Cześć!

Mamy ostatni dzień tygodnia, więc czas na zestawienie #unknowNews :)

Tym razem trochę zaszalałem i przez tydzień zebrałem 40 znalezisk, które przykuły moją uwagę. Wierzę więc, że i Ty znajdziesz coś dla siebie.

A! Jeszcze blok sponsorski oczywiście 😏

Sponsorem tego wydania jest FabrykaTestów, czyli firma, która skutecznie zrobi z Ciebie testera oprogramowania.

Już w najbliższy wtorek, 19 września o 20:00 odbędzie się darmowe, praktyczne szkolenie online, które wyjaśni Ci jak skutecznie wejść do świata IT jako tester.

Aby w nim uczestniczyć, musisz się zarejestrować:
➤ https://fabrykatestow.pl/szkolenie-2023/

 

Zapraszam do lektury.

 

◢ #unknownews ◣

  1. Tworzenie muzyki na Amidze - jak to wyglądało w latach 90? (film, 23 minuty)
    https://www.youtube.com/watch?v=i9MXYZh1jcs
    INFO: Jak kilkadziesiąt lat temu tworzono budżetową muzykę z gotowych sampli? Jak wyglądał hardware i co najważniejsze, jakim softem składano próbki w jedną całość? Jeśli nigdy nie widziałeś trackera (takiego muzycznego), to może to wyglądać dla Ciebie jak prehistoria.

  2. Jak sprytne są modele językowe? Test na 20 pytaniach
    https://benchmarks.llmonitor.com/
    INFO: Autor zadaje te same pytania ponad 60-ciu różnym modelom językowym, a następnie cytuje ich odpowiedzi. Trudno jest powiedzieć, który model jest najbardziej sprytny, ale bez większego problemu da się wytypować te najmniej inteligentne.

  3. Zwinne metody programowania, to nie tylko Scrum i Kanban
    https://www.freecodecamp.org/news/agile-software-development-handbook/
    INFO: Długi artykuł, a w zasadzie niemal podręcznik przeprowadzający czytelnika przez zagadnienia związane z wdrażaniem technik zwinnego programowania w codziennej pracy. Sporo czytania, ale warto się z tym zapoznać.

  4. Organic Maps - darmowe mapy offline na smartfona
    https://organicmaps.app/pl/
    INFO: Szczegółowe mapy offline dla podróżników, turystów, kierowców, czy rowerzystów. Działają na Androidzie i iOS. Aplikacja zawiera listę tras rowerowych, szczyty wraz z danymi wysokościowymi i możliwość importu/eksportu tras. Obsługuje także nawigację pieszą, wskazówki głosowe i wiele innych. A wszystko to zupełnie za darmo.

  5. Jak połączyć AI z własnymi danymi? RAG w praktyce (film, 1h i 50m)
    https://www.youtube.com/live/OvyRmJaCnRo?si=wwAWRv6LbFRa5Fzr&t=159
    INFO: Dwa największe problemy modeli językowych to nieaktualizowane dane oraz halucynacje, czyli zwracanie informacji nie do końca prawdziwych lub zniekształconych. Obie te bolączki można zniwelować przez podejście, jakim jest "Retrieval-Augmented Generation". Na czym to polega i jak to zaimplementować w kodzie? To zapis webinaru.

  6. Seryjny morderca, czy twórca języka programowania? (gra)
    https://vole.wtf/coder-serial-killer-quiz/
    INFO: Czy jesteś w stanie, jedynie na podstawie zdjęcia rozpoznać, czy przedstawiona na nim osoba stworzyła nowy język programowania, czy może była zaangażowana w morderstwo? Wygląd człowieka może nijak nie przystawać do tego, kim on faktycznie jest. Mój wynik to 50% skuteczności.

  7. Jak wejść do IT jako tester w 8 krokach w 2023 roku? [sponsorowane]
    https://fabrykatestow.pl/szkolenie-2023/
    INFO: Chcesz dołączyć do branży IT, ale nie wiesz, od czego zacząć? Może myślałeś o roli testera oprogramowania, ale brakuje Ci konkretnej ścieżki, którą mógłbyś podążać? To darmowe szkolenie jest właśnie dla Ciebie! 19 września 2023 o 20:00 na YouTube.

