Cześć!

Cały ten tydzień pracowałem nad przygotowaniem dwóch nowych wideo kursów dla branży IT. Jeden z nich będzie darmowy i związany z wyrażeniami regularnymi, a drugi płatny będzie na temat przetwarzania danych w terminalu (narzędzia CLI).

Moi Patroni mają już do nich dostęp, a prawdopodobnie za tydzień wrzucę je tutaj do newslettera, ale jest szansa, że gdzieś w moich socialach wcześniej wypłynie ta darmowa produkcja.

 

Przerwa majowa minęła, więc powracam z sekcją "pora na sponsora" ;)

Sponsorem tego wydania newslettera jest firma dobrze znana czytelnikom tego newslettera Cambly.

Oferuje ona platformę do nauki języka angielskiego poprzez rozmowę z native speakerami. Możesz samodzielnie wybrać swojego nauczyciela, idealnie dopasowanego do swoich potrzeb (np. na podstawie branży, która Cię interesuje lub swojego poziomu zaawansowania). Możesz uczyć się w pojedynkę, lub w grupie - jak wolisz.

W ramach współpracy unknowNews z Cambly, oferowana jest 50% zniżka na wszystkie plany roczne na platformie. Co więcej, za €1 można wykupić 30-minutową lekcję próbną.

➤ https://cambly.info/unknowmaj

Kod zniżkowy to: unknowmaj (powinien aktywować się automatycznie po kliknięciu linka)

Jeśli chcesz zostać sponsorem wydania, to skontaktuj się ze mną - jest to oczywiście opcja płatna.

 

A teraz zapraszam do lektury dzisiejszego wydania.

 

◢ #unknownews ◣

  1. Kampania APT28 wymierzona w polskie instytucje rządowe
    https://cert.pl/posts/2024/05/apt28-kampania/
    INFO: Polskie zespoły CERT Polska i CSIRT MON zidentyfikowały skomplikowaną kampanię szkodliwego oprogramowania skierowaną przeciwko instytucjom rządowym w Polsce. W artykule znajdziesz szczegółową analizę techniczną ataku, w tym wykorzystanie techniki DLL Side-Loading, oraz rekomendacje dla administratorów sieci, jak przeciwdziałać podobnym zagrożeniom. Interesująca lektura!

  2. Jak aplikacje oparte na AI zarabiają pieniądze?
    https://www.growthunhinged.com/p/how-ai-apps-make-money
    INFO: Ostatnio da się zauważyć ogromny wysyp aplikacji bazujących na AI, z naciskiem na rozwiązania takie jak LLM. Jak wyglądają modele biznesowe takich aplikacji? Za co realnie płaci użytkownik? Czy konta freemium są popularne? A może darmowe próbne wersje to coś, w co inwestują firmy?

  3. Wywiady z Marianem Rejewskim, pierwszą osobą, która złamała kod Enigmy
    https://www.flyingpenguin.com/?p=56989
    INFO: Polska ambasada w Londynie opublikowała serię nagrań z Marianem Rejewskim, bohaterem wojennym i pierwszą osobą, która złamała kod Enigmy. W tych kilku odsłonach na YouTube, Rejewski opowiada o swoich przełomowych osiągnięciach przed i w czasie II wojny światowej, które rzadko są właściwie przypisywane Polsce. Od pierwszych metod łamania szyfrów, przez opis działania maszyny "Bomba", po współpracę polsko-brytyjską w dekodowaniu Enigmy. Jest to świetna treść dla wielbicieli historii i technologii zarazem.

  4. Obciążenie poznawcze w świecie programistów - o co chodzi?
    https://github.com/zakirullin/cognitive-load
    INFO: Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego czytanie i rozumienie kodu napisanego przez kogoś innego może być tak męczące? Ten artykuł tłumaczy, jak obciążenie poznawcze wpływa na naszą pracę jako programistów i podpowiada, jak można zarządzać złożonością kodu, aby ułatwić sobie i innym życie. Praktyczne przykłady pomogą Ci zrozumieć, jak unikać pułapek związanych z nadmiernym obciążeniem poznawczym.

