Cześć!

Przybywam z kolejnym przeglądem ciekawych treści z branży IT. Myślę, że jak zawsze, znajdziesz coś dla siebie.

Zanim przejdziemy do właściwego zestawienia, 'pora na sponsora'!

Sponsorem tego wydania newslettera jest firma Just Join IT. Jeśli szukasz pracy jako admin (linux/windows/db/network) to koniecznie zapoznaj się z zebranymi przez nich ofertami pracy: https://bit.ly/justjoinit-admin

 

Zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. Czy można uniknąć wypalenia? - wywiad z 'Hello Roman' (film, 1h 30m)
    https://www.youtube.com/watch?v=-SHNdhmJaGg
    INFO: Jeśli jeszcze nie znasz Romana, to jest to specjalista z branży IT, który kiedyś prowadził bardzo popularny vlog z niszy programowania. W tym wywiadzie opowiada o kilku interesujących zagadnieniach, takich jak: wypalenie zawodowe, przebranżowienie się, praca zdalna, introwertyzm w IT i wiele innych.

  2. Lista 15 zasad zarządzania dla NIE-menadżerów
    https://newsletter.weskao.com/p/15-principles-for-managing-up
    INFO: Autorka wyjaśnia, czym jest zarządzanie w kontekście niemenadżerskim i dlaczego powinno Cię to zainteresować. Pomoże Ci to stać się lepszym i bardziej samodzielnym pracownikiem, a w konsekwencji może przyczynić się do Twojego awansu... albo zostania ulubieńcem szefa ;)

  3. Od programisty do dochodowego biznesu w 2 lata - case study
    https://news.tonydinh.com/p/my-solopreneur-story-zero-to-45kmo
    INFO: Autor porzucił stabilną pracę i zdecydował się pracować na własny rachunek. W ciągu dwóch lat stworzył cztery małe, ale udane produkty, zbudował społeczność 97 tys. obserwujących na Twitterze i uruchomił newsletter z ponad 6000 subskrybentami. Od dawna obserwuję Tonyego w sieci i mi bardzo spodobał się opis jego drogi rozwoju. Inspirujące.

  4. Jak nawiązywać kontakty będąc introwertycznym CTO
    https://vadimkravcenko.com/shorts/networking-introvert-cto/
    INFO: Autor, będący introwertykiem, dzieli się swoimi doświadczeniami i radami na temat radzenia sobie na networkingowych eventach, nie tracąc przy tym autentyczności. Dowiedz się, jak odnaleźć swoje miejsce w świecie pełnym "gadatliwych sprzedawców".

  5. Oszustwa z wykorzystaniem AI - deepfake, manipulacja itp. (film, 9 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=BqdvfEOWPrI
    INFO: Film omawia zagrożenia związane z możliwością wykorzystania osiągnięć generatywnej sztucznej inteligencji przez oszustów internetowych. Mowa tu o tworzeniu filmowych "deepfake'ów" oraz generowaniu głosu rozmówcy. Czy ludzie faktycznie dadzą się na to nabrać?

  6. Strony mobile-first mają negatywny wpływ na desktopowy design?
    https://www.nngroup.com/articles/content-dispersion/
    INFO: Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre strony wyglądają dziwnie na komputerze stacjonarnym? Ten artykuł analizuje trend w projektowaniu stron internetowych, zwany 'content dispersion', który polega na nadmiernym rozciągnięciu i powiększeniu treści na dużych ekranach. Dowiedz się, jak ten trend wpływa na użyteczność stron oraz jakie są jego zalety i wady.

  7. Oferty pracy dla Adminów - od Just Join IT [sponsorowane]
    https://bit.ly/justjoinit-admin
    INFO: Szukasz pracy jako Admin, chcesz zarządzać bazami danych? Jeśli tak, to sprawdź oferty z widełkami od topowych firm. Rekrutują m.in. Fujitsu, Visa, Arla, Warner Bros. Discovery, 7N czy T-Mobile.

  8. Jak zbudować CPU we własnym domu? - humorystyczne
    https://blog.robertelder.org/how-to-make-a-cpu/
    INFO: Autor przedstawia w formie poradnika krok po kroku, jak tworzy się procesory. Wszystkie kroki są oczywiście prawdziwe, aczkolwiek dość trudne do wykonania w domowym zaciszu (rozgrzewanie piekarnika do 1400 stopni itp.). Wpis ma charakter humorystyczny, ale w pewnym stopniu przedstawia realny proces.

  9. Wizualny poradnik do Sed
    https://betterprogramming.pub/a-visual-guide-to-sed-a7a8abd2f675
    INFO: SED to narzędzie dla systemów Linux/Unix, służące do operacji na tekście. Można by powiedzieć, że to swoista terminalowa funkcja 'znajdź i zamień'. Posiadając wiedzę na temat jego możliwości i umiejętność ich efektywnego wykorzystania, można znacząco przyspieszyć swoją pracę. Ten poradnik wyjaśni Ci, jak korzystać z SED-a.