  8. Omówienie 7 metod na ucieczkę z kontenera
    https://www.panoptica.app/research/7-ways-to-escape-a-container
    INFO: Kontenery to całkiem niezła metoda na odizolowanie aplikacji od reszty środowiska. No, chyba że kontener ma zbyt duże uprawnienia lub jest niepoprawnie skonfigurowany. W takiej sytuacji może dojść do 'ucieczki z kontenera'. Artykuł opisuje, jak taki proceder wygląda.

  9. Platforma Steam ma już 20 lat - historia
    https://store.steampowered.com/sale/steam20
    INFO: Trzeba przyznać, że firma idealnie połączyła opowieść o swoim powstaniu i rozwoju z... wyprzedażą gier. Każdy omawiany rok istnienia serwisu zawiera dodatkowo informacje o tym, jakie gry były wtedy na topie i oczywiście daje na nie zniżki. Sprytne i ciekawe zarazem.

  10. Zalew ataków na konta biznesowe na Facebooku
    https://www.bleepingcomputer.com/news/security/facebook-messenger-phishing-wave-targets-100k-business-accounts-per-week/
    INFO: Hakerzy wykorzystują sieć fałszywych oraz przejętych kont na Facebooku do wysyłania milionów wiadomości phishingowych przez Messenger. Celem są konta biznesowe na Facebooku. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda schemat ataku, jaka jest skala kampanii oraz jakie są konsekwencje dla ofiar.

  11. Metoda 'Waterfall' nie oznacza tego, co myślisz
    https://changelog.com/posts/waterfall-doesnt-mean-what-you-think-it-means
    INFO: Czy metoda Waterfall jest naprawdę przestarzała i niewłaściwa? Czy może nasze rozumienie tej metody jest błędne? Autor artykułu zanurza się w historii i analizuje trzy kluczowe prace naukowe, które pomogły zdefiniować model Waterfall. Odkrywa przy tym, że nasze obecne postrzeganie tej metody może być dalekie od intencji jej twórców. Ciekawe spojrzenie na historię i ewolucję procesów tworzenia oprogramowania.

  12. Usługa Have I Been Pwned wprowadza opłaty
    https://www.troyhunt.com/welcome-to-the-new-have-i-been-pwned-domain-search-subscription-service/
    INFO: Od niepamiętnych czasów usługa HIBP, gdzie użytkownik mógł sprawdzić, jakie jego dane i skąd wyciekły, była darmowa, jednak stale rosnący ruch, jaki generuje serwis, sprawił, że jego część zostanie objęta subskrypcją. Zmiana dotyczy raczej klientów korporacyjnych. Prywatni użytkownicy nie powinni odczuć większej zmiany

  13. Wykorzystaj bazy wektorowe do stworzenia asystenta AI
    https://www.freecodecamp.org/news/vector-embeddings-course/
    INFO: Dość proste i szybkie (30 minut) wprowadzenie do tematu embedingów i pracy na wektorach w celu szybkiego wyszukiwania znaczących informacji.

  14. Rozwój doświadczonego programisty - gotowa checklista
    https://littleblah.com/post/2019-09-01-senior-engineer-checklist/
    INFO: Jesteś doświadczonym devem i szukasz sposobów na dalszy rozwój? Ten artykuł to zbiór porad rozwojowych w postaci krótkiej (60 elementów) listy kontrolnej. Każdy punkt listy to konkretna rada, której zastosowanie może przynieść korzyści zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego zespołu.

  15. Analiza programów wyborczych pod kątem cyberbezpieczeństwa
    https://niebezpiecznik.pl/post/cyberbezpieczenstwo-w-programach-wyborczych-polskich-partii/
    INFO: Zastanawiasz się, co polskie partie polityczne mają do powiedzenia na temat cyberbezpieczeństwa? Ten artykuł to analiza programów wyborczych pod kątem obietnic i propozycji w tej dziedzinie. Dowiedz się, które partie zwracają uwagę na tę ważną kwestię, a które omijają ją szerokim łukiem.

  16. Jak zrozumieć async / await w JavaScript
    https://akashhamirwasia.com/blog/internals-of-async-await-in-javascript/
    INFO: Zastanawiałeś się kiedyś, jak działa async / await w JavaScript? Czy wiesz, że to tylko pewnego rodzaju nakładka na API Promises? Autor stara się zaimplementować możliwości, jakie daje async/await bez użycia tych metod, implementując to samo zachowania na Promisach. Takie podejście pozwala lepiej zrozumieć, co dzieje się w kodzie 'pod spodem'.