  5. Jak chwalić się swoją pracą, nie będąc zarozumiałym?
    https://strategizeyourcareer.com/p/5-ways-to-show-your-work-without-being-cocky
    INFO: Czy promowanie własnych osiągnięć może sprawić, że zostaniemy odebrani jako zarozumiali? Z pewnością. Ten artykuł zawiera wskazówki, jak efektywnie dzielić się własną wiedzą i efektami pracy, nie budząc negatywnych emocji w swoim zespole. Dowiesz się m.in., jak wykorzystać sesje demo, dzielić się projektami przed ich wdrożeniem, i korzystać z sesji 1:1 z menedżerem, by rozwijać swoją karierę zawodową, a jednocześnie pomagać innym.

  6. Kontrowersje wokół współpracy Stack Overflow z OpenAI
    https://build5nines.com/stack-overflow-upset-over-users-deleting-answers-after-openai-partnership/
    INFO: W świecie, gdzie zawartość generowana przez użytkowników zaczyna rywalizować z treściami tworzonymi przez AI, współpraca Stack Overflow z OpenAI wywołała niemałe zamieszanie. Niektórzy użytkownicy serwisu, niezadowoleni z tego partnerstwa, próbują teraz usuwać swoje treści, co nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Moderatorzy walczą z tym zjawiskiem. Artykuł przybliża tło tej technologicznej kooperacji oraz motywy protestu społeczności. Czy ta współpraca to już ostatni gwóźdź do trumny Stack Overflow?

  7. Ucz się angielskiego i szlifuj swoją wymowę ze zniżką 50% [sponsorowane]
    https://cambly.info/unknowmaj
    INFO: Nauka jeden-na-jeden albo w grupie - jak wolisz. Dostęp do native speakerów o dowolnej porze dnia, 7 dni w tygodniu. Możliwość samodzielnego wyboru nauczyciela i swobodnej jego zmiany w trakcie (możesz mieć nawet każdą lekcję z inną osobą). Wszystko to dostępne jest teraz ze zniżką 50% przy zakupie planu rocznego.

  8. Budowa klastra K3s na Raspberry Pi - domowy lab
    https://medium.com/@vincent_turrin/crafting-a-complete-kubernetes-home-lab-building-a-k3s-cluster-on-raspberry-pi-4fc9106bd94f
    INFO: Ten artykuł to idealne wprowadzenie do stawiania pierwszych kroków w konfiguracji klastra K3s na malinkach. Dowiesz się, jak wybrać odpowiedni sprzęt, przeprowadzić wstępną konfigurację oraz jakie narzędzia mogą ułatwić zarządzanie i użytkowanie twojej domowej infrastruktury Kubernetes.

  9. "10x Engineer" - czy taki ktoś naprawdę istnieje?
    https://vadimkravcenko.com/shorts/10x-engineers/
    INFO: Czy kiedyś słyszałeś o "inżynierach 10x"? Ten termin wzbudza wiele emocji i dyskusji w branży technologicznej. Przeczytaj, jak wygląda rzeczywisty wpływ takich osób na projekty, dlaczego nie zawsze chodzi o umiejętności kodowania i w jaki sposób każdy z nas może stać się "inżynierem 10x".

  10. Kulisy tworzenia interaktywnej gry 'Machine' od xkcd
    https://chromakode.com/post/xkcd-machine/
    INFO: Jeśli lubisz zaglądać za kulisy twórczych projektów, ten artykuł jest dla ciebie. Dowiesz się, jak w zaledwie trzy tygodnie powstała gra "Machine", będąca corocznym żartem primaaprilisowym na XKCD (znasz ten komiks, prawda?). Możesz przy okazji pograć trochę w samą grę, ale ostrzegam, że to będzie dla ciebie już koniec pracy na dziś ;)

  11. StackRadar - ogromny zbiór narzędzi technologicznych
    https://www.stackradar.co/
    INFO: Nie wiem, jak ty, ale ja lubię czasami zapytać znajomych o stack technologiczny, którego używają do codziennej pracy. Z jakich aplikacji korzystają? Za jakie usługi online płacą? To zawsze daje mi inspirację do zmiany czegoś na lepsze. Jeśli akurat pracujesz z piwnicy i nie masz znajomych, ten serwis może ich zastąpić. Zobacz, jakie stacki technologiczne polecają inni użytkownicy. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, wejdź do sekcji "Curated stacks".

