Cześć!

Witam w kolejnym przeglądzie ciekawych znalezisk z branży IT.

Dziś chciałem się podzielić swoim małym sukcesem. W ubiegłym tygodniu zauważyłem, że newsletter który właśnie czytasz subskrybuje już ponad 10000 (10 tysięcy! 😱) osób, głównie programistów, adminów, architektów oprogramowania, devopsów, team leadów, CEO i innych ludzi z branży IT. Do tego wersja webowa ma co tydzień 3-4k czytelników.

Jeśli masz znajomych z branży IT, których mógłby zainteresować ten newsletter, to przeforwarduj im dzisiejsze wydanie - niech rzucą okiem, a jeśli im się spodoba, to może zostaną ze mną na dłużej :)

Link do zapisu na newsletter unknowNews

 

OK, koniec chwalenia się cyferkami - czas na zestawienie!

 

◢ #unknownews ◣

  1. Dzielnice ze sklepami technologicznymi na świecie - jak wyglądają?
    https://restofworld.org/2022/tech-markets/
    INFO: Fotograficzna podróż przez miejsca/dzielnice w dużych miastach, gdzie można kupić elektronikę, naprawić smartfona itp. Wygląd tych lokalizacji dobrze oddaje klimat danego państwa/miasta.

  2. Zarabianie jako streamer na Twitchu - koszmar, czy marzenie?
    https://every.to/cybernaut/on-twitch-you-can-never-log-off
    INFO: Bycie znanym i dobrze zarabiającym streamerem zazwyczaj wymaga codziennego prowadzenia transmisji. Wielu młodych ludzi marzących o karierze streamera nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie jest to obciążenie psychiczne, jak i fizyczne.

  3. Co poszło nie tak z inputami tekstowymi? Analiza (film, 8 minut)
    https://briefs.video/videos/what-happened-to-text-inputs/
    INFO: Jeśli nie znasz filmów od Webbed Briefs, to ostrzegam, że bywają momentami dość wulgarne, ale przy tym dobrze tłumaczą omawiane problemy. Warto zobaczyć, co jest nie tak w tym, jak współcześnie używa się inputów w HTML.

  4. Historia skradzionego iPhone - śledzenie urządzenia i phishing w tle (wątek na Mastodonie)
    https://hachyderm.io/@em0/109494729273725207
    INFO: Autor wątku został okradziony, jednak sam telefon cały czas miał włączone śledzenie lokalizacji. Tekst przedstawia losy skradzionego telefonu, jak i metodę, dzięki której złodzieje próbowali uzyskać do niego dostęp. Pomysłowe.

  5. Ukryte koszty wolnych buildów oprogramowania - inwestuj w mocny sprzęt
    https://github.blog/2022-12-08-experiment-the-hidden-costs-of-waiting-on-slow-build-times/
    INFO: Twoja aplikacja może być zbudowana zarówno na serwerze chmurowym mającym 2 cory, jak i takim, który posiada ich 64. Ten drugi będzie oczywiście wielokrotnie droższy, ale czy aby na pewno? Może się okazać, że używanie naprawdę mocnego sprzętu jest po prostu tańsze. Tabelka z artykułu idealnie to wyjaśnia.

  6. Czy używanie “Dark Mode” jest faktycznie zdrowe dla oczu?
    https://kevquirk.com/is-dark-mode-such-a-good-idea/
    INFO: Mówi się, że dark mode sprawia, że tekst (np. kod w edytorze) jest łatwiejszy do czytania, oczy mniej się męczą, bateria wolniej zużywa, ale czy to wszystko, aby na pewno jest prawdą, a nie wymysłem bez naukowych podstaw?

  7. Jak zrobić najinteligentniejszego asytenta głosowego (AWS + ChatGPT)
    https://dev.to/aws-builders/how-to-create-the-smartest-multilingual-virtual-assistant-using-aws-and-chatgpt-4i5k
    INFO: Rozwiązanie wykorzystuje aplikację AWS ‘Transcribe’ do wykrywania, o co prosi użytkownik, następnie wysyła odpowiednio zmodyfikowane zapytanie do ChatGPT, a odpowiedź odczytuje przez ‘AWS Poly’ (text-to-speech). Pomysłowe i tanie w implementacji rozwiązanie.

