Cześć!

Dziś nieco później niż zwykle, ale to był dla mnie zabiegany tydzień (niedawno wróciłem z urlopu).

Na początek podzielę się z Wami ciekawą promocją [reklama sponsorowana]. Wydawnictwo Ebookpoint obchodzi swoje 11 urodziny i z tego powodu kilka tysięcy ebooków jest dostępnych w skrajnie niskich cenach.

Link do promocji: https://ebookpoint.pl/pagec/3976o/3/promocja/15227

Przy okazji, jeśli masz konto na Wykopie, to możesz wziąć udział w rozdaniu jednej z książek.

A teraz zapraszam do lektury :)

 

◢ #unknownews ◣

  1. 2FA z użyciem SMSów jest wygodne… no, chyba że mieszkasz na Antarktydzie
    https://brr.fyi/posts/sms-mfa
    INFO: Blog pisany przez pracownika IT stacjonującego w bazie na Antarktydzie. W artykule opisuje on swoje zmagania z używaniem serwisów wymagających użycia drugiego składnika uwierzytelniania w postaci wiadomości SMS. Nie jest to takie proste, gdy znajdujesz się na kontynencie, na którym nie ma stacji nadawczych GSM.

  2. CloudFront vs Cloudflare - co wybrać i jak przyspieszyć stronę o ~35%?
    https://www.foxy.io/blog/cloudfront-vs-cloudflare-and-how-to-reduce-response-times-for-both-by-35/
    INFO: Bardzo ciekawa analiza obu rozwiązań. W przypadku Cloudflare warto zwrócić uwagę, że w niektórych przypadkach testowane jest tam rozszerzenie Argo, które nie występuje na darmowym pakiecie.

  3. Paperclips - fabryka spinaczy (idle game)
    https://www.decisionproblem.com/paperclips/
    INFO: Coś na piątkową rozrywkę. To gra typu ‘idle’. Na początku musisz się naklikać, aby wyprodukować ręcznie trochę spinaczy do papieru. Później możesz za zarobione pieniądze (sam ustawiasz cenę) kupić automatycznego klikera, zainwestować w marketing, dział rozwoju, możesz ulepszać klikacze itp. To rodzaj gry, którą możesz otworzyć na oddzielnym tabie w przeglądarce i zaglądać tam w przerwach w pracy. Pierwsze urozmaicenie pojawia się po zarobieniu 5 dolarów.

  4. Netflix potrafi podawać do 800GB/s filmów z jednego serwera - jak?
    https://people.freebsd.org/~gallatin/talks/euro2022.pdf
    INFO: Slajdy z mocno technicznej prelekcji na temat optymalizacji serwerów, jaką stosuje Netflix. Jak wyglądają ich maszyny, z jakiego softu korzystają i jak wszystko skonfigurowali, tego dowiesz się ze slajdów.

  5. BYOPM - “fizyczny” menadżer haseł
    https://novamostra.com/2022/10/23/byopm/
    INFO: W praktyce jest to przerobione Raspberyy Pi Zero, które po podłączeniu kablem micro-USB do komputera odpala serwer webowy z instancją VaultWardena (to nieoficjalna implementacja BitWardena) i pozwala dobrać się do swoich haseł. Czy jest to użyteczne, to zostawiam do indywidualnego rozważenia, le zaproponowane rozwiązania konfiguracyjne mogą przydać Ci się przy budowie innych projektów.

  6. f.lux, ale dla Twojego domu - sprytne sterowanie światłem
    https://tylercipriani.com/blog/2022/10/17/whole-house-circadian-lighting-with-home-assistant/
    INFO: “Flux” to znana aplikacja na Windowsa/Maca/Linuxa/iPhone do sterowania kolorami wyświetlacza urządzenia w taki sposób, aby wieczorem emitował mniej światła niebeskiego. A gdyby tak zrobić takiego Fluxa, ale w wersji “dla domu” z użyciem smart żarówek i Home Assistanta? Na taki pomysł wpadł autor artykułu.

  7. Tutorial GPT-3 - podstawy w 20 minut
    https://youtube.com/watch?v=zyFEnEx1M5o&feature=share
    INFO: Jak generować teksty z użyciem sztucznej inteligencji od OpenAI? W tym poradniku prezentuję absolutne podstawy używania GPT-3 (skupiam się na playground, bez programowania i bez użycia zewnętrznych bibliotek).

  8. Dobre rady dla Junior Developerów
    https://dev.to/jeroendedauw/advice-for-junior-developers-30am
    INFO: Porady spisane przez programistę z 15+ letnim doświadczeniem, skierowane do jego młodszych stażem kolegów. Wszystkie rady są niezależne platformowo i mogą być zastosowane w dowolnym środowisku.