  12. Dźwięk w projektowaniu oprogramowania - to nie tylko ozdoba!
    https://www.notboring.software/words/the-sound-of-software
    INFO: Ten artykuł tłumaczy, dlaczego dźwięk wydawany przez aplikację (np. sygnał przy komunikacie ostrzegawczym) nie musi wcale być uciążliwy, a może znacząco poprawić doświadczenia użytkownika z korzystania z aplikacji. Poznaj zasady efektywnego wykorzystania dźwięku w projektowaniu aplikacji i zobacz, jak może on wzbogacić nawet najbardziej 'nudne' oprogramowanie. Przykłady na stronie są domyślnie wyciszone, więc przed kliknięciem PLAY, kliknij jeszcze symbol głośnika.

  13. Kubecolor - kolorowe wyjściez kubectl
    https://github.com/kubecolor/kubecolor
    INFO: Narzędzie dodaje kolor do wyników komendy kubectl, ułatwiając pracę z Kubernetes. Nie musisz uczyć się nowej składni poleceń, ponieważ jest to po prostu nakładka na stare polecenie.

  14. Ktoś może ukraść Twoje konto na Telegramie w 10 sekund
    https://lyra.horse/blog/2024/05/stealing-your-telegram-account-in-10-seconds-flat/
    INFO: Artykuł analizuje funkcję automatycznego logowania i wyjaśnia, jak token w URL może stać się narzędziem do szybkiego dostępu do twojego konta. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jakie zagrożenia niesie ta wygoda i jak możesz lepiej chronić swoją prywatność. Atak jest możliwy do przeprowadzenia, np. gdy masz fizyczny dostęp do niezablokowanego urządzenia ofiary.

  15. Lista 7 rzeczy, które inżynier IT powinien wiedzieć o rozmowach z użytkownikami
    https://newsletter.posthog.com/p/talk-to-users
    INFO: Dla rozwoju twojego projektu niezwykle pomocne mogą być rozmowy z jego użytkownikami. Ten artykuł tłumaczy, dlaczego twórcy aplikacji powinni angażować się w dialog z klientami i jakie korzyści może to przynieść dla rozwoju projektów. Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą ci lepiej zrozumieć potrzeby użytkowników i tworzyć rozwiązania, które naprawdę ich zainteresują.

  16. Shellfirm - Twoja ochrona przed ryzykownymi komendami w terminalu
    https://github.com/kaplanelad/shellfirm
    INFO: Czy zdarzyło ci się przypadkowo wpisać komendę, która mogła spowodować dużo szkód? Shellfirm to narzędzie, które przechwytuje potencjalnie niebezpieczne polecenia w terminalu i prosi o rozwiązanie prostej zagadki matematycznej, zanim pozwoli je wykonać. To jak captcha dla twojego terminala, dodatkowe zabezpieczenie przed pomyłkowym 'rm -rf /' i tego typu komendami.

  17. Raspberry Pi Connect - dostęp do malinki ze świata
    https://www.raspberrypi.com/news/raspberry-pi-connect/
    INFO: Jeśli wykorzystujesz urządzenie Raspberry Pi w roli domowego serwera, to z pewnością nie raz przeszło ci przez myśl, że fajnie byłoby dostać się do niego spoza domu. Tutaj z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju VPN-y, czy rozwiązania typu Tailscale. Jednak twórcy samego urządzenia wyszli naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i stworzyli gotowe rozwiązanie, które można zainstalować jednym poleceniem, a które udostępni twój serwer w sieci.

  18. Zarządzanie wysokowydajnymi pracownikami - jak robić to dobrze?
    https://staysaasy.com/startups/2024/05/08/managing-high-performers
    INFO: Często spotykamy się z poradami dotyczącymi zarządzania pracownikami o niskiej wydajności, ale o tych, którzy ciągle przekraczają oczekiwania, jakoś się nie mówi. Artykuł przybliża, jak ważne jest, aby nie zapominać o zarządzaniu nawet najlepszymi zespołowcami i jakie metody stosować, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Znajdziesz tu konkretne wskazówki, jak nie tylko zachęcić wysokowydajnych pracowników do dalszego rozwoju, ale i jak unikać pułapek, które mogą spowalniać ich karierę.

  19. Jak ulepszyć dokumentację za pomocą diagramów
    https://levelup.gitconnected.com/how-to-improve-your-documentation-with-diagrams-f093be8cec75
    INFO: Najprostszą metodą na sprawienie, aby dokumentacja techniczna do projektów była estetyczna, czytelna i zrozumiała, jest umieszczenie w niej diagramów wyjaśniających skomplikowane procesy. Ten artykuł wprowadza nas w świat tworzenia takich diagramów - od prostych szkiców ad hoc (bardzo polecam wspomniany tam Excalidraw!) po szczegółowe diagramy sekwencji.

