tam danych mogłoby narazić firmę na wyciek informacji. Ta aplikacja uruchamia się lokalnie i realizuje dokładnie to, co jej chmurowe odpowiedniki. Jest idealna do użytku w firmie.

  12. Kompresja obrazów - jak działa?
    https://swistak.codes/post/kompresja-obrazow/
    INFO: Artykuł opisuje techniki, które stosuje się do bezstratnej i stratnej kompresji obrazów, z dużym naciskiem na kodowanie transformacyjne DCT z JPG. Jest to dobra lektura dla osób, które lubią wiedzieć, jak coś działa.

  13. PostgreSQL jako uniwersalny stack technologiczny?
    https://www.timescale.com/blog/how-to-collapse-your-stack-using-postgresql-for-everything/
    INFO: Tworząc rozbudowaną aplikację, bardzo łatwo można popaść w piekło zależności. Kilkanaście różnych rozwiązań technologicznych obsługujących jeden moduł aplikacji. Osobna baza do użycia jako silnik wyszukiwarki, osobna jako baza do przechowywania danych, osobna do trzymania wektorów pod LLM-y itd. To tworzy nam rozbudowany stack, który kiedyś przerodzi się w dług technologiczny i tylko niepotrzebnie skomplikuje architekturę systemu. A gdyby tak wszystkie te rzeczy zastąpić Postgresem? Kilka słów o spłaszczaniu architektury aplikacji.

  14. Czy to czas na drugą generacją poczty E-mail?
    https://gabrielsieben.tech/2024/05/17/thinking-out-loud-2nd-gen-email/
    INFO: Autor dzieli się swoimi przemyśleniami na temat obecnych problemów związanych z technologią e-mail i proponuje koncepcję "drugiej generacji" poczty elektronicznej, która miałaby te problemy rozwiązywać. Materiał jest wart przemyślenia, bo nie zawsze zdajemy sobie sprawę z problemów technicznych, jakie generuje współczesna wersja e-maila.

  15. Kiedy treści znikają z Internetu?
    https://www.pewresearch.org/data-labs/2024/05/17/when-online-content-disappears/
    INFO: Czy wiesz, że 38% stron internetowych, które istniały w 2013 roku, już nie jest dostępne? Badacze przeprowadzili analizę, pokazującą niepokojący trend w znikaniu treści online. W artykule znajdziesz wyniki badań dotyczące dostępności stron internetowych z ostatniej dekady, trwałości linków na stronach rządowych i w wiadomościach, a także tego, jak często posty na mediach społecznościowych są usuwane lub stają się prywatne. Warte przemyślenia fakty na temat ulotności tego, co znajdujemy w sieci.

  16. Jak wyłączyć podgląd AI w Google i ustawić 'Web' jako domyślną kartę
    https://tenbluelinks.org/
    INFO: Google od pewnego czasu narzuca wszystkim swój dodatek do wyników wyszukiwania, którym są odpowiedzi oparte na AI. Niekoniecznie każdemu to usprawnienie przypadło do gustu. Niestety, nie istnieje oficjalna metoda na pozbycie się tej funkcji, ale dzięki specjalnemu parametrowi można wyłączyć wspomniane narzędzie. Artykuł tłumaczy, jak to osiągnąć na znanych przeglądarkach oraz urządzeniach mobilnych.

  17. Klonowanie pojedynczego commitu z repozytorium GIT
    https://blog.hartwork.org/posts/clone-arbitrary-single-git-commit/
    INFO: Sklonowanie pojedynczego commita z Gita bez jego historii nie jest wcale łatwe, a według niektórych, może nawet być niewykonalne. Autor przedstawia jednak prostą sztuczkę. Łącząc kilka mechanizmów dostępnych w Gicie, klonuje on ostatecznie jednego, samotnego commita do nowego repozytorium. To drobny trik, ale być może kiedyś przyda Ci się w pracy.