  8. Copilot vs ChatGPT - które z rozwiązań zabierze Ci pracę? ;)
    https://dev.to/ruppysuppy/battle-of-the-giants-github-copilot-vs-chatgpt-4oac
    INFO: Autor przygotował kilka prostych testów programistycznych, które dał do rozwiązania dwóm wspomnianym silnikom AI. Analiza odpowiedzi z Copilota jest podlinkowana w pierwszym podrozdziale. Trzeba przyznać, że oba rozwiązania dość dobrze dają sobie radę z kodem, ale jedno jednak bardziej wysuwa się na prowadzenie.

  9. Jak wybrać właściwą technologię do projektu? - na przykładzie znanych startupów
    https://newsletter.pragmaticengineer.com/p/real-world-engineering-challenges-55d
    INFO: Dlaczego Trello zdecydowało się na Kafkę, a nie RabbitMQ? Dlaczego Birdie poszło w kierunku mikrofrontendów? Skąd pomysł, aby w MetalBear używać Rusta? Interesujące analizy kilku przypadków decyzji projektowych.

  10. Czy Stable Diffusion umie tworzyć muzykę? - pewnie!
    https://www.riffusion.com/about
    INFO: Stable Diffusion nie potrafi operować na dźwięku, ponieważ został stworzony do pracy nad obrazami, aleee… przecież dźwięk można przedstawić w formie obrazu, np. jako spectrogram. Autor tego projektu wykorzystał tę właściwość i wytrenował SD do tworzenia muzyki.

  11. Co siedzi wewnątrz termostatów Nest?
    https://www.scanofthemonth.com/scans/nest-thermostat-evolution
    INFO: Artykuł oraz film prezentujące, co znajduje się w środku jednego z najpopularniejszych ‘smart-termostatów’ na rynku. Ciekawe wyjaśnienie, jak to działa pod spodem.

  12. Co się stanie, gdy usuniesz folder “Program Files” w Windows? (film, 14 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=BVIN_PJu2rs
    INFO: Autor przeprowadza eksperyment polegający na usunięciu z dysku trzech folderów z aplikacjami, a robi to w chwili, gdy Windows jest uruchomiony. Jak bardzo destabilizuje to system? A może zupełnie go uszkadza? Autor pod koniec nagrania stara się naprawić wszystkie uszkodzenia za pomocą narzędzi dostępnych w systemie. Ciekawy eksperyment.

  13. Skrajnie przekombinowany frontend w JS? - jak temu zaradzić
    http://triskweline.de/unpoly-rugb/
    INFO: Poziom złożoności części frontendowej w aplikacjach webowych rośnie z roku na rok i niestety idzie to w bardzo niebezpiecznym kierunku. Zobacz prezentację (nawigacja kursorami lub strzałkami na dole ekranu), która wyjaśnia, na czym polega problem i prezentuje jedno z możliwych rozwiązań.

  14. “Code brushes” dla Copilota - nowa jakość programowania?
    https://christianheilmann.com/2022/12/13/code-brushes-for-github-copilot/
    INFO: Copilot już teraz ułatwia życie programistów. Gdy jednak zobaczysz, czym są ‘Brushes’, czyli narzędzia niczym te rodem z Photoshopa (ale do upiększania kodu, a nie grafiki) to zrozumiesz, ja istotna może to być zmiana dla developerów. Animacja osadzona na stronie świetnie wyjaśnia, czym jest to rozszerzenie.

  15. Jak zrozumieć funkcje mapowania, filtrowania i redukcji w JS?
    https://dev.to/klc/understanding-map-filter-reduce-functions-22b
    INFO: Dość zwięzłe wprowadzenie do tematu, pozwalające jednak ogarnąć podstawy tych zagadnień. Z artykułu dowiesz się, czym wspomniane podejścia różnią się od siebie i którego użyć w Twoim, konkretnym przypadku.