  9. Facebook umiera, TikTok przebija Instagrama i inne mity związane z firmą Meta
    https://stratechery.com/2022/meta-myths/
    INFO: Wokół Facebookowego (a raczej wokół ‘Meta’) biznesu krąży wiele obiegowych opinii, które nie za bardzo mają pokrycie w rzeczywistości. Warto rzucić okiem na powszechnie powielane mity.

  10. Redis - wszystko, co powinieneś wiedzieć
    https://architecturenotes.co/redis/
    INFO: Redis to jedna z najpopularniejszych baz typu key-value, oferujący wiele dodatkowych funkcji jak np. kolejki, mechanizmy pub/sub itp. Ten artykuł omawia wszystkie aspekty techniczne, jakie należy zrozumieć, pracując z tą bazą.

  11. System detekcji wypadków w iPhone 14 czasami działa dziwnie… (wątek)
    https://twitter.com/JoannaStern/status/1579106766704369667
    INFO: Jest to funkcja dostępna w USA. W momencie wykrycia mocnego zderzenia/przeciążenia, telefon dzwoni na 911 i wzywa pomoc. Wszystko fajnie, no, chyba że jesteś właśnie na rollercoasterze ;)

  12. Hostowanie baz SQLite na Github pages
    https://phiresky.github.io/blog/2021/hosting-sqlite-databases-on-github-pages/
    INFO: Pomysłowa metoda odpytywania dużych (np. 600+ MB) baz danych SQLite umieszczonych na hostingu online, generując przy tym przesył zaledwie kilku KB danych. Idealne jako backend do statycznej strony WWW. Baza działa w trybie read only, ale do samej prezentacji danych w zupełności to wystarcza.

  13. Transakcje ACID w bazie danych - o co w tym chodzi?
    https://radekbialowas.pl/transakcje-acid/
    INFO: W trakcie zapisu danych do bazy, może zapełnić się dysk, połączenie sieciowe może być zerwane, a czasami inny proces będzie chciał nadpisać dane. Rozwiązaniem tych problemów mogą być transakcje ACID. Artykuł omawia idee stojące za tym podejściem.

  14. Glob tester - jak odwoływać się do wielu plików w terminalu jednocześnie?
    https://globster.xyz/
    INFO: Chcesz usunąć wszystkie pliki z podanego katalogu z wyjątkiem jednego albo chcesz skopiować wszystkie pliki z jednym z 10 wybranych rozszerzeń. Jak to zrobić jednym poleceniem? Z pomocą przychodzą tzw. ‘globy’. Ta prosta aplikacja po pierwsze wyjaśnia, jak one działają, a po drugie, daje Ci możliwość tworzenia i testowania własnych globów (zapytanie wyświetlane u góry jest edytowalne). Sugeruję testować na desktopie, ponieważ strona ze względu na design jest nieużywalna na mobile.

  15. Usuń swoje dane z bazy Facebooka - narzędzie
    https://www.businessinsider.com/facebook-has-hidden-tool-to-delete-your-phone-number-email-2022-10?IR=T
    INFO: Firma Meta wypuściła (raczej po cichu, bez większego rozgłosu) narzędzie umożliwiające sprawdzenie, czy nasz numer telefonu lub email znajduje się w ich bazie. Narzędzie umożliwia także usunięcie się z bazy, jak i sprawienie, aby wskazane dane nigdy nie znalazły się w niej ponownie. Sprawdzałem na swoich danych i okazuje się, że moi znajomi podzielili się całą książką adresową z FB…

  16. Linkowanie do konkretnego fragmentu strony
    https://blog.jim-nielsen.com/2022/scroll-to-text-fragments/
    INFO: Odwoływanie się do elementów na stronie poprzez ich ID to dość znana praktyka. Możesz jednak odwołać się także do fragmentu tekstu na dowolnej stronie (np. linkując do regulaminu) i to zaczyna już być ciekawe… :)

  17. Jak szybko wygrać w Wordle (bez oszukiwania)
    https://www.quantamagazine.org/how-to-win-at-wordle-without-cheating-20221025/
    INFO: Ciekawa metoda, którą potencjalnie można zastosować także w innych grach polegających na odgadywaniu słów. Pierwszym krokiem tej metody jest eliminacja jak największej liczby samogłosek na starcie.

  18. Lista 50 użytecznych sztuczek w edytorze VIM
    https://vimtricks.com/p/50-useful-vim-commands/
    INFO: Niektórych z nich nie znałem (np. gf), a są całkiem użyteczne. Przyda się z pewnością każdemu fanowi VIMa.