  18. Doom ze zmienioną matematyką - co się stanie, gdy pi NIE będzie równe 3,14159… (film 19m)
    https://media.ccc.de/v/mch2022-236-non-euclidean-doom-what-happens-to-a-game-when-pi-is-not-3-14159-#t=376
    INFO: Stałe trygonometryczne to coś, nad czym się nie zastanawiamy. Po prostu używamy ich w kodzie i działają. Co by się jednak stało z grą Doom, gdyby lekko zmienić wartość liczby pi w kodzie? Jak zachowałaby się gra i które mechanizmy w niej zawarte zaczęłyby szaleć? Ciekawy wykład.

  19. Copilot+ PC - nowa kategoria komputerów z AI od Microsoft
    https://blogs.microsoft.com/blog/2024/05/20/introducing-copilot-pcs/
    INFO: Microsoft wprowadza na rynek komputery osobiste z zaawansowaną sztuczną inteligencją. Te urządzenia mają zmienić sposób, w jaki na co dzień pracujemy, tworzymy i komunikujemy się, oferując niespotykane dotąd możliwości. Takie jak generowanie obrazów AI w czasie rzeczywistym czy funkcję Recall, ułatwiającą odnajdywanie informacji. Więcej informacji na stronie.

  20. Narzędzia podnoszące produktywność w komunikacji z zespołami web developerów
    https://www.freecodecamp.org/news/how-to-collaborate-with-web-development-teams-using-productivity-tools/
    INFO: Jeśli jesteś deweloperem, designerem czy PM-em w branży webowej, to z pewnością zainteresuje cię artykuł, który pokazuje, jak narzędzia do współpracy wewnątrz zespołu mogą zwiększyć produktywność całego teamu. W artykule znajdziesz omówienie kilku popularnych rozwiązań tego typu.

  21. Ukrywanie vs. wyłączanie funkcji w UX - kiedy co stosować?
    https://smashingmagazine.com/2024/05/hidden-vs-disabled-ux/
    INFO: Zastanawiasz się, kiedy lepiej ukryć, a kiedy wyłączyć czy zablokować funkcję w interfejsie użytkownika? Ten artykuł z serii o wzorcach projektowych wyjaśnia, które z rozwiązań będzie najlepsze pod względem UX dla użytkowników. Niekiedy zastosowanie nieodpowiedniego rozwiązania może doprowadzić do irytacji użytkownika.

  22. Czym są arkusze SVG sprite i jak je tworzyć?
    https://ryantrimble.com/blog/what-the-heck-is-an-svg-sprite-sheet/
    INFO: Tzw. "sprajty" to coś, co przez lata było wykorzystane w świecie grafiki webowej (jpg, png itp.) do zmniejszania liczby zapytań o elementy interfejsu i do zmniejszenia ilości zużywanego przez nie transferu. Dlaczego mielibyśmy nie zastosować tego rozwiązania do grafik wektorowych? Ten artykuł podpowie Ci, jak to zrobić.

  23. Pytania do rozmowy kwalifikacyjnej z JavaScript
    https://www.freecodecamp.org/news/js-interview-prep-handbook/
    INFO: Kolejna kompilacja pytań, często zadawanych na rozmowach technicznych związanych z JavaScriptem. Oczywiście, poza samymi pytaniami, znajdziesz tutaj także wyjaśnienia poruszanych zagadnień.

  24. Wzrost emisji i zużycia wody w Microsoft z powodu AI
    https://www.pcmag.com/news/microsofts-emissions-spike-29-as-ai-gobbles-up-resources
    INFO: Rozwój sztucznej inteligencji to nie tylko postęp technologiczny, ale i wyzwanie dla środowiska. Raport Microsoftu z 2024 roku ujawnia 29% wzrost emisji i 23% większe zużycie wody, głównie przez nowe technologie AI, takie jak GPT-4.