  20. Czy mogę wysłać ten HTML/CSS w mailu?
    https://www.caniemail.com/
    INFO: Jeśli jesteś frontendowcem, to z pewnością znasz serwis CanIUse. Rozwiązanie, do którego linkuję, to w zasadzie to samo, ale w świecie mailowym. Jest to tabela wsparcia dla HTML i CSS w różnych czytnikach e-mail.

  21. Google Fit kończy działalność w 2025 roku – jak to wpłynie na urządzenia fitness?
    https://arstechnica.com/gadgets/2024/05/google-fit-apis-get-shut-down-in-2025-might-break-fitness-devices/
    INFO: Google ogłosiło, że wyłączy API Google Fit już w przyszłym roku. Decyzja ta może zaburzyć synchronizację danych z wielu urządzeń fitness, takich jak wagi czy trackery, które nie będą już aktualizować swoich danych. Artykuł omawia konsekwencje tej decyzji dla użytkowników i dla rynku aplikacji zdrowotnych. Przeczytasz tam również o nowym API pod nazwą Health Connect, które może zmienić sposób, w jaki przechowujemy i udostępniamy nasze dane zdrowotne.

  22. Tysiące "wysoko ocenianych, ale mało znanych" filmów na platformach VOD
    https://agoodmovietowatch.com/all/?by=top
    INFO: Dobre filmy do oglądania na popularnych serwisach streamingowych. Wszystkie rekomendacje są wysoko oceniane i ręcznie wybrane przez redakcję tej platformy. Oczywiście, wybór jest skrajnie subiektywny, ale istnieje szansa, że znajdziesz tam coś dla siebie. Na start warto wybrać platformy VOD, do których masz dostęp.

  23. SnipKey - klawiatura ze snippetami dla iOS
    https://snipkey.jrtv.online/
    INFO: Często wklejasz te same teksty, dokumenty, obrazy czy nawet memy znajomym? Ta klawiatura umożliwia ich wstawianie w dowolnej aplikacji dosłownie za pomocą jednego kliknięcia. Aplikacja jest darmowa.

  24. Makefile jako narzędzie do podniesiania produktywności?
    https://gagor.pro/2024/02/how-i-stopped-worrying-and-loved-makefiles/
    INFO: GNU Make kojarzy się z rozwiązaniami rodem z poprzedniej epoki (może też dlatego, że to jest narzędzie z poprzedniej epoki), ale świetnie radzi sobie ono także przy pracy ze współczesnymi technologiami takimi jak Python czy Terraform. Zobacz, jak autor tego artykułu wykorzystuje Makefile i zainspiruj się do zautomatyzowania czegoś w swojej pracy.

  25. Analiza i optymalizacja rozmiaru obrazów Dockera
    https://github.com/remorses/docker-phobia
    INFO: Czy twoje obrazy Docker mogłyby być lżejsze? Prawdopodobnie tak, ale pytanie brzmi, co możesz z nich usunąć i co zajmuje w takim obrazie najwięcej miejsca? Poznaj Docker-Phobia, narzędzie do analizy i optymalizacji obrazów Dockerowych. Aplikacja szybko przeskanuje twoje obrazy i wskaże, co w nich zajmuje najwięcej miejsca.

  26. Przyszłość Internet Archive zagrożona? - kryzys prawny
    https://lunduke.locals.com/post/5556650/the-internet-archives-last-ditch-effort-to-save-itself
    INFO: Internet Archive to usługa o kluczowym znaczeniu dla zachowania kulturowego dziedzictwa. W archiwach przechowywane są kopie stron sprzed lat. Niestety, organizacja stoi przed trudnym wyzwaniem prawnym. Artykuł analizuje ostatnie starania organizacji, aby odwrócić niekorzystny wyrok sądowy w sprawie "Hachette v. Internet Archive". Czy to może oznaczać koniec ważnego rozdziału w archiwizacji internetu?