  19. Chartist - biblioteka JS do prostych, responsywnych wykresów
    https://gionkunz.github.io/chartist-js/
    INFO: Generowane dynamicznie wykresy są w formacie SVG i obsługują animacje i efektowne metody prezentacji danych. Wygląda to przyjemnie, a sądząc po dokumentacji API, użycie biblioteki w swoim projekcie jest naprawdę proste. Chartist nie posiada żadnych zależności. Link do pobrania biblioteki nie działa poprawnie. Usuń z niego wszystko poza nazwą projektu i usera na GitHubie, a zacznie działać.

  20. Dekoratory w JavaScript/TypeScript
    https://2ality.com/2022/10/javascript-decorators.html
    INFO: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o dekoratorach, czyli dodatkach do klas, które w bardzo sprytny sposób mogą wpływać na działanie wcześniej napisanych metod. Wygląda to naprawdę świetnie, ale jeszcze nie jest oficjalnie obsługiwane przez JS/TS. Obecnie dekoratory są na ostatnim stopniu (stage 3) przed ich powszechną implementacją w przeglądarkach.

  21. Lista 4 rzeczy, których brakuje Mastodonowi w porównaniu do Twittera i dlaczego to jest dobre
    https://scott.mn/2022/10/29/twitter_features_mastodon_is_better_without/
    INFO: Mastodon to alternatywna platforma społecznościowa oparta na fediverse. Więcej funkcji najczęściej oznacza większe możliwości i wygodniejszą pracę z narzędziem, ale czy pozytywnie wpływa to także na konwersację między użytkownikami, bo o to przecież chodzi w sieciach społecznościowych? Ciekawe porównanie rzeczy, których celowo brakuje Mastodonowi, a które mogą poprawić komunikację w internecie.

  22. Jak daleko w rozwoju sztucznej inteligencji jesteśmy?
    https://maraoz.com/2022/10/31/agi-roadmap/
    INFO: Ciekawa (ale i subiektywna) checklista umiejętności jakie ‘Artificial General Inteligence’ powinna posiadać. Trzeba przyznać, że niewiele z tych checkboxów jest obecnie odhaczonych, więc jeszcze sporo pracy przed nami.

  23. RunPee - aplikacja podpowiadająca, kiedy w trakcie filmu możesz zrobić przerwę na WC ;)
    https://runpee.com/
    INFO: Uruchamiasz aplikację wraz z rozpoczęciem filmu, a na linii czasu zaznaczane są nudne lub niewiele wnoszące momenty, w których spokojnie można opuścić np. salę kinową. Jednocześnie znajdziesz tam opis, co działo się pod Twoją nieobecność.

  24. “Odra 1204” - dokument z 1968 roku (film, 11 minut)
    https://youtube.com/watch?v=aDvtmjWQrzM&feature=share
    INFO: Realizatorzy prezentują budowę i działanie nowej elektronicznej maszyny “Odra 1204”.

  25. hiSHtory - lepsza historia w terminalu
    https://github.com/ddworken/hishtory
    INFO: To nie jest “history”, a “hiSHtory”. Aplikacja ta oferuje synchronizację historii między serwerami oraz bardzo łatwe i wygodne (przez integrację z CTRL+R) przeszukiwanie wspomnianej historii. Podając np. dwa słowa w wyszukiwarce, oba muszą wystąpić w szukanym poleceniu, ale w dowolnym jego miejscu (niekoniecznie po sobie).

  26. “Niebezpiecznik” - czyli nowy serial od Apple
    https://niebezpiecznik.pl/post/circuit-breakers-apple-tv/
    INFO: Ja nie wiem, czy to jakiś żart ze strony Apple, ale właśnie postanowili wypuścić swój serial “Circuit breakers” na polski rynek, pod jakże unikalną nazwą “Niebezpiecznik”.

  27. Python ze wsparciem dla wielowątkowości
    https://www.youtube.com/watch?v=9OOJcTp8dqE
    INFO: Domyślnie obecne wersje Pythona nie oferują prawdziwej obsługi wielu wątków z poziomu jednego procesu. Autor prezentacji stworzył implementację Pythona bez tych ograniczeń. W filmie wyjaśnione jest, dlaczego te ograniczenia były wprowadzone i z jakimi wyzwaniami borykał się przy tworzeniu swojej wersji.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Nowa Roadmapa dla DevOpsów na ten rok
    https://uw7.org/un_fcbfa1ca2a94a
    INFO: Jak zostać DevOpsem? Jakie zagadnienia należy opanować, które narzędzia wypada poznać i z czego można się uczyć? Rozbudowana kompilacja wartościowych materiałów.

  2. Zbiór nagrań z tegorocznych konferencji CyberSecurity
    https://uw7.org/un_a6a900919e340
    INFO: Pokaźny zbiór filmów. Trzeba kliknąć linka “YouTube”, aby przejść do konkretnej playlisty. Jest z czego wybierać. Są także i polskie akcenty :)

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!