  25. Kompletny przewodnik po klasach w JavaScript
    https://www.freecodecamp.org/news/javascript-class-handbook/
    INFO: JavaScript to nie tylko funkcje i obiekty, ale także klasy, które mogą ułatwić strukturyzację kodu i zarządzanie danymi. Ten przewodnik szczegółowo wyjaśnia działanie klas w JavaScript, omawiając, czym są pola w klasach oraz wyjaśnia zastosowanie metody 'super'.

  26. Ostrożnie z użyciem ARG w Dockerfile - subtelna pułapka
    https://qmacro.org/blog/posts/2024/05/13/using-arg-in-a-dockerfile-beware-the-gotcha/
    INFO: Ustawiasz parametry ARG w pliku Dockerfile, a one czasami działają, natomiast niekiedy zachowują się tak, jakby były ignorowane. Artykuł wyjaśnia, jak instrukcja ARG współpracuje z FROM i co zrobić, aby uniknąć problemów z pustymi wartościami ARG. Jest to praktyczna wiedza dla każdego, kto chce opanować tworzenie obrazów Dockera.

  27. Mierzenie produktywności przy wytwarzaniu oprogramowania - czy to w ogóle możliwe?
    https://www.jamesshore.com/v2/blog/2024/a-useful-productivity-measure
    INFO: Czy możliwe jest wiarygodne mierzenie produktywności programistów? Zaproponowano już kilka metod na taki pomiar, ale tutaj autor przychodzi z własnym, dość innowacyjnym pomysłem. Zamiast mierzyć np. ilość commitów, linii kodu czy tasków, autor skupia się na mierzeniu odsetka czasu, który pracownik poświęca na 'zadania dające wartość'. Pracownik zaabsorbowany w 100% niekoniecznie jest produktywny w oczach firmy, a co najwyżej przeciążony zadaniami.

  28. Slack pod ostrzałem za swoją politykę prywatności
    https://techcrunch.com/2024/05/17/slack-under-attack-over-sneaky-ai-training-policy/
    INFO: Jeśli jesteś użytkownikiem Slacka, ten artykuł może Cię zainteresować. Okazuje się, że firma wykorzystuje dane użytkowników do szkolenia swoich usług AI. Jeśli nie chcesz być częścią tego procesu, musisz aktywnie z tego zrezygnować. Takie podejście do prywatności może być poważnym naruszeniem bezpieczeństwa danych firmowych, jeśli są one przekazywane w ramach tej platformy.

  29. Nie 'zarządzaj w górę', a twórz zespół
    https://hybridhacker.email/p/dont-manage-up-team-up-instead
    INFO: Zamiast tradycyjnego "zarządzania z góry", które może wzmacniać hierarchię i ograniczać współpracę, autor proponuje podejście "Teaming Up". Opisuje, jak ta metoda sprzyja współdziałaniu w zespołach, jakie wyzwania niesie i jak sobie z nimi radzić. Artykuł jest przewodnikiem dla tych, którzy chcą budować bardziej przyjazne i produktywne środowisko pracy w firmie.

  30. ChatGPT może rozmawiać, ale pracownicy OpenAI już nie
    https://www.vox.com/future-perfect/2024/5/17/24158478/openai-departures-sam-altman-employees-chatgpt-release
    INFO: Atmosfera wokół OpenAI gęstnieje po rezygnacji współzałożyciela i głównego naukowca. Artykuł zgłębia przyczyny ich odejścia i milczenia byłych pracowników, wiążącego się z restrykcyjnymi umowami poufności. Jak te zmiany wpłyną na przyszłość AI i transparentność działań OpenAI?

  31. Udostępnij swój terminal przez internet
    https://github.com/tsl0922/ttyd
    INFO: To jest sprytne narzędzie, które umożliwia wystawienie w internecie aktualizowanego na żywo podglądu swojego terminala. Może to być użyteczne, na przykład, przy prowadzeniu wszelkiego rodzaju szkoleń.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!