  17. Jesteś programistą czy inżynierem oprogramowania?
    https://cult.honeypot.io/reads/are-you-a-software-developer-or-a-software-engineer/
    INFO: Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad różnicami między rolą programisty a inżyniera oprogramowania? Ten artykuł rzuca światło na te dwa stanowiska, analizując ich obowiązki, umiejętności i cele. Dowiedz się, jakie są ścieżki rozwoju dla obu tych ról. Zrozumienie tych różnic może pomóc Ci lepiej rozplanować swoje cele zawodowe.

  18. Lepsze obrazy Dockera dla aplikacji w NodeJS
    https://www.specfy.io/blog/1-efficient-dockerfile-nodejs-in-7-steps
    INFO: Chcesz oszczędzić czas i pieniądze, optymalizując swoje obrazy Docker dla NodeJS? Ten artykuł prowadzi Cię krok po kroku przez proces optymalizacji, od zrozumienia, jak Docker działa od wewnątrz (warstwy obrazów, cache itp.), po wykorzystanie wieloetapowych buildów. Możesz zaoszczędzić do 80% czasu budowy i rozmiaru obrazu.

  19. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - Twój wkład w bezpieczeństwo
    https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html
    INFO: Interesujący, ale i chyba mało nagłośniony portal z mapą prezentującą aktualne zagrożenia i zdarzenia związane z bezpieczeństwem na terenie naszego kraju. Możesz dodać swoje zgłoszenie w jednej z dostępnych kategorii.

  20. Otwierasz kod z GitHuba w VSCode? to może być niebezpieczne (film, 8 minut)
    https://www.youtube.com/watch?v=RxWpGuQbvmQ
    INFO: W jaki sposób repozytorium z obcym kodem może zagrozić Twojemu komputerowi i dlaczego problem występuje akurat w VSCode, a nie w innym środowisku? Tego wszystkiego dowiesz się z filmu.

  21. Szacowania czasu w projektach programistycznych
    https://vadimkravcenko.com/shorts/project-estimates/
    INFO: Autor artykułu dzieli się swoim doświadczeniem i radami oraz opowiada o wpadkach, których warto unikać, a które związane są z nierealnymi szacunkami dostarczenia projektów. Jedno jest pewne, wg autora, niezależnie jak będziesz estymować czas, zawsze będą to błędne założenia, ale Twoim celem jest minimalizacja skali tego błędu.

  22. Raport State of CSS 2023
    https://2023.stateofcss.com/en-US/
    INFO: Coroczne wyniki badania ankietowego na temat użycia CSS-a, przeprowadzonego na niemal 9200 badanych. Interesujące dane na temat trendów, szybkości wdrażania nowinek technologicznych i popularności frameworków i rozwiązań.

  23. Inteligentny dom niskim kosztem - test 9 urządzeń od Aqara
    https://galaktyczny.pl/2023/09/07/aqara-smart-home-nie-za-miliony/
    INFO: Chcesz zbudować inteligentny dom, ale obawiasz się kosztów? Autor przetestował 9 raczej tanich (70-360zł) urządzeń od Aqara. Sterownik do zasłon, automatyczny podajniku karmy dla zwierzaka, czujnik wilgotności, temperatury i inne. Smart home może być tani, ale czy będzie wtedy i dobrej jakości?

  24. Statyczne IP dla Lambdy - jak to osiągnąć?
    https://medium.com/theburningmonk-com/static-ip-for-lambda-ingress-egress-and-bypassing-the-dreaded-nat-gateway-72f8ea7aec
    INFO: Lambda od AWS to bardzo popularne rozwiązanie, jednak jej natura działania sprawia, że zapytania wychodzące mają często przypisany losowy adres IP. Stwarza to ogromne problemy, gdy musisz na docelowej maszynie zbiałolistować konkretne adresy mające dostęp np. do API. Jak to obejść skutecznie, a jednocześnie niskim kosztem?

  25. Sprawdzanie poprawności formularzy - metoda stopniowa
    https://cloudfour.com/thinks/progressively-enhanced-form-validation-part-4-custom-validation-messages/
    INFO: Artykuł prezentuje API ValidityState, które umożliwia sprawdzanie stanu walidowanych danych. Celem autora jest usprawnienie komunikacji z użytkownikiem aplikacji i lepsze poinformowanie go, jakie błędy popełnił, aby unikać zwykłego zaznaczania pola na czerwono, sygnalizując w ten sposób błąd.