  10. Zastosowanie animacji na stronach WWW - kompendium wiedzy
    https://motion.zajno.com/
    INFO: Genialnie przygotowana strona - warto ją otworzyć na komputerze - prezentuje, jak i dlaczego warto stosować animacje w tworzonych aplikacjach. Zawiera interesujące przykłady.

  11. devQuizzes - quizy sprawdzające wiedzę z dziedziny programowania i nie tylko
    https://quizzes.madza.dev/
    INFO: Sprawdź, ile wiesz na temat takich zagadnień, jak JavaScript, AWS, GIT, SQL, JSON, React, Vue i wiele innych. Potraktuj to nie jako sprawdzian wiedzy, lecz jako drogowskaz do tego, czego jeszcze warto się douczyć.

  12. Przegląd 17 aplikacji do gromadzenia zakładek
    https://stackdiary.com/bookmark-managers/
    INFO: Gdzie gromadzić linki do przeczytania na później? Dostępnych jest wiele aplikacji, jednak po pierwsze, nie jesteś zapewne z nimi wszystkimi zaznajomiony, a po drugie, nie wiesz prawdopodobnie, czym się różnią i jakie mają wady oraz zalety. Ten artykuł stanowi przegląd tego rodzaju oprogramowania.

  13. Księga wiedzy tajemnej dla ludzi z IT - zbiór materiałów
    https://github.com/trimstray/the-book-of-secret-knowledge
    INFO: Zbiór oprogramowania, lifehack'ów, tutoriali, ściąg oraz wszelkich innych zasobów - wszystko to dla programistów, devopsów, adminów, pentesterów i innych profesji związanych z branżą IT.

  14. Czy chmura to zło? - punkt widzenia DHH
    https://newsletter.goodtechthings.com/p/wait-is-cloud-bad
    INFO: David Heinemeier Hansson (DHH, twórca Ruby on Rails) już jakiś czas temu postanowił opuścić chmurę i przenieść swoje produkty z powrotem na klasyczne serwery dedykowane. DHH wyjaśnia, jak zaoszczędził około 1,5 miliona dolarów rocznie na kosztach infrastruktury i dlaczego nie każda firma powinna podążać za modą na chmurę. Przeczytaj, aby zrozumieć różne perspektywy tego zagadnienia, ponieważ zdania na temat chmur są podzielone.

  15. CoverLetterGPT - historia rozwoju projektu
    https://dev.to/wasp/how-i-built-grew-coverlettergpt-to-5000-users-and-200-mrr-14c3
    INFO: Autor dzieli się swoją historią tworzenia aplikacji, która generuje unikalne listy motywacyjne na podstawie przesłanego CV i opisu stanowiska, do którego aplikujesz. To ciekawe rozwiązanie dla osób hurtowo aplikujących do różnych firm. Programista na swoim projekcie nie zarabia milionów - a zaledwie około 200 dolarów miesięcznie - ale bardzo fajnie opisuje, jak rozwija swój projekt.

  16. Jak znaleźć zgubiony telefon - metoda niekonwencjonalna ;)
    https://manas.tech/blog/2023/10/25/approaching-unconventional-problems/
    INFO: Jesteś na wakacjach w odosobnionym miejscu. Brak zasięgu GSM, brak zasięgu WiFi, więc wszystkie narzędzia namierzające przestały działać. Gdzieś wypadł Ci telefon, ale nie do końca wiesz, czy było to w hotelu, czy może na plaży. Jak go namierzyć? Oto sprytny trik, który niekiedy może zadziałać.

  17. Jak stworzyć i dystrybuować pierwszą bibliotekę w JavaScript?
    https://betterprogramming.pub/the-pragmatic-guide-to-your-first-javascript-library-516a7b08c677
    INFO: Stworzenie biblioteki, z której później będą korzystać inni programiści, to nie tylko napisanie pojedynczej funkcji i wrzucenie jej do pliku JS. Procedura choć nie jest skomplikowana, to jednak trzeba ją najpierw poznać. Ten artykuł wyjaśni Ci, jak zabrać się za rozwój swojej pierwszej biblioteki.

  18. Złe i absurdalne licencje open source
    https://github.com/ErikMcClure/bad-licenses
    INFO: To repozytorium jest kolekcją przedziwnych, a momentami zabawnych (lub absurdalnych) licencji, które naprawdę znaleziono w projektach Open Source. Mam wrażenie, że "Hot Potato Licence" jest stosowane wewnętrznie w większości firm produkujących oprogramowanie. :D

  19. Lista 7 porad zwiększających produktywność programistów
    https://careercutler.substack.com/p/the-top-7-software-engineering-workflow
    INFO: Autor wyjaśnia, dlaczego nawet małe oszczędności czasu w perspektywie roku mogą przynosić ogromne zyski. Porady zostały podzielone na rozdziały związane z GIT-em, pracą w terminalu, programowaniem, nauką nowych rzeczy, komunikacją z innymi itp.