  16. Row-Level Security w Postgres - wstęp do zagadnienia
    https://dev.to/davepar/intro-to-postgres-row-level-security-3b3
    INFO: PostgreSQL umożliwia definiowanie praw dostępu nie tylko do konkretnych tabel, schematów, czy pól w bazie, ale także zezwala na definicję praw dostępu na poziomie wierszy. Dzięki temu jesteś w stanie np. dać komuś dostęp tylko do wierszy spełniających pewne kryteria. Artykuł przedstawia, jak takie polityki dostępu się definiuje. Zwróć uwagę na spis treści na początku artykułu - znajdziesz tam kolejne części poradnika.

  17. JSON! Wszędzie JSON! - a może użyjesz CSV?
    https://jfhr.me/consider-using-csv/
    INFO: Nie da się zaprzeczyć, że format JSON jest przyjemny w obsłudze zarówno od strony programistycznej. Jest to także format łatwo rozbudowywalny. CSV za to uznawany jest za format raczej przestarzały. A co jeśli powiem Ci, że CSV w niektórych przypadkach może sprawdzić się znacznie lepiej od JSON-a? Może warto (w tych szczególnych przypadkach) rozważyć zmianę?

  18. Pełen ‘prerender’ stron wraca do Chrome?
    https://developer.chrome.com/en/blog/prerender-pages/
    INFO: Wygląda na to, że już od wersji Chrome 108 (obecna) możliwe stało się ponowne wykorzystywanie tagów do prerenderingu stron, na które użytkownik prawdopodobnie wejdzie w następnej kolejności. Sprytne używanie tej możliwości może skrajnie przyspieszyć działanie Twojej aplikacji.

  19. Zamieszanie z operatorem ‘unless’ w języku Ruby
    https://jesseduffield.com/Unless/
    INFO: Krótkie wyjaśnienie, dlaczego raczej powinno się go unikać i jak może on namieszać w rozumieniu kodu. W niektórych przypadkach możemy uzyskać trudną do ogarnięcia podwójną negację.

  20. Domeny ze znakami międzynarodowymi (IDN) i problemy z nimi związane
    https://daniel.haxx.se/blog/2022/12/14/idn-is-crazy/
    INFO: Masz ochotę zarejestrować domenę z polskimi ogonkami? Od wielu lat jest to już możliwe, a sprawę załatwiają tzw. ‘punycodes’. Niestety, wprowadzenie tego przydatnego rozszerzenia do nazw domenowych wygenerowało kilka problemów. Przeczytasz o nich w artykule.

  21. Rozwiązywanie “Advent of Code” z użyciem… JQ
    https://github.com/odnoletkov/advent-of-code-jq
    INFO: Ja wiem, że te zadania zostały przygotowane dla ‘prawdziwych’ języków programowania, a JQ uznawany jest bardziej za parser JSON-a, ale jak się okazuje, bez większego problemu można wykorzystać go do rozwiązywania zadań programistycznych. Dobre źródło wiedzy do lepszego opanowania obsługi JQ. Przydatne.

  22. Unfakepng - narzędzie usuwania ‘fałszywej przezroczystości’ z plików PNG
    https://unfakepng.com/
    INFO: Szukasz w necie przezroczystej grafiki przez Google Images. Znajdujesz idealny obraz. Ściągasz go i okazuje się, że ta szachownica pod obiektami to nie przezroczystość, a prawdziwy wzór graficzny. Jak się tego pozbyć? AI Ci w tym pomoże. Kto kiedykolwiek szukał przezroczystych PNG-ów, ten wie, jakie to może być wkurzające ;)

  23. Obchodzenie filtrowania treści w ChatGPT (wątek z Twittera)
    https://twitter.com/davisblalock/status/1602600453555961856
    INFO: ChatGPT to narzędzie, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Poza trafnymi odpowiedziami zasłynęło ono także z narzucanej na udzielane odpowiedzi cenzurze. Ciekawa analiza metod obchodzenia tej cenzury. Jest szansa, że OpenAI niebawem załata ‘lukę’, ale w chwili tworzenia tego newslettera, wszystko działa tak, jak opisano.