  26. Cmentarzysko projektów Google - warto powspominać
    https://killedbygoogle.com/
    INFO: To strona gromadząca wszystkie projekty Google, które zakończyły już swój żywot. WIele lat temu wrzucałem już tego linka, ale Google w międzyczasie zdążyło wykończyć już tyle projektów (w samym 2023 roku było ich 13!), że warto odświeżyć swoją pamięć.

  27. Jak wyglądasz na tle populacji całego świata?
    https://population.io/
    INFO: Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie miejsce zajmujesz na świecie pod względem swojego wieku i miejsca zamieszkania? Ile osób na świecie jest od Ciebie starszych, a ile młodszych? Gdzie warto byłoby się przeprowadzić, aby statystycznie mieć szansę na dłuższe życie? Zbiór ciekawostek. Na start musisz podać tylko swoją datę urodzenia (przynajmniej rok niech się zgadza) oraz kraj, w którym mieszkasz i swoją płeć.

  28. Redukcja kosztów AWS Lambda o 90% - migracja na Fargate
    https://medium.com/insiderengineering/how-we-saved-90-of-costs-by-moving-from-aws-lambda-to-aws-fargate-1921323e9429
    INFO: Czy połączenia API Gateway + Lambda to zawsze najlepsze wyjście? Niekoniecznie. Artykuł przedstawia znaczącą optymalizację kosztów działania aplikacji na platformie AWS.

  29. Unity zmienia swój model cenowy - programiści są wkurzeni
    https://www.theverge.com/2023/9/12/23870547/unit-price-change-game-development
    INFO: Unity, popularny silnik do tworzenia gier, wprowadza DUŻE zmiany w swojej strukturze cenowej. Od 2024 roku firma wprowadzi opłatę za każdą instalację gry stworzonej przy użyciu oprogramowania Unity. Oznacza to niestety spore problemy kosztowe dla niezależnych twórców gier, którzy jeszcze nie osiągnęli odpowiednich zysków ze swoich produkcji, ale mają już zbudowaną liczną bazę graczy.

  30. Margin Collapse w CSS - jak temu zaradzić?
    https://www.joshwcomeau.com/css/rules-of-margin-collapse/
    INFO: Artykuł tłumaczy, dlaczego marginesy czasami się na siebie nakładają, jakie są zasady rządzące tym procesem i jak to wpływa na aplikację. Znajdziesz tu praktyczne przykłady i wskazówki, które pomogą Ci uniknąć niespodzianek związanych z tym zjawiskiem.

  31. Wavacity - Audacity w wersji webowej (edytor audio)
    https://wavacity.com/
    INFO: Oprogramowania Audacity chyba nie muszę przedstawiać nikomu, kto tworzy podcasty lub filmy do netu. Problemem tego softu jest to, że działa na wielu platformach, ale niestety na żadnej mobilnej. Nie zmontujesz odcinka podcastu np. na iPadzie. Z pomocą przychodzi Wavacity. Działa i wygląda jak oryginalny soft. Chwilę testowałem i działa naprawdę dobrze.

  32. Lista 14 zasad, które pomogą Ci pisać lepszy, asynchroniczny kod w JavaScript
    https://maximorlov.com/linting-rules-for-asynchronous-code-in-javascript/
    INFO: Masz problemy z debugowaniem asynchronicznego kodu w JavaScript? Poznaj 14 zasad lintowania, które pomogą Ci unikać błędów i ułatwią późniejszy debug. Artykuł zawiera garść gotowych do wdrożenia porad. Nawet jeśli nie zdecydujesz się na ich zastosowanie w swoim projekcie, zapoznanie się z nimi z pewnością wzbogaci Twoją wiedzę.

  33. Headless CMS - o co w tym chodzi i jak to działa?
    https://www.builder.io/m/headless-cms-visual-guide
    INFO: CMSy typu headless, to ostatnio trend w dziedzinie zarządzania treścią. Ten artykuł przybliża koncepcję tego rozwiązania, pokazując jego mocne strony i różnice w porównaniu do tradycyjnych systemów.