  20. Czym są 'Feature Flags' i jak ich używać? (film, 53 minuty, PL)
    https://www.youtube.com/watch?v=qWwnCH9QUsE
    INFO: Jak wprowadzić do produkcji nową funkcję lub fixa, który być może zadziała, a być może spowoduje pewien problem? Na pomoc przychodzą Feature Flags/Toggles. Tylko jak z nich prawidłowo korzystać i czego unikać? Tego dowiesz się z naszego filmu.

  21. Oort - naucz się RUST-a grając w grę
    https://oort.rs/
    INFO: Sterujesz statkiem kosmicznym i wykonujesz zadania, tworząc kod w języku Rust. Nie znam tego języka, ale bez większych problemów, 'na chłopski rozum', rozwiązałem kilka pierwszych zadań, wzorując się na podanych przykładach. Misję wybierasz w rozwijanym menu w prawym górnym rogu strony. Warto zaliczyć wszystkie misje z tutoriala, aby zrozumieć zasady sterowania statkiem i mechanikę gry.

  22. Popularne wzorce integracji aplikacji z API
    https://www.freecodecamp.org/news/api-integration-patterns/
    INFO: Czym różni się pooling od long polling? Jaka jest różnica między REST, GraphQL a RPC? Do czego potrzebne Ci są websockety? Czym są webhooki? Ten materiał byłby dobry, na przykład, jako przygotowanie do rozmowy o pracę na stanowisko developera.

  23. Przegląd 12 frameworków webowych dla Pythona
    https://dev.to/urwashipriya651/top-12-python-web-development-frameworks-in-2023-3mom
    INFO: Świat Pythona webowego nie kończy się na Django i Flasku. Istnieją jeszcze inne, równie godne uwagi projekty, o których istnieniu mogłeś nigdy nie słyszeć.

  24. Stosowanie memoizacji w asynchronicznych funkcjach JavaScript
    https://dev.to/devsmitra/maximizing-performance-how-to-memoize-async-functions-in-javascript-4on8
    INFO: Jak przyspieszyć asynchroniczne funkcje w JS? Trzeba skorzystać z memoizacji, ale najpierw wypada wiedzieć, co to jest, jak z tego skorzystać i jak zrobić to dobrze. Ten artykuł skutecznie wprowadzi Cię w przedstawione zagadnienie.

  25. PGVector vs Pinecone - koszty i wydajność
    https://dev.to/supabase/pgvector-vs-pinecone-cost-and-performance-22g5
    INFO: Czy Postgres w połączeniu z pgvector jest w stanie zastąpić specjalistyczne, wektorowe bazy danych, takie jak Pinecone, w zadaniach związanych z AI? Eksperci z Supabase postanowili to sprawdzić. W artykule znajdziesz wyniki testów, które pokazują, że pgvector potrafi obsłużyć znacznie więcej zapytań na sekundę, będąc jednocześnie tańszym rozwiązaniem.

  26. Protomapa - darmowa mapa całego świata do użytku webowego
    https://protomaps.com/
    INFO: Potrzebujesz osadzić mapę na swojej stronie, jednak nie chcesz korzystać z płatnych API ani integrować się z żadną zewnętrzną usługą? Protomapa to jeden plik (tak, mówię poważnie!) zawierający mapę całego świata. Taki plik waży nieco ponad 100GB, ale może być strumieniowany z CDN-a, więc przeglądanie takiej mapy generuje zaledwie kilka KB transferu.

  27. Wykorzystanie JSON-server do szybkiego postawienia backendu
    https://dev.to/michaelikoko/using-json-server-to-create-a-mock-back-end-for-front-end-development-2mgp
    INFO: Czy kiedykolwiek potrzebowałeś szybko stworzyć mock-up back-endu dla swojego projektu front-endowego? Ten artykuł przedstawia narzędzie o nazwie 'json-server', które umożliwia tworzenie takiego API. Jest idealne do szybkiego prototypowania.

  28. AudioPen - aplikacja podsumowująca Twoje przemyślenia
    https://audiopen.ai/
    INFO: Jest to aplikacja webowa. Udzielasz jej dostępu do mikrofonu i rozpoczynasz swój monolog. Celem aplikacji nie jest tylko wykonanie transkrypcji, ale także zwięzłe podsumowanie tego, co zostało powiedziane. Oznacza to, że z nieuporządkowanych, wypowiadanych po sobie myśli na konkretny temat, może powstać nawet dość sensownie brzmiący artykuł czy wpis do mediów społecznościowych. W wersji darmowej możesz wygenerować tylko jedną notatkę, ale po jej usunięciu, możesz nagrać kolejną. Po założeniu konta (darmowego) otrzymujesz limit 10 notatek. Wersja PRO jest płatna.