  24. Jak skonfigurować środowisko testowe z czytnikiem ekranu na Windows/MacOS
    https://www.sarasoueidan.com/blog/testing-environment-setup/
    INFO: Tworząc np. aplikacje webowe dostosowane do potrzeb osób niewidomych lub słabo widzących, programiści najczęściej działają na wyczucie. Wdrażają ogólnie przyjęte zalecenia, ale nie sprawdzają zazwyczaj, czy dodane usprawnienia naprawdę działają tak, jak założyli. Dlaczego nie wykonuje się takich testów? Ponieważ brakuje nam środowiska, na którym dałoby się takie testy przeprowadzić. Ten artykuł wyjaśni Ci, jak takie środowisko zbudować i to bez ponoszenia kosztów.

  25. Historyczne analogie dla modeli dużych modeli językowych (AI, w stylu GPT-3)
    https://dynomight.net/llms/
    INFO: Czy modele tekstowe w stylu GPT-3 zagrażają copywriterom, dziennikarzom, a może i programistom? Warto rzucić okiem jak teog rodzaju mocne innowacje przekładały się na świat.

  26. Apple będzie wspierać zewnętrzne sklepy z aplikacjami poza AppStore?
    https://www.theshortcut.com/p/apple-will-support-third-party-app-stores
    INFO: Wygląda na to, że Apple pod naciskiem nowych przepisów UE pracuje nad wprowadeniem wsparcia dla platform z aplikacjami prowadzonych przez firmy trzecie. Brzmi to trochę, jakby piekło zamarzło, bo w praktyce aplikacje odrzucone przez Apple mogą (teoretycznie, bo nie znam jeszcze szczegółów) być dostępne do pobrania z alternatywnych marketów.

  27. Pierwsza wersja wsparcia dla ‘Passkey’ trafiła do Chrome
    https://arstechnica.com/gadgets/2022/12/rip-passwords-passkey-support-rolls-out-to-chrome-stable/
    INFO: Technologia Passkey ma umożliwić użytkownikom przeglądarki Chrome możliwość logowania się do serwisów bez wymyślania, zapamiętywania, a nawet używania haseł. Technologia bazuje na znanej już wcześniej technologii WebAuth, zapewniając tym samym poziom bezpieczeństwa zbliżony do np. kluczy U2F.

  28. Sekcja “Hero” oczami frontend developera
    https://ishadeed.com/article/inside-frontend-developer-mind-hero-section/
    INFO: Artykuł wyjaśniający, jak zawodowy frontendowiec zabiera się za projektowanie sekcji ‘Hero’ na stronie (to ta największa część strony, najczęściej z fotką i porcją tekstu).

  29. The State of Frontend 2022 - wyniki badania
    https://tsh.io/state-of-frontend/
    INFO: W badaniu udział wzięło 3073 developerów z 125 krajów. Zobacz, jak w 2022 roku wyglądały wykorzystanie i rozwój technologii frontendowych. Nie musisz pobierać dokumentu (nawigacja sugeruje, jakby to było konieczne). Możesz przeczytać analizę wprost na stronie.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Jak modele GPT (AI) nabywają swoje umiejętności?
    https://uw7.org/un_d7b9fc2247f63
    INFO: Autor omawia na przykładzie rozwoju modeli z GPT-3 (np. Davinci-002), jak rozszerzano jego możliwości o znajomość kodu, o lepsze budowanie zdań i jak ostatecznie udało się dojść do czegoś, co umownie możemy nazwać GPT-3.5, czyli np. ChatGPT. Długa, ale ciekawa lektura

  2. Nagrania prelekcji z OWASP AppSec EU 2022 - konferencja cybersecurity
    https://uw7.org/un_5adc3261d7ad2
    INFO: Jest to playlista z YouTube zawierająca 52 filmy. Większość trwa około godziny. Tematyka jak nazwa konferencji wskazuje, to security związane z bezpieczeństwem aplikacji.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!