  27. Aider - asystent AI wspomagający programowanie w terminalu
    https://aider.chat/
    INFO: To jest narzędzie CLI, które pozwala Ci programować wspólnie z modelami języka LLM bezpośrednio z poziomu Twojego lokalnego repozytorium git. Aider edytuje kod w plikach źródłowych i tworzy commit z sensownym komentarzem - to jak posiadanie współpracownika AI, który rozumie i przekształca duże bazy kodu. Idealne uzupełnienie dla programistów, chcących podnieść swoją efektywność i zlecić 'komuś' wykonywanie drobnicy. Wszelkie poprawki możesz zatwierdzić przed naniesieniem, więc nie obawiaj się zaśmiecenia repozytorium.

  28. Model Spec od OpenAI - czyli jak działają ich modele
    https://openai.com/index/introducing-the-model-spec/
    INFO: Co wolno zrobić modelowi tekstowemu, a jakich informacji powinien unikać? Kto o tym decyduje, dlaczego akurat tak to działa i jak konkretnie jest to zaimplementowane w modelach oferowanych przez OpenAI? To nie jest techniczna lektura o transformatorach, sieciach neuronowych itp. Warto rzucić okiem.

  29. Poszukiwanie informacji w 2024 roku - AI w akcji
    https://newsletter.vickiboykis.com/archive/how-i-search-in-2024/
    INFO: W dobie wyszukiwarek, które toną w morzu reklam, pojawia się nowa fala alternatywnych wyszukiwarek internetowych zasilanych sztuczną inteligencją. Artykuł opisuje doświadczenia autora z narzędziami takimi jak Kagi, Marginalia i Perplexity, które zmieniają sposób wyszukiwania informacji. Jeśli jeszcze nie znasz tych narzędzi, to może warto rzucić okiem?

  30. FFS - system plików dla... plików?!
    https://mgree.github.io/ffs/
    INFO: Wyobraź sobie, że twoje pliki JSON, YAML czy TOML można zmaterializować na dysku w postaci drzewa plików i katalogów. Tak, możesz zamontować JSON-a tak samo, jak montujesz na przykład pendrive. Następnie możesz wprowadzić dowolne zmiany w tych plikach, które po odmontowaniu zasobu będą zapisane w pliku źródłowym. To innowacyjne rozwiązanie otwiera nowe możliwości dla szybkiej automatyzacji tworzenia takich plików.

  31. Asynchroniczne przetwarzanie webhooków
    https://devszczepaniak.pl/asynchroniczne-procesowanie-webhookow
    INFO: Artykuł omawia technikę asynchronicznego przetwarzania webhooków, która pozwala na efektywne zarządzanie dużą liczbą żądań przychodzących do systemu. Przy okazji przedstawione są problemy związane z przetwarzaniem takich zapytań w sposób synchroniczny.

  32. Przygotuj się do egzaminu z GitHub Actions (film, 3h i 10m)
    https://www.freecodecamp.org/news/pass-the-github-actions-certification-exam/
    INFO: GitHub Actions to rozwiązanie często wykorzystywane w korporacjach. Warto je więc znać, a jednym ze sposobów przejścia przez niezbędne zagadnienia jest przygotowanie się do oficjalnego egzaminu z tego tematu. Kurs ma formę wideo i jest dostępny za darmo.

  33. Chepy - pythonowy odpowiednik narzędzia CyberChef
    https://github.com/securisec/chepy
    INFO: Jeśli cenisz sobie funkcjonalność CyberChef, ale pracujesz głównie w terminalu, Chepy może być dokładnie tym, czego szukasz. Ta aplikacja w linii komend odzwierciedla wiele możliwości swojego słynnego odpowiednika. To bardzo interesujące rozwiązanie.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Przetwarzanie danych tekstowych - przedpremierowy dostęp do kursu [autopromocja]
    https://uw7.org/un_c67fa6cadaaf7/
    INFO: Minimalna porcja wiedzy, jaką musisz opanować, aby zwiększyć swoją produktywność przy pracy z danymi tekstowymi. Poznaj AWK, PERL, Grep, Join, Comm i inne.

  2. RegEx w 20 minut - kurs online (film, 20m) [autopromocja]
    https://uw7.org/un_efd4e200fb2da/
    INFO: Nowy kurs mojej produkcji. Daję go patronom zupełnie za darmo. Za jakiś czas stanie się on publicznie dostępny, ale dla Was dostęp jest poza kolejką. Jeszcze nie mam strony z opisem, więc linkuję do koszyka. Można wpisać dowolne dane, ale mail musi być prawdziwy.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!