  29. stylowanie linków zewnętrznych za pomocą selektorów atrybutów
    https://css-irl.info/styling-external-links-with-attribute-selectors/
    INFO: Samo stylowanie linków może Ci się na niewiele przydać, ale technika wykorzystania selektorów zdecydowanie jest czymś, co często będziesz używać w projektach frontendowych. Warto rzucić okiem.

  30. Czym jest/była demoscena? - nostalgiczne wspomniania
    https://onthearts.com/p/what-is-the-demoscene
    INFO: Demoscena to specyficzny rodzaj sztuki cyfrowej, który narodził się w latach 80., a jego wpływ widoczny jest na przykład w grach komputerowych. Wieloletni członek demosceny opowiada, czym jest ta społeczność, jak wyglądają jej korzenie i jak prezentuje się demoscena dziś.

  31. Diagrams as a Code - czym jest to podejście i dlaczego warto je poznać i stosować?
    https://devszczepaniak.pl/mermaid-diagrams-as-a-code/
    INFO: Istnieje wiele aplikacji do generowania diagramów, które przedstawiają np. algorytmy czy infrastrukturę sieci. Dlaczego jednak miałbyś tworzyć takie grafiki w kodzie? Artykuł odpowiada na to pytanie i jednocześnie pokazuje, jak przygotować swój pierwszy diagram z Mermaid oraz jak zintegrować takie rozwiązanie, np. z Docsify.

  32. Tailwind vs Semantic CSS - porównanie
    https://nuejs.org/blog/tailwind-vs-semantic-css/
    INFO: Tailwind niewątpliwie przyspiesza tworzenie stron internetowych, ale jak wygląda taka 'tailwindowa' aplikacja w zestawieniu z klasycznym, semantycznym CSS-em? Autor szczegółowo analizuje kwestie rozmiaru kodu, szybkości renderowania i elastyczności obu rozwiązań.

  33. Ulepszanie klas w JavaScript z użyciem Closures
    https://gaurangtandon.com/blog/javascript-class-closure
    INFO: Klasy mają swoje wady. Nie wiesz, jakie? Koniecznie rzuć okiem na podlinkowany artykuł. Problemy z atrybutami prywatnymi, brak atrybutów readonly, wszechobecne 'this' i wiele innych. Jak temu zaradzić?

  34. Encodowanie Base64 - jak to działa?
    https://www.akshaykhot.com/base64-encoding-explained/
    INFO: Autor przeczytał RFC 4648, gdzie zdefiniowano BASE64, i postanowił podzielić się tym, czego się dowiedział. Jak BASE64 konwertuje dane binarne na tekst? Dlaczego jest to używane i jak samodzielnie zakodować i odkodować tekst w różnych językach programowania? Czasami warto wiedzieć, jak działają "pod spodem" takie popularne algorytmy.

  35. Praca z ogromnymi (wiele GB) plikami JSON
    https://thenybble.de/posts/json-analysis/
    INFO: Nie każdy plik JSON to mały, zgrabny dokument. Czasami możesz mieć do czynienia z danymi, których rozmiar przewyższa możliwości narzędzi, z których do tej pory korzystałeś. Jak sobie z tym poradzić i jak pracować z danymi o takich rozmiarach?

  36. Ban na FBAds za... reklamy kursów Pythona
    https://lerner.co.il/2023/10/19/im-banned-for-life-from-advertising-on-meta-because-i-teach-python/
    INFO: Zaskakujący przypadek instruktora Pythona i biblioteki Pandas, który dożywotnio został zbanowany z możliwości reklamowania swoich kursów na platformach Meta. Dlaczego? Automaty Meta uznały, że zajmuje się on handlem żywymi zwierzętami.

  37. Przeglądarka Brave instaluje VPN-a bez wiedzy/zgody użytkownika?
    https://www.ghacks.net/2023/10/18/brave-is-installing-vpn-services-without-user-consent/
    INFO: Czy korzystasz z przeglądarki Brave na swoim urządzeniu z systemem Windows? Jeśli tak, to prawdopodobnie masz również zainstalowane usługi Brave VPN - bez Twojej zgody. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak wyłączyć te usługi.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Podręcznik dla CTO działającego w startupie - jak wygląda ta praca?
    https://uw7.org/un_3d20a3f87b31f/
    INFO: Czy zawsze chciałeś wiedzieć, co robi CTO w startupie? Jeden z CTO podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszernym podręczniku. Znajdziesz tu wiele cennych informacji, które pomogą Ci zrozumieć i lepiej wykonywać tę rolę.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!