  34. Nadchodzą iPhone 15 i iPhone 15 Plus
    https://www.apple.com/newsroom/2023/09/apple-debuts-iphone-15-and-iphone-15-plus/
    INFO: O nowych smartfonach od Apple jest już głośno od pewnego czasu. Rzuć okiem, czym różnią się od poprzednich modeli i co ciekawego z nowości mają do zaoferowania. Dynamic Island, aparat 48MP, czy nowe możliwości komunikacji satelitarnej (SOS), to tylko część z interesujących funkcji. Więcej informacji znajdziesz na stronie.

  35. Caddy - automatyczne HTTPS dla każdej aplikacji
    https://caddyserver.com/docs/automatic-https
    INFO: Caddy to pierwszy i obecnie jedyny serwer webowy, który automatycznie i domyślnie korzysta z HTTPS. Aplikacja sama generuje (np. dla localhosta) lub zamawia (przez Let's Encrypt lub ZeroTrust) certyfikaty SSL, instaluje je i odnawia, gdy zajdzie taka potrzeba, a to wszystko bez przestojów, dodatkowej konfiguracji czy potrzeby korzystania z oddzielnych narzędzi. W artykule dowiesz się więcej o tym, jak to wszystko działa.

  36. Sztuczki z GitHubem, których mogłeś nie znać
    https://buttondown.email/hillelwayne/archive/github-has-too-many-hidden-features/
    INFO: GitHub oferuje wiele mniej znanych funkcji, które mogą ułatwić Twoją pracę. W tym artykule znajdziesz m.in. informacje o wbudowanym edytorze VSCode, sprytnych skrótach klawiszowych, usprawnieniach wyszukiwarki itp.

  37. Budowa layoutu TechCrunch przy użyciu nowoczesnego CSS
    https://ishadeed.com/article/rebuilding-techcrunch-modern-css
    INFO: Kolejny artykuł z serii, w której autor stara się stworzyć od zera layouty stosowane przez znane marki. Tym razem skupia się na stronie TechCrunch. Tworząc nową wersję kodu, autor wykorzystuje nowoczesne techniki, które mogły być niedostępne w momencie tworzenia oryginalnej strony.

  38. Krzywe Beziera - logika, która za nimi stoi
    https://blog.richardekwonye.com/bezier-curves
    INFO: Autor dzieli się swoim doświadczeniem i odkryciami na temat krzywych Béziera, które są kluczowym elementem jego pracy jako frontendowca. Z artykułu dowiesz się między innymi, jak te krzywe definiują zachowanie animacji i ścieżek SVG. To lektura dla tych, którzy chcą wejść na wyższy poziom w swoim zrozumieniu frontendu.

LINKI TYLKO DLA PATRONÓW

  1. Hackowanie systemu biletowego w metrze (Indie)
    https://uw7.org/un_8306e9b5e7aa7/
    INFO: Autor pokazuje, w jaki sposób mógł poprzez odpowiednią manipulację ruchem webowym, zamówić bilety na metro w znacznie niższej cenie niż ta z cennika. Błąd jest już oczywiście usunięty, ale tekst i tak ma wartość edukacyjną.

  2. Rozbudowany, darmowy kurs Pythona + projekty do wykonania
    https://uw7.org/un_37a22e0c4226a/
    INFO: Bardzo ciekawa formuła kursu. Wiedza została zaprezentowana w formie ścieżki z 'kafelkami wiedzy'. Część z kafelków jest obowiązkowa, część to wiedza rozszerzająca, a część to zadania domowe. To, z jakiego rodzaju treścią masz do czynienia, rozpoznasz po kolorze okładki lekcji (różowy/fioletowy = nieobowiązkowy). Ucząc się, możesz oznaczać (przyciskiem na dole w lekcji), który materiał już masz za sobą, co zostanie odpowiednio oznaczone na 'drzewie wiedzy'.

 

Dołącz do grona patronów, dzięki którym powstaje ten newsletter :)

 

Zobacz poprzednie wydania newslettera:

 

Lubisz czytać mój Newsletter? Podziel się nim proszę ze znajomymi ⬇️ 

Facebook Twitter Linkedin

Wersja webowa aktualnego wydania

 

Do zobaczenia za tydzień  👋

 

Jakub Mrugalski

pozdrawiam

Jakub 'unknow' Mrugalski

https://mrugalski.pl

Facebook Instagram YouTube Twitter Linkedin

Jeśli nie chcesz więcej otrzymywać ode mnie wiadomości, zawsze możesz się wypisać.

Zapisz się na ten newsletter!